Ile powinno jeść 2-miesięczne dziecko?/fot. Getty Images Ile powinno jeść 2-miesięczne dziecko?/fot. Getty Images

Ile powinno jeść 2-miesięczne dziecko?

Odpowiednie żywienie 2-miesięcznego dziecka jest jedynym z warunków jego prawidłowego rozwoju. Rodzice często zastanawiają się, czy maluch spożywa wystarczającą ilość pokarmu. Jak często powinno jeść 2-miesięczne niemowlę? Ile mleka dziennie potrzebuje, żeby otrzymać niezbędne składniki odżywcze w zalecanej dawce?

Spis treści:

Jak rozwija się 2-miesięczne niemowlę?

Niemowlę w wieku dwóch miesięcy zdobywa nowe umiejętności związane z rozwojem fizycznym oraz komunikacją. Mniej więcej w tym okresie życia można się spodziewać, że dziecko będzie potrafiło:

 • podnosić głowę podczas leżenia na brzuchu,
 • wymachiwać nogami i rękami w pozycji na plecach,
 • trzymać przez chwilę zabawkę położoną w jego rękach,
 • śledzić wzrokiem przedmiot lub osobę,
 • uśmiechać się do kogoś, celowo utrzymywać kontakt wzrokowy,
 • obracać się w kierunku dźwięków,
 • głużyć, czyli wydawać gardłowe dźwięki, np. gli, gla, bli, kli.

W rozwoju niemowlęcia, szczególnie w początkowym okresie życia, niebagatelną rolę odgrywa żywienie. Dostarczenie wystarczającej ilości składników odżywczych z pożywienia jest warunkiem koniecznym m.in. do prawidłowego kształtowania się kości, stawów, mięśni, narządów zmysłów i mózgu.

Co i ile powinno jeść 2-miesięczne dziecko?

Eksperci zajmujący się tematem żywienia dzieci są zgodni co do tego, że mleko kobiece stanowi najbardziej odpowiedni pokarm dla 2-miesięcznych niemowląt. Jeśli karmienie piersią jest możliwe, podawanie dziecku wyłącznie tego rodzaju pożywienia uważa się za optymalny sposób postępowania do czasu ukończenia przez malucha szóstego miesiąca życia.

Alternatywą dla karmienia piersią jest podawanie mleka modyfikowanego. Niemowlę w wieku dwóch miesięcy żywimy w takiej sytuacji mlekiem modyfikowanym początkowym (które oznaczone jest numerem „1”).

Wiemy już, czym należy karmić niemowlę w pierwszym półroczu życia. Kolejnym istotnym pytaniem jest to, ile powinno jeść 2-miesięczne dziecko. W przypadku maluchów karmionych piersią trudno jednoznacznie określić zalecaną ilość spożywanego pokarmu, ponieważ jego skład zmienia się, dostosowując do potrzeb dziecka. Ocenia się jednak, że średnio 2-miesięczne niemowlęta spożywają około 750 ml mleka dziennie.

Orientacyjna liczba posiłków u dwumiesięcznych niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym to sześć dziennie. Ile ml je dwumiesięczne niemowlę karmione mieszanką mleczną? Za odpowiednią porcję pożywienia uważa się ilość 120-140 ml. Niemowlę żywione w ten sposób dobowo spożywa 720-840 ml mleka.

Żywienie dziecka 2-miesięcznego

Rodzice bardzo często są uspokojeni, gdy 2-miesięczne dziecko je dużo oraz kiedy je według określonego rozkładu. Daje im to poczucie, że niemowlę otrzymuje wystarczającą ilość pokarmu, ułatwia także organizację opieki nad maluchem. Czasami jednak wyobrażenia dorosłych na temat odpowiedniej ilości i częstotliwości podawania pokarmu nie pokrywają się z faktycznymi potrzebami malucha.

Dwumiesięczne niemowlęta (i generalnie dzieci od momentu urodzenia) posiadają umiejętność rozpoznawania u siebie głodu i komunikowania potrzeb w tym zakresie. Ważnym, choć nie zawsze łatwym zadaniem rodziców, jest nauczenie się rozpoznawania sygnałów wysyłanych przez niemowlę.

Odczytywanie i adekwatne reagowanie na te oznaki stanowi najlepszy sposób na dostarczanie maluchowi dokładnie takiej ilości pokarmu, jakiej potrzebuje i kształtowanie w dziecku nawyków związanych z jedzeniem w odpowiedzi na głód, a nie czynniki zewnętrzne. To stanowi bardzo ważny element w profilaktyce problemów związanych z żywieniem, obserwowanych często na późniejszym etapie życia, m.in. otyłości.

W związku z tym uważa się, że dwumiesięcznemu maluchowi karmionemu mlekiem mamy pokarm powinien być podawany „na żądanie”. Oznacza to, że przystawić go do piersi należy wtedy, gdy rodzic zauważy sygnały głodu (np. przebudzenie i ruchy główki połączone z otwieraniem buzi, ssanie rączki, warg, języka, płacz). Uznaje się to za bardziej odpowiedni sposób karmienia od trzymania się określonego harmonogramu posiłków.

Jak często karmić niemowlę?

Niemowlęta mają bardzo mały rozmiar żołądka, dlatego często domagają się podawania pokarmu. Co ile godzin średnio je dziecko? Przez pierwsze kilka tygodni życia przystawia się je do piersi 8-12 razy na dobę, czyli mniej więcej co dwie-trzy godziny. Wraz z rozwojem liczba karmień typowo zmniejsza się jednak do sześciu-ośmiu w ciągu dnia.

Co ile karmić dwumiesięczne dziecko karmione mlekiem modyfikowanym? Zazwyczaj pokarm podaje im się rzadziej. Opróżnianie żołądka u tych dzieci jest wolniejsze niż u maluchów żywionych mlekiem kobiecym, dlatego zaleca się zachowanie przynajmniej trzygodzinnych przerw między posiłkami. Niemowlę w wieku 2-miesięcy, jeśli jest karmione „sztucznie”, powinno spożywać około sześciu posiłków dziennie.

Należy jednak pamiętać, że to, co ile je dwumiesięczne niemowlę, zależy przede wszystkim od jego indywidualnych potrzeb, manifestowanych poprzez sygnały głodu i sytości. Ich rozpoznawanie przez rodziców, choć czasami może stanowić wyzwanie, powinno być jednym z priorytetów w kontekście kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych.

 

Bibliografia:

 1. National Health Service Child development milestones.
 2. National Health Service Inform (2020) Your baby in the first 2 months.
 3. Szajewska H., Horovath A. (red.) (2014) Poradnik żywienia niemowląt. Krok po kroku od narodzin do pierwszych urodzin, Medycyna Praktyczna.
 4. Harvard Health Publishing (2017) Why parents should use responsive feeding with their babies.

  Sprawdź powiązane tematy

  Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

  Sprawdź