Co powinno umieć dziecko w 7. miesiącu życia?/fot. iStock Co powinno umieć dziecko w 7. miesiącu życia?/fot. iStock

Co powinno umieć dziecko w 7. miesiącu życia?

Jeśli twoje niemowlę skończyło już sześć miesięcy, właśnie wkracza w nowy etap rozwoju. Siedmiomiesięczny niemowlak z pewnością zaskoczy cię tym, jak szybko uczy się nowych umiejętności. W pierwszym roku życia dziecko rozwija swoje zdolności motoryczne, emocjonalne i społeczne, robi postępy w nauce mówienia i rozumowaniu. Sprawdź, co umie siedmiomiesięczne niemowlę i jak je pielęgnować.

Spis treści:

Jak rozwija się dziecko w 7. miesiącu życia?

Siedmiomiesięczne niemowlę bardzo intensywnie się rozwija. Jego rytm dobowy jest już uregulowany, dzięki czemu spokojniej przesypiasz noce.

Rozwój fizyczny

Niemowlak staje się coraz bardziej ciekawy świata, jego aktywność wzrasta, a ty możesz proponować mu ciekawsze i bardziej urozmaicone zabawy. Siedmiomiesięczne dziecko doskonali sprawność ruchową i zręczność ciała. Chwyta rączkami podany przedmiot i potrafi utrzymać go w obu dłoniach jednocześnie. Jeśli zabawka wypadnie mu z rąk, zaczyna jej szukać. W siódmym miesiącu życia dziecko zazwyczaj nie umie jeszcze raczkować, ale pełza, przesuwa się i turla.

Rozwój społeczny i emocjonalny

Drugie półrocze to okres intensywnego rozwoju społecznego i emocjonalnego. Między piątym a szóstym miesiącem życia pojawia się gaworzenie, czyli wypowiadanie przez dziecko krótkich sylab zakończonych samogłoską. Możesz usłyszeć, jak twoja siedmiomiesięczna pociecha sylabizuje: ma-ma, da-da, ba-ba. Wypowiadane przez nią dźwięki nie służą jednak komunikacji i nie niosą ze sobą żadnej treści. Na świadomą mowę trzeba będzie jeszcze trochę poczekać, ale jesteście na dobrej drodze. Rozwojowi mowy sprzyja częste mówienie do malucha, ponieważ dzięki temu poznaje on rytm i melodyjność głosu, uczy się też wypowiadania słów dźwiękonaśladowczych. 

Rozwój psychiczny

Siedmiomiesięczny maluch cieszy się na widok rodziców, macha rączkami i obdarza ich uśmiechem. Lubi przyglądać się sobie w lustrze i obserwować swoich opiekunów. Powtarza wykonywane przez rodziców gesty. Czasem stara się zwrócić na siebie uwagę głosem. Odpowiada mu towarzystwo znanych osób. To im zaczyna okazywać uczucia lub sympatię. Jeśli niemowlę zostanie samo, reaguje niepokojem lub płaczem. Jest to przejaw lęku separacyjnego. Maluch jest nadal niestabilny emocjonalnie. Niespodziewany dźwięk albo nowa sytuacja mogą doprowadzić go do wybuchu płaczu lub głośnego śmiechu.

W tym wieku niemowlę zaczyna zdawać sobie sprawę, że może odmówić jedzenia, zaciskając usta i odwracając głowę. O wzroście inteligencji świadczą także inne zachowania. Przykładowo maluch będzie upuszczał zabawkę, po to by zobaczyć, jak rodzice ją podnoszą albo zacznie potrząsać grzechotką, żeby usłyszeć wydobywający się z niej dźwięk. W siódmym miesiącu niemowlę znacznie lepiej widzi, dlatego interesuje je wszystko to, co znajduje się wokoło niego.

Co umie już 7-miesięczne dziecko?

Siedmiomiesięczne dziecko zazwyczaj potrafi już:

  • siedzieć bez podparcia i przewrócić się z tej pozycji na brzuch,
  • chwytać zabawkę kciukiem i palcem wskazującym,
  • przekładać zabawkę z ręki do ręki, stukać dwoma zabawkami o siebie,
  • szukać zabawki, która „zniknęła”,
  • trzymać przedmiot zaciskając pięść,
  • wykonywać pierwsze precyzyjne czynności, np. otwierać pudełko,
  • sylabizować,
  • okazywać emocje: radość, strach i złość.

Dziecko w 7. miesiącu i jego pielęgnacja

Siedmiomiesięczne dziecko podwoiło już swoją masę urodzeniową i waży około ośmiu kilogramów. Zaczyna jeść posiłki inne niż mleko matki, dlatego łatwo się brudzi. W tym czasie musimy szczególnie zadbać o higienę maluszka, czystość rączek i zabawek, które dziecko wkłada do rąk. Około szóstego miesiąca życia niemowlęciu zaczynają wyrzynać się pierwsze zęby mleczne. Niektóre dzieci przechodzą bolesne ząbkowanie, więc warto mieć pod ręką maści i żele znieczulające. Ulgę przynoszą także gryzaki, które koją obolałe i swędzące dziąsła.

Półroczne dziecko wymaga uwagi i zaangażowania rodziców. W siódmym miesiącu życia niemowlęcia pomagajmy mu w ćwiczeniu mięśni karku, podciągając dziecko do góry i ćwiczmy z nim rozwój mowy, czytając mu książeczki dźwiękonaśladowcze, bawiąc się w zabawy paluszkowe i śpiewając piosenki. Ważnym elementem rozwojowym jest także nauka picia z kubka. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kubków treningowych, które mają pomóc niemowlęciu w zdobyciu umiejętności domykania warg i przytrzymywania wody w ustach.

Przepisy na 7. miesiąc życia dziecka

W siódmym miesiącu życia należy kontynuować rozszerzanie diety dziecka. W jadłospisie malucha na początku powinny znaleźć się warzywa, owoce i zboża, a potem mięso, ryby i jaja. Warto pamiętać, że podstawę diety niemowlęcia wciąż stanowi mleko, natomiast inne posiłki stanowią jedynie jej uzupełnienie.

Oto propozycje posiłków, które można przygotować siedmiomiesięcznemu dziecku.

Zupa jarzynowa z gotowanym mięsem

Składniki:

  • 15 gramów mięsa z indyka,
  • ½ marchewki,
  • jeden ziemniak,
  • natka pietruszki,
  • łyżeczka oliwy.

Przygotowanie: Warzywa umyć, ziemniak obrać i pokroić z marchewką na małe kawałki. Do garnka wlać wodę, włożyć pokrojone warzywa i mięso, a następnie gotować na parze przez około 20 minut. Dodać łyżeczkę oliwy oraz pietruszkę i zmiksować w blenderze.

Kleik ryżowy 

Składniki:

  • 100 gramów ryżu,
  • jeden litr wody,
  • dodatki,np. banan, jabłko, gruszka.

Przygotowanie: Ryż wsypujemy do garnka i zalewamy wodą. Gotując, mieszamy, aby ryż nie przywarł do naczynia. Gotowe danie możemy podać ze zgniecionym bananem, startym jabłkiem lub musem z gruszki.

Kaszka kukurydziana z jabłkiem

Składniki:

  • 200 ml wody,
  • dwie łyżki kaszy kukurydzianej,
  • dodatek: świeże owoce lub mus owocowy.

Przygotowanie: Wodę gotujemy i wsypujemy do niej kaszę. Całość trzymamy na ogniu od około sześciu do ośmiu minut. Jeśli konsystencja jest za rzadka, można dodać nieco więcej kaszy. Gotowe danie przekładamy na talerz i czekamy aż ostygnie. Można je wzbogacić rozgniecionym bananem albo ugotowanym jabłkiem.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź