father and his baby. Dad holds in his hands the legs of his 7-tygodniowe niemowlę father and his baby. Dad holds in his hands the legs of his 7-tygodniowe niemowlę – zadbaj o swojego maluszka!/ iStock

7-tygodniowe niemowlę – zadbaj o swojego maluszka!

Bardzo istotnym jest, by rodzice, czy opiekunowie dziecka mieli wiedzę, jak powinien przebiegać rozwój niemowlęcia i jakie umiejętności powinno ono posiąść w określonym czasie, jednak również ważna jest świadomość, że większość norm ma dość szerokie widełki oraz, że książkowe normy to jedno, a indywidualne tempo rozwoju dziecka to drugie a każde dziecko rozwija się we własnym, niepowtarzalnym tempie.

Spis treści:

Rozwój niemowlęcia w 7. tygodniu życia

Po pierwszym skoku rozwojowym, który miał miejsce w piątym tygodniu życia niemowlęcia, a manifestował się większą czujnością i uwrażliwieniem dziecka na otoczenie oraz pierwszymi uśmiechami, czy łzami – między 7., a 9. tygodniem życia przychodzi czas na drugi skok. Charakteryzuje się on – wynikającym z rozwoju układu nerwowego i zmysłów dziecka – zainteresowaniem najbliższym otoczeniem, skupianiem wzroku na obecnych osobach i przedmiotach oraz akceptacją codziennej rutyny, dającej niemowlęciu poczucie bezpieczeństwa, a tym samym – większego komfortu. Ile powinno spać 7. tygodniowe dziecko? W drugim miesiącu życia niemowlę jest bardziej ożywione i coraz dłuższe stają się etapy czuwania, choć sen wciąż wypełnia zdecydowaną większość doby maluszka, bo aż 15-18 godzin. Siedmiotygodniowe niemowlę już tylko we śnie zachowuje płodowe ułożenie rączek, natomiast podczas okresów czuwania jego rączki są swobodne – odkrywa je i próbuje dotykać nimi przedmiotów, czy zabawek, składa je i wkłada do ust. Maluch kontroluje ruchy rączek, które stają się coraz bardziej precyzyjne. Leżąc na brzuszku, niemowlę może unosić – na kilka sekund – główkę i ramionka na wysokość kilku centymetrów, a ponadto umie już obrócić się z boku i ugiąć nóżki podczas dotykania podłoża.

 

Jak zachowuje się 7-tygodniowe niemowlę?

7- tygodniowe niemowlę jest coraz bardziej kontaktowe i ciekawe otoczenia. Bardzo ceni towarzystwo i opiekę, co manifestuje radością na widok osób – szczególnie dzieci – czy przedmiotów. To moment, kiedy dziecko nie boi się jeszcze obcych. Jak widzi 7. tygodniowe dziecko? Maluch widzi coraz lepiej, doskonali widzenie obuoczne, a jego uwagę przykuwają jaskrawe kolory, rozpoznaje już osoby i ulubione zabawki. Żywo reaguje na okazaną mu uwagę, zaczyna rozpoznawać głosy i odgłosy charakterystyczne dla jego domu i reagować na nie np. odwracaniem główki w kierunku źródła dźwięku. Co potrafi 7. tygodniowe dziecko? Niemowlę bawi się swoim głosem, wydając coraz bardziej zróżnicowane dźwięki i wymawiając pojedyncze głoski. Siedmiotygodniowe dziecko ma już swoje preferencje i potrafi pokazać reakcjami, które z czynności codziennej rutyny przypadły mu do gustu, a których najzwyczajniej nie lubi. Płacz dziecka (któremu mogą towarzyszyć łzy) może mieć różne natężenie, w zależności od tego, czy maluch w ten sposób dopomina się zaspokojenia swoich potrzeb, czy daje upust emocjom.

 

Co je i jak karmić niemowlę?

Siódmy tydzień życia dziecka to tzw. skok rozwojowy. W tym czasie apetyt niemowlęcia rośnie na tyle, że domaga się pokarmu częściej niż w pierwszych tygodniach po narodzeniu – nawet co godzinę. Niemowlę 7 tygodni – ile je?

Maluch powinien być karmiony na żądanie, tym bardziej, że karmienie piersią nie tylko zaspokaja głód, ale również potrzebę bliskości. W najbliższych dniach rytm karmień unormuje się, wynosząc 8,9 na dobę. Niemowlę w tym wieku zwykle budzi się na nocne karmienia – mówi dietetyk kliniczny Ewa Janowicz.

Ponieważ mleko modyfikowane trawione jest dłużej niż mleko matki, dwumiesięczne niemowlęta karmione sztucznie – według schematu żywienia opracowanego specjalnie dla nich – powinny dostawać mleko 6-8 razy na dobę, przy czym każdy posiłek powinien dostarczyć ok. 120, do 140 ml pokarmu. Mleko modyfikowane powinno być przechowywane w suchym i chłodnym miejscu, w szczelnie zamkniętym opakowaniu. Dietetyk kliniczny – Ewa Janowicz – przestrzega:

– Nigdy nie należy przekraczać terminu przydatności do spożycia, a przygotowaną już mieszankę niemowlę powinno wypić w ciągu pół godziny, pod warunkiem, że wcześniej nie przedostała się do niej ślina dziecka. W przeciwnym wypadku, by zapobiec namnażaniu drobnoustrojów, należy pokarm wylać.

Niemowlę powinno być karmione w pozycji półsiedzącej. Zasypiające podczas karmienia dziecko należy nakłaniać do aktywnego ssania, drażniąc delikatnie jego policzki albo odstawiając butelkę. Zasypianie malca podczas karmienia może doprowadzić do zachłyśnięcia. Jeśli dochodzi do dławienia się pokarmem – należy zmienić smoczek na model o mniejszym świetle otworu i obserwować, czy zakrztuszenia nie są wynikiem zbyt łapczywego połykania mieszanki. Temu ostatniemu można zaradzić, skracając przerwy między kolejnymi karmieniami.

 

Na co zwrócić uwagę?

Warto pamiętać, że pierwsze skoki rozwojowe trwają około tygodnia, a poprzedzają je dość trudne okresy, kiedy to maluch może mieć problemy ze snem, być stale niezadowolony i marudny, potrzebować znacznie więcej uwagi, tulenia i bliskości. Po tym chwilowym regresie następuje zmiana zachowania i pojawiają się nowe umiejętności i większa dojrzałość.

Nie tylko w tym czasie bardzo ważne jest wspieranie rozwoju dziecka poprzez okazywanie bliskości. Maluch powinien być jak najczęściej tulony, by miał szansę poczuć: bicie serca, zapach, miarowy oddech, ciepło i spokój opiekuna, a szczególnie – mamy. Do niemowlęcia powinno się przemawiać, czytać mu i śpiewać oraz reagować na wydawane przez nie dźwięki, choćby powtarzaniem ich. Należy mówić do niego spokojnie, bez spieszczeń, modulując głos. Ważne też, by otaczać malca kontrastowymi, jaskrawymi, czy czarno-białymi wzorzystymi, stymulującymi przedmiotami i zabawkami. Równie atrakcyjne może okazać się zawieszenie bezpiecznego lusterka, w którym będzie odbijało się otoczenie. Nie do przecenienia jest również zapewnienie – wspomnianego już wcześniej – stałego, powtarzalnego rytmu dnia, dzięki któremu dziecko będzie czuło się bezpieczne.

 

Ewa Janowicz – absolwentka Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz SWPS w Sopocie to dietetyk z jasno określoną misją – podnoszenia jakości życia klientów poprzez zmianę ich stylu życia, w szczególności sposobu odżywiania. Dietetyk Ewa Janowicz łączy w swojej pracy wiedzę i doświadczenie z dietetyki klinicznej oraz psychodietetyki, bo jak często powtarza: ” Bałagan na talerzu to często bałagan w życiu”

Źródła:

  1. Eisenberg, A., Murkoff, H.E., Hathaway B.S.N., S. E, Pierwszy rok życia dziecka, REBIS, Poznań 1999;
  2. Maurer, D., Maurer Ch., Świat noworodka, PWN, Warszawa 1994;
  3. Vasta, R., Haith, M.M., Miller, S.A., Psychologia dziecka, WSz i P, Warszawa 1995;
  4. Hannaford C., Zmyślne ruchy które doskonalą umysł. Podstawy kinezjologii edukacyjnej, Medyk Sp. Z o.o, Warszawa 1998, wyd.1

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź