zdziwiony niemowlak Jak zachęcać niemowlaka do „sprowadzania wzroku w dół”? / Pexels

Rozwój wzroku niemowlaka. Jak go wspomóc?

Spis treści:

Jak wspierać rozwój wzroku niemowlaka? Fizjoterapeutka Małgorzata Paleczny proponuje zabawę polegającą na „sprowadzaniu wzroku w dół”.  Nie słyszałaś o niej? Pora nadrobić zaległości, bo może okazać się istotna dla osiągania przez dziecko kolejnych etapów rozwoju.

Jak wspomagać rozwój wzroku niemowlaka?

Wzrok dziecka rozwija się aż ok. 8. roku życia. Specjaliści nie mają jednak wątpliwości, że najważniejsze są pierwsze lata życia. Od tego, czy dziecko dobrze widzi, zależy m.in. to, czy wykształci odpowiednią koordynację ruchową. Jeżeli mózg „nie nauczy się” widzieć prawidłowo do 3., maksymalnie do 5. roku życia, strat nie uda się odrobić.

Dlatego od pierwszych dni warto zatroszczyć się o zdrowie oczu malucha i prawidłowy rozwój zmysłu, który ma olbrzymi wpływ na kolejne etapy jego życia. Małgorzata Paleczny na swoim instagramowym profilu zaproponowała zabawę, która ma zachęcać brzdące do „sprowadzania wzroku w dół”.

Jak pisze @mama_fizjoterapeuta:

Tak naprawdę pierwsze próby sprowadzania wzroku w dół można zauważyć już w końcówce 3 i w 4. miesiącu życia, ale szczególnie istotne jest to wówczas, kiedy maluszek zaczyna sięgać rączkami do swoich ud/ kolanek/ stóp, czyli w 5./ 6. miesiącu.  Początkowo, w okolicach 4. miesiąca życia maluch zaczyna obserwować swoje dłonie i bawi się nimi pod kontrolą wzroku. Następnie ‚schodzi niżej’, obserwując stópki”.

Ćwiczenie wzroku niemowlaka – korzyści

Dlaczego wspieranie prób podejmowanych przez niemowlaka na tym etapie jest tak ważne dla jego rozwoju psychoruchowego? Paleczny wyjaśnia:

Nie bez powodu nasze babcie często zwracają nam uwagę, żeby maluszek nie patrzył ‚za siebie’ (…) ‚Sprowadzanie wzroku w dół’ sprzyja integracji STOS (symetryczny toniczny odruch szyjny), a także pomaga w integracji napięcia posturalnego. Innymi słowy – zapewnia lepszą współpracę poszczególnych grup mięśniowych, co jest niezwykle istotne dla osiągania przez dziecko kolejnych etapów rozwoju”.

Wyjaśnijmy: wspomniany przez fizjoterapeutkę symetryczny toniczny odruch szyjny pojawia się tuż po przyjściu dziecka na świat, ale najbardziej zauważalny jest w 6.-8. miesiąca życia. To właśnie STOS ułatwia niemowlakowi pokonanie siły grawitacji i przejście do pozycji na czworaka, a także wspomaga proces przestawienia się na widzenie obuoczne (jak ostrość widzenia dziecka poprawia się z dnia na dzień, tak pole widzenia poszerza się systematycznie z miesiąca na miesiąc; miesięczne dziecko potrafi już utrzymać spojrzenie na interesującym obiekcie, ale zazwyczaj patrzy tylko jednym okiem – drugie w tym czasie „zezuje”; to proces całkowicie naturalny).

Ćwiczenie wzroku niemowlaka –  jak się bawić

Choć kwestia wspierania prawidłowego rozwoju wzroku niemowlaka może się wydawać złożona i skomplikowana, w zaproponowanej pzez Mamę Fizjoterapeutę zabawie nie ma wielkiej filozofii.

Aby ułatwić dziecku sprowadzanie wzroku, w dół wystarczy pochylać się nad dzieckiem lub pokazywać mu zabawkę na odpowiedniej wysokości” – informuje Małgorzata Paleczny.

Fizjoterapeutka dodaje, że wysokość pępka będzie tu optymalna. Wypróbujecie ze swoimi brzdącami?

Mama Fizjoterapeuta

„Mama Fizjoterapeuta” to blog prowadzony przez Małgorzatę Paleczny, która sama o sobie mówi, że jest „pełnoetatową żoną, mamą i fizjoterapeutką”. W swoich wpisach porusza zagadnienia związane z rozwojem psychoruchowym dziecka od narodzin, daje rozmaite wskazówki, jak ów rozwój wspierać oraz dzieli się historiami z życia sześcioosobowej rodziny.

„Mama Fizjoterapeuta” jest aktywna również w mediach społecznościowych – na Instagramie obserwuje ją ponad 23 tys. osób.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź