Karmienie na żądanie Karmienie na żądanie / GettyImages, fot. Paulo Sousa

Karmienie na żądanie

Karmienie piersią jest dużym wyzwaniem, zwłaszcza dla młodych mam. Także noworodek musi nauczyć się odpowiednio ssać i najadać pokarmem mamy. Zanim obie strony nauczą się “współpracować”, minie trochę czasu, a po drodze na pewno pojawi się wiele niejasności. Rozwiewamy niektóre z nich: Co oznacza karmienie na żądanie i jak długo karmić dziecko na żądanie? 

Spis treści:

Czym jest karmienie na żądanie?

Karmienie na żądanie to nic innego jak przystawianie dziecka do piersi wtedy, kiedy daje sygnał, że jest głodne. W jaki sposób noworodek domaga się piersi? Nie każde kwilenie i płacz świadczą o tym, że noworodek jest głodny. Młode mamy na pewno nauczą się odczytywać z zachowania dziecka, kiedy domaga się piersi. Głodny maluszek: 

  • wkłada do buzi rączki,  
  • ssie paluszki, 
  • kręci główką,  
  • otwiera buzię w poszukiwaniu piersi,  
  • będzie płaczliwy i wyraźnie uspokoi się, kiedy zacznie ssać. 

Pierwszy raz noworodka do piersi przystawiamy tuż po porodzie. Robimy to na każde jego życzenie. Wiele mam ma jednak dylematy, jak długo karmić dziecko na żądanie, by maleństwo było najedzone, a one mogły odpocząć. Są przecież i takie noworodki, które “żądają” posiłku praktycznie cały czas! W tym przypadku nie ma jednej, konkretnej odpowiedzi. Niektóre niemowlęta ssaniem piersi przestają się interesować około 12. miesiąca, z kolei inne dopiero w okolicy 18., a nawet i 24. miesiąca życia.  

 Jak często karmić noworodka?

Jeszcze nie tak dawno zalecano, by karmić noworodka co trzy godziny, wręcz z zegarkiem w ręku. Nie częściej, ale też nie rzadziej. Na szczęście teoria ta straciła na ważności, a lekarze zalecają, by karmić dziecko na żądanie. Potrzeby noworodka zmieniają się z każdym dniem. 

  • Zaraz po porodzie noworodek jest aktywny, chętnie ssie pierś, a potem zapada w długi sen i jego zapotrzebowanie na pokarm maleje.  
  • Od trzeciej doby częstotliwość karmień wzrasta wraz ze wzrostem potrzeb maleństwa.   
  • W pierwszych tygodniach życia maluszek domaga się piersi dość często, ilość karmień wynosi od ośmiu do dwunastu, a niektóre noworodki najchętniej spędziłyby przy piersi cały dzień. Zwykle jedno karmienie trwa około 20 minut, albo dłużej, dlatego młode mamy mają wrażenie, że karmią co godzinę. 

Nie zapominajmy, że mleko mamy nie tylko zaspokaja głód, ale i pragnienie. Ssanie piersi zaspokaja także potrzebę bliskości, poczucia bezpieczeństwa i miłości.  

Karmiąc na żądanie przystawiamy maluszka do piersi, kiedy się tego domaga, jednak nie oznacza to, że jeśli nie chce jeść, powinniśmy to akceptować. W pierwszych tygodniach życia karmień nie może być mniej, niż osiem na dobę. Kiedy dziecko niechętnie je, naszym zadaniem jest zachęcanie go do tego, by otrzymywał odpowiednią dla siebie ilość jedzenia. W takim przypadku warto proponować maluszkowi pierś jak najczęściej, korzystać z każdej okazji, kiedy nie śpi. Sen jest potrzebny noworodkowi tak samo jak jedzenie, dlatego jeśli nie ma takiej konieczności, nie warto go z niego wybudzać.   

Ile je noworodek?

Dylemat, ile je noworodek, męczy wielu rodziców. Nie wiadomo przecież, jak oszacować ilość pokarmu w piersi.  

  • W pierwszych dniach po porodzie noworodek nie potrzebuje dużo pokarmu – wysysa z piersi niewielkie ilości mleka. Gdyby podawać mu pokarm z butelki, byłoby to kilka maleńkich łyczków.  
  • Od trzeciej doby, choć zapotrzebowanie na pokarm wyraźnie wzrasta, to noworodek zjada go zaledwie około 25 ml – tyle jest w stanie pomieścić jego niewielki żołądek.  
  • Tygodniowy noworodek zjada już ok. 80 – 100 ml.   

Noworodek karmiony piersią zjada różną ilość pokarmu w zależności od doby życia, pory karmienia, poczynionego wysiłku, a nawet temperatury otoczeniaDlatego nie ma reguły, jaką ilość pokarmu należy podać dziecku, jeśli na co dzień karmione jest wyłącznie piersią. Można w takiej sytuacji spróbować przyjąć wzór, który stosuje się u noworodków karmionych mlekiem modyfikowanym, czyli ilość dni x 10 ml, odjąć 10 ml (czyli np. w 5 dobie 40 ml )” – mówi położna Dominika Kaczmarek.

Jednak nie oszukujmy się – karmiąc piersią trudno jest określić, ile mleka wypiło niemowlę. Karmione mlekiem mamy dziecko zjada tyle, ile na danym etapie życia jego organizm potrzebuje. Nie zapominajmy, że każde niemowlę jest inne i jeśli dziecko stale i nieustannie domaga się piersi, warto sprawdzić czy nie jest głodne.  

Jak poznać, czy dziecko się najada?

Spadek masy ciała noworodka w pierwszych dniach po porodzie jest zjawiskiem naturalnym. Proces ten związany jest głównie z utratą wody i wydalaniem smółki, czyli pierwszego stolca. Największy spadek masy ciała ma zwykle miejsce w 3. dobie życia malucha. Utrata wagi nie powinna jednak przekroczyć 10 proc. w porównaniu do masy urodzeniowej. Dlatego też, aby straty były jak najmniejsze, młodym mamom zaleca się jak najczęstsze przystawianie noworodka do piersi.  

Po czym poznać, że maluch się najada? Mamy kilka sposobów, by upewnić się, że dziecko prawidłowo ssie pierś i jest najedzone. Dobrze odżywiony noworodek a potem niemowlak powinien systematycznie przybierać na wadze: 

„O najedzeniu noworodka świadczy odpowiedni przyrost masy ciała w skali tygodnia – noworodek prawidłowo przybiera od 120 do 300 gram tygodniowo. Należy zwrócić uwagę na ilość wypróżnień – w przypadku karmienia piersią brudnych od stolca pieluszek może być nawet kilkanaście dziennie, a u noworodka karmionego mieszanką dominować będą pieluchy mokre. U mam karmiących piersią, po karmieniu odczuwalne jest opróżnienie piersi” – wylicza Dominika Kaczmarek. 

Ponadto należy upewnić się, czy dziecko prawidłowo chwyta pierś – brodawka i większa część otoczki powinny znajdować się w jego buzi. Warto zwrócić uwagę na liczbę karmień – w pierwszych tygodniach należy karmić około 8-10 razy na dobę – nie zapominajmy też o karmieniach nocnych. Skład mleka mamy zmienia się w ciągu doby, mleko “nocne” zawiera więc nieco inne składniki.   

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź