Leukokoria - objawy przyczyny, leczenie /fot. iStock Leukokoria – objawy przyczyny, leczenie /fot. iStock

Leukokoria – objawy przyczyny, leczenie

Leukokoria może świadczyć o poważnej chorobie u dziecka, wymagającej jak najszybszego wdrożenia właściwego leczenia. Warto widzieć jednak, że nieprawidłowy odblask w oku może być związany z różnego rodzaju nieprawidłowościami. Skąd bierze się leukokoria?

Spis treści:

Co to jest leukokoria?

Leukokoria, czyli biały odblask w oku, to objaw, który polega na nieprawidłowym, widocznym przez otoczenie białym odblasku w źrenicy. Najłatwiej objaw ten zauważymy przy robieniu zdjęcia za pomocą lampy błyskowej, kiedy to zauważyć można nieprawidłową barwę jednej ze źrenic. Dzieje się tak ze względu na fakt, że światło aparatu u osób zdrowych odbija się od silnie ukrwionej siatkówki, co widoczne jest jako czerwone źrenice na zdjęciach. W momencie, kiedy w obrębie oka znajdują się patologie o białym zabarwieniu, stwierdzić można leukokorię.

Co oznacza biały odblask w oku?

Leukokoria nie jest objawem charakterystycznym dla jednej jednostki chorobowej i niekiedy może występować także samoistnie, bez konkretnej przyczyny. Wśród potencjalnych przyczyn wystąpienia u dziecka białego odblasku w oku znajdują się m.in.:

  • zaćma wrodzona,
  • siatkówczak,
  • odwarstwienie siatkówki,
  • choroba Coasta,
  • krwawienie do gałki ocznej,
  • uraz gałki ocznej,
  • choroby zapalne, jak np. toksoplazmoza.

Najczęstszym objawem siatkówczaka, czyli nowotworu zlokalizowanego w gałce ocznej, charakterystycznego dla wieku dziecięcego, jest właśnie leukokoria. Z tego powodu tak ważne jest, aby w momencie zauważenia tej nieprawidłowości jak najszybciej udać się z maluszkiem do lekarza.

Skąd się bierze leukokoria?

Biały odblask w oku jest nieprawidłowością wynikającą z występowania patologii we wnętrzu oka. Może być ona związana nie tylko z obecnością masy, tak jak ma to miejsce w przypadku nowotworu, jakim jest siatkówczak, ale także zmętnienia soczewki czy też krwawienia do wnętrza gałki ocznej. Skąd bierze się leukokoria? Odpowiedź uzależniona jest od przyczyny, gdyż samo wystąpienie nieprawidłowego refleksu jest tylko objawem.

Rozwój wzroku niemowlaka. Jak go wspomóc?

Polecamy

Rozwój wzroku niemowlaka. Jak go wspomóc?

Jak wspierać rozwój wzroku niemowlaka? Fizjoterapeutka Małgorzata Paleczny proponuje zabawę polegającą na „sprowadzaniu wzroku w dół”. Nie słyszałaś o niej? Pora nadrobić zaległości, bo może okazać się istotna dla osiągania przez dziecko kolejnych etapów rozwoju.

Czytaj

Objawy leukokorii

Objawem leukokorii jest przede wszystkim nieprawidłowy, biały odblask widoczny najczęściej na zdjęciach wykonanych z wykorzystaniem lampy błyskowej. Charakterystyczny symptom nazywany jest niekiedy „kocim błyskiem”, gdyż podobny objaw można zaobserwować właśnie u kotowatych. Leukokoria jest tak naprawdę symptomem świadczącym o występowaniu choroby. Nie jest natomiast chorobą samą w sobie.

Leukokoria – leczenie

Leczenie leukokorii zależne jest przede wszystkim od przyczyn jej wystąpienia. Niekiedy do stwierdzenia, jaka choroba powoduje nieprawidłowy refleks w oku, nie wystarczy jedynie badanie lekarskie. Konieczne może być wykonanie badań obrazowych, takich jak tomografia komputerowa czy też badania z krwi. 

W przypadku dwóch najczęstszych przyczyn leukokorii, a więc zaćmy wrodzonej i siatkówczaka, możliwe jest zastosowanie odpowiedniego leczenia. W pierwszej z wymienionych patologii stosowane są najczęściej specjalne gazoprzepuszczalne soczewki kontaktowe, a następnie, w późniejszym wieku, przeprowadzany jest zabieg wymiany soczewki. Tradycyjne leczenie zaćmy u dzieci jest metodą kontrowersyjną i znacznie mniej skuteczną niż w przypadku dorosłych. 

Związane jest to z faktem, że w przypadku maluchów akomodacja oka zmienia się tak szybko, że w krótkim czasie konieczne może być powtórne wykonanie zabiegu. Natomiast w momencie stwierdzenia we wnętrzu gałki ocznej siatkówczaka, określanego również jako retinoblastoma, konieczne jest leczenie prowadzone przez onkologów dziecięcych, a metoda uzależniona jest od zaawansowania procesu, ewentualnych przerzutów oraz stanu drugiego oka.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź