Edukacyjne zabawy z 8-miesięcznym dzieckiem / istock Edukacyjne zabawy z 8-miesięcznym dzieckiem / istock

Edukacyjne zabawy z 8-miesięcznym dzieckiem

8-miesięczny maluch jest pełen energii i chęci do zabawy. Teraz, gdy dziecko coraz pewniej siada i być może zaczyna nawet raczkować, często samo inicjuje rozrywkę. Poprawa zdolności motorycznych niemowlęcia oraz umiejętność chwytania zabawek i trzymania ich w dłoni stwarza nowe możliwości zabawy. Jeśli zastanawiasz się, w co bawić się z 8-miesięcznym dzieckiem, w poniższym wpisie znajdziesz propozycje aktywności dla malucha odpowiednie dla jego wieku.

Spis treści:

Jak wspierać rozwój intelektualny 8-miesięcznego dziecka

W 8. miesiącu życia twój maluch zaczyna naśladować pojedyncze dźwięki i sylaby, które potem utrwala, wielokrotnie je powtarzając. Jest to więc odpowiedni czas na zabawy dźwiękonaśladowcze. Pomocna w nauce mówienia może być książeczka z kolorowymi obrazkami, np. zwierzętami. Rodzic mówi, jaki dźwięk wydaje zwierzę (krowa robi „muu”, piesek „hauhau”, sowa „huhu”) i pokazuje, który obrazek je przedstawia. Im więcej mówi się do dziecka, tym szybciej rozwinie ono umiejętności językowe. Pomocne jest także słuchanie z malcem muzyki i czytanie mu książek.

Dziecko rozwija się, obserwując i naśladując zachowania opiekunów, w tym mimikę twarzy i gesty. Warto więc spróbować pokazać niemowlęciu, jak się klaszcze, macha (jednocześnie mówiąc „papa”) czy kiwa głową. Być może twoja pociecha będzie potrafiła po pewnym czasie powtórzyć te czynności.

8-miesięczne niemowlę zaczyna uczyć się zależności przyczynowo-skutkowej. To dlatego specjalnie wypuszcza zabawki z rąk i patrzy, jak spadają. Taka zabawa jest dla dziecka niezwykle ważna, ponieważ zaczyna ono zdawać sobie sprawę, iż przedmioty nie znikają. Z czasem zacznie też przewidywać skutki swoich działań. Bawiąc się z 8-miesięcznym niemowlakiem, pozwólmy mu na swobodę. Niektóre dzieci w tym wieku zaczynają manipulować zabawkami: obracają je, potrząsają nimi, przekładają z ręki do ręki, uderzają dwoma zabawkami o siebie albo o blat. To doskonały trening umiejętności.

Najlepsze zabawy z dzieckiem 8-miesięcznym

8-miesięczny maluch jest coraz bardziej mobilny, dlatego rodzice mogą już urozmaicić jego zabawy, angażując zmysły dotyku, słuchu i wzroku. Poniżej przedstawiamy pięć propozycji zabaw z 8-miesięcznym dzieckiem.

Zabawa w rozpoznawanie przedmiotów

Do zabawy potrzebne będzie kilka różnych przedmiotów. Może to być np. przytulanka, piłka, samochodzik albo klocek. Podnosimy każdą z zabawek i głośno wypowiadamy jej nazwę. Potem kładziemy wszystkie zabawki przed maluchem i wymawiamy nazwę jednego z nich. Zadaniem dziecka jest podniesienie tej zabawki, która została wymieniona. Po prawidłowej odpowiedzi rodzic powinien pochwalić niemowlę, a jeśli odpowie ono źle, nie zrażać się i kontynuować zabawę.

Zabawa z dźwiękami

Dzieci uwielbiają poznawać nowe dźwięki. Wystarczy tylko spojrzeć, z jaką radością potrząsają grzechotkami. Do zabawy możemy wykorzystać zabawki w formie instrumentów muzycznych (cymbałki, trójkąt, bębenek) albo skorzystać z tego, co mamy w otoczeniu, np. drewnianej łyżki. Pokażmy dziecku, jakie dźwięki powstają po stuknięciu w garnek, stół lub podłogę.

Zabawa w wodzie

Kąpiel również może być zaproszeniem do zabawy. Wystarczy wrzucić do wanny gumowe zabawki, które będą unosić się na wodzie, lub wybrać te cięższe i pokazać dziecku, jak znikają pod wodą. Maluch ma frajdę z samego uderzania rączkami o powierzchnię wody i rozchlapywania jej. Przy okazji dziecko może „łowić” zabawki i rozwijać swoje umiejętności chwytne.

Zabawa w „a kuku”

Z 8-miesięcznym dzieckiem możemy zacząć się już bawić w chowanie zabawek i zachęcanie niemowlęcia do poszukiwania ich. Na początku ukryjmy pluszaka np. pod kocem, zapytajmy „Gdzie jest misio?” i wyciągnijmy go ze słowami: „Tu jest!”. Maluch szybko zrozumie tę zabawę i następnym razem sam będzie próbował odnaleźć zabawkę.

Tunel z kartonów

Do tej zabawy będzie potrzebnych kilka kartonowych pudełek, na tyle dużych, by maluch mógł swobodnie przez nie przechodzić. Ustawiamy je w różnych miejscach pokoju, a wewnątrz ukrywamy zabawki, piłki, pluszaki i inne rekwizyty. Dziecko będzie ćwiczyć poruszanie się czworakach oraz orientację w przestrzeni.

Nauka przez zabawę

Zabawa jest dla dziecka czymś niezwykle ważnym. Sprawia nie tylko przyjemność, ale też uczy i rozwija nowe umiejętności. Im więcej maluch będzie się bawił, zwłaszcza przy pomocy i zaangażowaniu rodziców, tym szybciej opanuje poszczególne zdolności, będzie też potrafił samodzielnie planować działania i je wykonywać. Charakter zabawy powinien być dopasowany nie tyle do wieku dziecka, co etapu jego rozwoju. Nie istnieją ścisłe ramy czasowe, w których dziecko powinno nabyć daną umiejętność. Jeśli maluch nie opanował jeszcze jakiejś czynności, z pewnością wkrótce się jej nauczy. 

Do zabawy nie zawsze potrzebne są zabawki. Przede wszystkim liczy się kreatywność rodziców oraz poświęcanie dziecku odpowiedniej ilości czasu. Jeśli dziecko nie chce się bawić w wybraną przez opiekuna zabawę, nie powinno się go do tego zmuszać. Warto też wiedzieć, iż 8-miesięczne dziecko boi się obcych i nie będzie się chciało bawić z rzadko spotykanymi osobami.

Źródła:

  1. Everyday i learn through play. Activities to do with your infant or toddler, Pennsylvania Office of Child Developement and Early Learning.
  2. 7– 8 months: baby development, online: https://raisingchildren.net.au/babies/development/development-tracker-3-12-months/7-8-months.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź