matka karmiąca piersią 8 miesięczne dziecko Jadłospis 8-miesięcznego dziecka/ iStock

Jadłospis 8-miesięcznego dziecka

W jadłospisie 8-miesięcznego dziecka bazą jest mleko mamy lub mleko modyfikowane, ale maluchowi codziennie podajemy także posiłki uzupełniające. Cały czas rozszerzamy dietę o nowe produkty, oferujemy również pokarmy o bardziej różnorodnej konsystencji. Ile posiłków dziennie powinno spożywać 8-miesięczne dziecko? Co może jeść niemowlę w tym wieku?

Spis treści:

Dieta 8-miesięcznego malucha

W żywieniu 8-miesięcznego dziecka wykorzystujemy mleko mamy (alternatywnie mleko modyfikowane) oraz wprowadzane stopniowo, najpóźniej od siódmego miesiąca życia, pokarmy uzupełniające. Bardzo istotne jest oferowanie niemowlakowi różnorodnych produktów i niezrażanie się w sytuacji, gdy 8-miesięczne dziecko nie chce spożywać podawanych przez nas pokarmów.

Tolerancja niektórych produktów przychodzi z czasem, po wielokrotnej ekspozycji malucha na dany rodzaj żywności. Ocenia się, że w niektórych przypadkach potrzebne jest podanie produktu 10-15 razy, żeby niemowlę przyzwyczaiło się i zaakceptowało nowe smaki oraz rodzaje konsystencji pokarmów. Często cierpliwość rodziców przy rozszerzaniu menu 8-miesięcznego dziecka to czynnik niezbędny i kluczowy, żeby dieta malucha w późniejszym okresie życia była zdrowa i urozmaicona.

Przy karmieniu 8-miesięcznego dziecka pamiętaj, że początkowa niechęć do danego produktu zazwyczaj ma tymczasowy charakter. Podawaj maluchowi różnorodne pokarmy – także te, których zjedzenia wcześniej odmówiło.

 

Jak często i ile powinno jeść dziecko?

Ile posiłków dla 8-miesięcznego dziecka? Podstawą jadłospisu 8-miesięcznego niemowlaka posiłki mleczne. Niemowlakowi przystawianemu do piersi mleko można podawać „na żądanie”. Jeśli malucha karmisz „sztucznie”, w jego diecie uwzględnij codziennie trzy posiłki na bazie mleka modyfikowanego.

Dziecko w wieku ośmiu miesięcy powinno każdego dnia spożywać także dwa-trzy posiłki przygotowane z pokarmów uzupełniających. Orientacyjna wielkość jednej porcji to około 190-220 ml, czyli 4/5 standardowej szklanki.

Posiłki rozłóż w miarę równomiernie w ciągu dnia, co około trzy godziny. Staraj się trzymać ustalonych wcześniej, stałych pór karmienia – szczególnie przy podawaniu pokarmów uzupełniających. Tworzenie nawyku spożywania posiłków o tej samej godzinie każdego dnia już u 8-miesięcznego malucha przyczynia się do lepszej regulacji ilości spożywanego jedzenia w późniejszym wieku. Zwiększa także prawdopodobieństwo, że dieta dziecka będzie opierać się o pełnowartościowe posiłki, a nie przypadkowe przekąski.

 

Co może jeść Twój maluszek?

Posiłki dla 8-miesięcznego dziecka mogą mieć już nieco bardziej zróżnicowaną konsystencję niż pierwsze podawane mu pokarmy uzupełniające. W tym okresie życia warto karmić niemowlę daniami w formie papki z grudkami. Ma to za zadanie przygotować dziecko do jedzenia w kolejnych miesiącach pokarmów wymagających gryzienia.

 

Co może jeść 8-miesięczne dziecko?

 • mleko mamy, mleko modyfikowane początkowe lub następne,
 • warzywa, np. brokuły, kalafior, pietruszkę, szpinak, cukinię, jarmuż, marchew, dynię, ziemniaki, bataty,
 • owoce, jabłka, kiwi, truskawki, banany, gruszki, melony, śliwki, borówki, nektarynki, mango,
 • mięso i ryby,
 • nasiona roślin strączkowych, np. czerwoną soczewica, soję (tofu),
 • produkty zbożowe, np. kaszki dla niemowląt, kasze, płatki owsiane (w tym produkty zawierające gluten, które można wprowadzać do jadłospisu dziecka w dowolnym czasie po ukończeniu 4. miesiąca życia, ale przed 12. miesiącem),
 • produkty mleczne, np. jogurt naturalny, kefir, rozdrobnione sery (mleko niemodyfikowane jako główny posiłek lub napój nie powinno być podawane przed ukończeniem przez dziecko 11. miesiąca życia),
 • jaja (w formie całkowicie ściętej),
 • tłuszcze, takie jak oleje roślinne, masło,
 • przyprawy, np. koperek, natkę pietruszki, bazylię, cynamon.

 

Czego unikać, a co wprowadzać?

W diecie 8-miesięcznego dziecka nie uwzględniaj produktów, takich jak:

 • sól i cukier oraz produkty z ich dodatkiem,
 • miód,
 • syropy słodzące,
 • ser topiony,
 • produkty z niepasteryzowanego mleka,
 • niemodyfikowane mleko stosowane jako podstawa posiłku,
 • produkty i potrawy smażone.

Do menu 8-miesięcznego dziecka można wprowadzać żywność ze wszystkich zdrowych, podstawowych grup produktów. Nie ma powodu, by unikać rozszerzania diety niemowlaka o pokarmy potencjalnie alergizujące, np. pszenicę, jaja, soję, orzechy, ryby i owoce morza. Możesz je podawać po raz pierwszy w tym samym okresie życia, co inne „bezpieczne” pokarmy uzupełniające. Pamiętaj jednak, by te produkty wprowadzać do jadłospisu pojedynczo, w bardzo niewielkiej ilości (około jedna łyżeczka) i obserwować, czy dziecko dobrze je toleruje.

Planując jadłospis niemowlaka, nie zapomnij o uwzględnieniu odpowiedniego rodzaju płynów. Zgodnie ze schematem żywienia, 8-miesięczne dziecko powinno pić przede wszystkim wodę. Nie zaleca się podawania maluchom w 1. roku życia soków owocowych. W ich diecie lepiej nie uwzględniać również żadnych innych płynów o wysokiej zawartości cukrów, w tym słodzonych herbatek dla niemowląt.

W wieku ośmiu miesięcy dziecko ma mocno ograniczoną pojemność żołądka i niewielkie zapotrzebowanie na kilokalorie. Zadbaj o to, żeby każdy produkt podawany niemowlakowi służył nie tylko zaspokojeniu głodu, ale także dostarczeniu potrzebnych do rozwoju składników odżywczych i budowaniu zdrowych przyzwyczajeń.

Źródła:

 1. Mika P., Matuszczyk M., Socha P. (2018) Kalendarz żywienia – nowe narzędzie obejmujące główne zasady żywienia niemowląt i małych dzieci przez 1000 pierwszych dni, Standardy Medyczne/Pediatria, 15: 569-572.
 2. Szajewska H., Horovath A. (red.) (2014) Poradnik żywienia niemowląt. Krok po kroku od narodzin do pierwszych urodzin, Medycyna Praktyczna.
 3. Szajewska H., Horovath A., Rybak A. (2016) Karmienie piersią. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Standardy Medyczne/Pediatria 13: 9-24.

  Sprawdź powiązane tematy