Czy budzenie na karmienie niemowlaka to dobry pomysł?
Spis treści:
Budzenie na karmienie – tak czy nie?
Noworodek je dość często – w ciągu dnia co około dwie-trzy godziny, nocą co około trzy-cztery godziny. Jeśli sam nie „żąda” jedzenia, powinnyśmy karmić go z zegarkiem w ręku. Regularność w karmieniu ma znaczenie nie tylko dla rozwoju malucha, ale i dla laktacji – nie uda nam się jej ustabilizować, jeśli nie będziemy systematycznie przystawiać dziecka do piersi.
Im starsze dziecko, tym liczba karmień się zmniejsza – żołądek jest w stanie przyjąć jednorazowo większą ilość pokarmu, która starcza na dłużej, a i ssanie jest efektywniejsze, „sesje” przy piersi są krótsze.
Czy niemowlę trzeba budzić na karmienie?
W większości przypadków nie ma potrzeby budzenia niemowlęcia na karmienie. Po upływie około miesiąca od porodu laktacja zazwyczaj jest już ustabilizowana, nie musimy jej „nakręcać”, stale przystawiając dziecko do piersi. A i jeśli niemowlę prawidłowo ssie pierś, przybiera na wadze (w okolicach piątego-szóstego miesiąca maluch powinien podwoić masę urodzeniową) i nie ma problemów zdrowotnych, nie ma potrzeby karmić go co określoną liczbę godzin.
Polecamy
Karmienie noworodka w nocy – wszystko, co musisz wiedzieć
Każda karmiąca mama pamięta takie noce, kiedy jej maleństwo domagało się nieustannego przystawiania do piersi, albo podawania butelki. Nocne karmienie budzi wiele wątpliwości, a sen dziecka często jest dla rodziców tematem dość frustrującym. Jak często karmić noworodka w nocy, ile razy w nocy je noworodek?
Kiedy budzić dziecko na karmienie?
Niemowlę na karmienie powinnyśmy budzić m.in. jeśli:
- słabo przybiera na wadze,
- nieefektywnie ssie pierś,
- laktacja jeszcze się nie ustabilizowała.
Jeśli nie jesteś pewna, czy możesz już przestać wybudzać dziecko na karmienie, skonsultuj się z położną lub lekarzem pediatrą.
Warto mieć także na uwadze sytuacje nadzwyczajne – nawet jeśli na co dzień nie budzisz już dziecka na karmienie, taka potrzeba może zaistnieć, gdy np. maluch jest chory lub w czasie upałów (pamiętaj, że mleko pierwszej fazy jest „napojem”).
Czy budzić niemowlę w nocy na karmienie?
Im starsze niemowlę, tym dłuższe przerwy między karmieniami – również w nocy. Poszczególne okresy snu łączą się, przez co maluch dłużej śpi „ciągiem” (sześciomiesięczne dziecko będzie spało w nocy ok. sześć godzin). Jeśli nie ma ku temu wskazań, nie ma potrzeby budzenia niemowlęcia na nocne karmienie.
Pamiętaj także, że częstotliwość nocnych karmień może zmieniać się wraz z etapami intensywnego wzrostu. Zainteresowane otaczającym je światem niemowlę może nie poświęcać w ciągu dnia zbyt dużo czasu na jedzenie, a wtedy częściej będzie wybudzało się w nocy (lub my – widząc, że w ciągu dnia maluch je mało, ssie nieefektywnie – powinnyśmy go obudzić na nocny posiłek). Nocny pokarm ma inny skład niż ten w ciągu dnia, jest bardziej kaloryczny. Dlatego nocne karmienie jest ważne u niemowląt, które słabo przybierają na wadze.
Jak wybudzać dziecko na karmienie
Pamiętajmy, aby wybudzenie nie było gwałtowne – nie szarpmy dziecka, nie hałasujmy, nie włączajmy mocnego światła. Najczęściej wystarczy je odkryć, delikatnie pogłaskać czy zacząć przewijać. Dziecko może być w półśnie (śpiącemu maluchowi zazwyczaj wystarczy przyłożyć brodawkę sutkową do ust, aby zaczęło ssać), ważne, aby przystawione do piersi efektywnie ssało.
Polecamy
Karmienie na żądanie
Karmienie piersią jest dużym wyzwaniem, zwłaszcza dla młodych mam. Także noworodek musi nauczyć się odpowiednio ssać i najadać pokarmem mamy. Zanim obie strony nauczą się “współpracować”, minie trochę czasu, a po drodze na pewno pojawi się wiele niejasności. Rozwiewamy niektóre z nich: Co oznacza karmienie na żądanie i jak długo karmić dziecko na żądanie?
Karmienie na śpiocha – czy można?
W życiu wielu mam przychodzi taki moment (zazwyczaj, gdy dziecko ma kilka miesięcy), kiedy po pierwszej nocnej pobudce biorą malucha do łóżka i do rana karmienie jest już „przez sen”. Czy można karmić „na śpiocha”? Niezależnie od tego, czy karmimy w łóżku, czy wstajemy do dziecka, ważne, aby niemowlę efektywnie ssało pierś, a karmienie nie trwało zbyt krótko – opróżnienie jednej piersi to mniej więcej dziesięć minut. Ma to znaczenie także dlatego, że mleko drugiej fazy ma bogatszy skład, to takie „drugie danie”.
W trakcie jednego karmienia powinna zostać opróżniona przynajmniej jedna pierś (na początku laktacji jedno karmienie to przystawienie dziecka do obydwu piersi, starszemu niemowlęciu do zaspokojenia głodu może wystarczyć mleko z jednej piersi).
Źródła:
- Szajewska H., Horvath A., Rybak A., Socha P., Karmienie piersią. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Standardy Medyczne/Pediatria, 2016, t. 13, 9–24.
- Murkoff H., Eisenberg A., Hathaway S., Pierwszy rok życia dziecka, Dom Wydawniczy REBIS, Poznań 2010.
- Szulc J., Jest z nami dziecko. Poradnik początkujących rodziców, Agora SA, Warszawa 2018.