Prezent dla rocznej dziewczynki / istock Prezent dla rocznej dziewczynki / istock

Prezent dla rocznej dziewczynki pod choinkę

Jaki prezent z okazji Bożego Narodzenia sprawi prawdziwą radość rocznej księżniczce? Jaka zabawka czy praktyczny przedmiot pomoże jej poznawać świat, rozwijać sprawność fizyczną, ujawnić talenty? Takie pytania zadają sobie jej dziadkowie i inni bliscy. Oto pomysły na prezent pod choinkę dla rocznej i nieco starszej dziewczynki.

Spis treści:

Najlepsze prezenty dla rocznej dziewczynki pod choinkę

Czy rocznej dziewczynce, która jeszcze nie zdaje sobie sprawy, czym są święta Bożego Narodzenia, w ogóle warto kupować prezent gwiazdkowy? Zdecydowanie tak! Szczególnie, jeśli przy wigilijnym stole będę gościć także nieco starsze dzieci. Prezenty dostają wszyscy i to nie tylko dlatego, że trzeba uczynić zadość tradycji. Podarki są wyrazem naszej miłości i czułości wobec bliskich i dobrze jest, jeśli dziecko od małego uczy się wspólnego przeżywania radosnych chwil. 

Jeśli chcemy, by prezent gwiazdkowy dla rocznej dziewczynki był strzałem w dziesiątkę, skonsultujmy się w sprawie zakupu z jej rodzicami. Oni najlepiej wiedzą, czego brakuje ich córeczce i co sprawiłoby jej największą radość, a jakich zabawek w domu jest w bród. A może rodzice dziecka oczekują praktycznego prezentu, jak np. leżaczek czy nosidełko, na który mogłaby się złożyć rodzina zgromadzona na wigilijnej wieczerzy?

Kupując prezent dla dziecka warto zwrócić uwagę, czy na pewno spełnia wszelkie kryteria bezpieczeństwa. Podstawowym jego wyznacznikiem jest umieszczony na opakowania unijny certyfikat CE. Zabawki i inne przedmioty renomowanych marek są wprawdzie z reguły droższe, ale przynajmniej mamy pewność, że materiały użyte do ich produkcji nie zaszkodzą zdrowiu naszej pociechy. Zabawka, która trafi w ręce rocznej dziewczynki, nie może mieć ostrych krawędzi ani składać się z małych elementów, które dziecko może wziąć do buzi i się nimi zakrztusić.

Jakie zabawki dla rocznej dziewczynki pod choinkę?

Wprawdzie tak małemu dziecko jest jeszcze obojętne, czy bawi się samochodzikiem czy lalką, ale polując na prezent dla rocznej dziewczynki pod choinkę, zauważymy na pewno, że producenci zabawek różnicują je pod względem płci dziecka już od okresu niemowlęcego. Wszystko, co przeznaczone jest dla małych dam, ma najczęściej kolor różowy. Nie ma w tym nic złego, ale warto pamiętać, że roczną dziewczynkę ucieszą także zabawki w innych kolorach.  

Typowo „dziewczyńską” zabawką jest oczywiście lalka. Czy to dobry pomysł na prezent dla rocznej dziewczynki? Tak, pod warunkiem, że zabawka jest prosta, najlepiej szmaciana, łatwa do utrzymania w czystości. Na pewno nie warto malutkiemu dziecku kupować lalki typu Barbie z całą szafą ubranek – na to przyjdzie jeszcze czas. Dobrym pomysłem na prezent jest za to wózek dla lalek, który może służyć jako pchacz przydatny w nauce chodzenia. Poza tym wózkiem można przewozić z miejsca na miejsce rozmaite przedmioty.  

Modną, a nie bardzo drogą zabawką jest stolik edukacyjny. Modele składające się ze sporej liczby różnorodnych elementów do przekładnia czy przyciskania można kupić już w okolicach 150 zł. Stolik daje wiele możliwości zabawy i tym samym potrafi zająć malucha na bardzo długo. W dodatku to rodzaj prezentu, który rośnie razem z nim.  Jest w stanie na dłużej skupić uwagę nawet dwu- czy trzylatka. 

Wiele frajdy sprawią rocznej dziewczynce rozmaite skoczki i bujaki – to duże zabawki, na których można bezpiecznie dokazywać. Większość z nich ma formę zwierzątek, co lubią młodsze i starsze pociechy. Skoczek z miękkiej gumy w kształcie pieska, jednorożca lub krówki sprawdzi się także jako prezent pod choinkę dla 1,5-rocznej dziewczynki, a nawet dwulatki. Jeśli zauważymy, że córeczkę szczególnie fascynują zwierzątka, można zacząć zbierać ich kolekcję, np. jednej firmy – mniejsze, plastikowe figurki lub większe pluszaki. Wtedy, gdy będzie nieco starsza, może bawić się w zoo albo w weterynarza.

Zabawki na kółkach

Samochody, ciężarówki, jeździki, rowerki, pchacze – czyli wszystko, co porusza się na kołach napędzane siłą mięśni rączek i nóżek naszej pociechy – to idealne zabawki nie tylko dla rocznego chłopca, ale również dla jego rówieśniczki. Wszystkie maluchy uwielbiają przede wszystkim wielkie drewniane lub plastikowe pojazdy, którymi można przewozić np. klocki na budowę, pluszaki czy inne zabawki. Taki pojazd można popychać, podążając za nim na czworakach lub ciągnąć go na sznurku. 

Droższe, ale przydatne w nauce chodzenia są wszelkie pchacze, dzięki którym dziecko może podążać, popychając je po podłodze. Ich przeznaczeniem jest pomoc w nauce chodzenia, ale dostępne są również modele z tzw. platformą edukacyjną, gdzie można przyciskać i przesuwać elementy, by świeciły się i wydawały dźwięki. 

Najpopularniejszą zabawką na kółkach jest jeździk, który, jak sama nazwa wskazuje, jeździ po mieszkaniu lub parku, gdy dziecko odpycha się nóżkami od podłoża. Rodzic może też ciągnąć jeździk lub popychać go za pomocą umieszczonego z tyłu kijka. Jeździki uznawane za damskie mają najczęściej formę słodkich zwierzątek lub różowych pojazdów. Posłużą dziewczynce rok, a nawet dwa lata, dzięki czemu sprawdzą się jako prezent pod choinkę dla 1,5-rocznej dziewczynki, a nawet nieco starszej. 

Ponadczasową zabawką na kołach jest oczywiście rowerek – ale nie na pedały, których roczne dziecko (z nielicznymi wyjątkami)  nie ma jeszcze siły naciskać, lecz biegowy, który doskonale uczy utrzymania równowagi na klasycznym rowerze. Siedząc na siodełku dziecko dotyka stopami ziemi, dzięki czemu w każdej chwili może się zatrzymać.

Zabawki do 100 zł

Prezent na Gwiazdkę dla rocznej czy 1,5-rocznej dziewczynki wcale nie musi być drogi. Już za kilkadziesiąt złotych możemy kupić zabawkę lub np. komplet naczyń i sztućców dla ukochanej pociechy, który sprawi jej radość i pozwoli na rozwijanie umiejętności poznawczych czy ruchowych. Wśród propozycji prezentów do 100 złotych warto wymienić duże drewniane lub plastikowe klocki, piramidy, pętle edukacyjne, układanki polegające na dopasowaniu kolorów i kształtów czy najprostsze, dwuelementowe puzzle. 

Dobrym pomysłem jest zakup prostego instrumentu muzycznego – dzwonków, bębenka, tamburyna czy marakasów. Może ujawni się dzięki temu poczucie rytmu, co skłoni rodziców do edukacji muzycznej swojej pociechy?  

Zawsze warto inwestować w książeczki – te dla rocznej dziewczynki powinny być proste, praktycznie bez tekstu, za to z pięknymi, kolorowymi obrazkami, nie zawierającymi zbyt wielu szczegółów. Dobrze, jeśli książeczka ma ruchome elementy, np. zwierzątka chowające się za drzewami lub dzieci wykonujące proste czynności.  

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź