Niemowlę Odruch moro – czym jest i na czym polega?/ Pexels, fot. Helena Lopes

Odruch moro – czym jest i na czym polega?

Spis treści:

Odruch moro to jeden z elementów rozwoju dziecka – może powiedzieć rodzicom bardzo wiele na temat tego, jak w danym momencie czuje się dziecko oraz czy środowisko, w jakim się znajduje, jest dla niego środowiskiem sprzyjającym. 

Odruch moro – czym jest?

Odruch moro to fizjologiczny odruch noworodka znany również odruchem obejmowania. Jest on spowodowany silnym bodźcem zewnętrznym, na który dziecko reaguje w konkretny sposób – polega on na tym, iż noworodek wykonuje gwałtowny ruch, w którego trakcie rozsuwa ręce oraz szeroko rozstawia palce. Takiemu gestowi towarzyszy również szybszy oddech oraz płacz. Po chwili takiej pozy dziecko zaciska rączki w piąstki i przyciska je do siebie. Odruch moro jest odruchem bezwarunkowym, czyli niezależnym od woli dziecka i świadomości.

Odruch moro pojawia się w 28 tygodniu ciąży – początkowo widoczny jest jako wyprostowanie palców. Ewolucja tego odruchu trwa do narodzenia, kiedy to dziecko posiada już dojrzały i pełnoprawny odruch moro. Odruch ten stopniowo zanika (do. 4 miesiąca życia powinien zamieniać się we wzdrygnięcie, a w 6 miesiącu minąć całkowicie). Jeśli po tym czasie odruch nie znika, świadczy to o tym, iż dziecko wychowuje się w stresujących i nieodpowiednich warunkach. W takim wypadku należy odpowiednio zareagować i zrewidować wszystkie bodźce, jakie mogą do niego docierać oraz je eliminować.

Jeśli odruch moro pozostaje pomimo wyeliminowania bodźców, które mogą go powodować może to świadczyć o chorobach neurologicznych. Czym prędzej powinniśmy udać się do lekarza oraz poprosić o ocenę sytuacji.

Odruch moro – co go wywołuje

Odruch moro spowodowany może być kilkoma czynnikami. Często są one dla nas typowe i normalne oraz nie, dlatego szczególnie warto zapoznać się z sytuacjami wywołującymi taki odruch u naszych dzieci. Bodźce możemy podzielić na grupy.

  1. Pierwszą z nich jest grupa bodźców słuchowych (głośny hałas, upuszczenie przedmiotu na ziemię, dzwonek do drzwi).
  2. Drugą grupą są bodźce wzrokowe (zapalenie światła, zmiana światła w polu widzenia).
  3. Trzecia grupa to grupa bodźców bólowych. Zaliczać będą się do nich sytuacje, w których dziecko odczuwa ból (nagłe podniesienie, zbyt wysoka temperatura, niespodziewane dotknięcie dziecka).

Ważną grupą bodźców wywołujących odruch moro jest grupa związana ze stymulacją błędnika – dziecko może zatem reagować w charakterystyczny sposób na zmianę położenia pozycji głowy. Ostatnim rodzajem bodźców są te wszystkie bodźce, które występują nagle i mogą przestraszyć noworodka.

Odruch moro i karmienie

Odruch moro może towarzyszyć dziecku podczas karmienia. Wiele matek może dowiązywać tę sytuację z problemami żywienia noworodka, co nie jest trafną diagnozą (podczas karmienia może wystąpić jeden z powyższych bodźców – na przykład strach, nieodpowiednie ułożenie czy hałas). W takiej sytuacji należy uspokoić dziecko — przytulając je lub spowalniając ruchy. Korzystne będzie również pewne trzymanie noworodka tak, aby nie obawiał się upadku, a jego pozycja była stabilna.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź