Jak wybrać łóżko dziecięce? Jak wybrać łóżko dziecięce?/ iStock

Jak wybrać łóżko dziecięce?

Wybór łóżka dla malucha to prawdziwe wyzwanie. Mebel musi być praktyczny, ustawny, wygodny, ale przede wszystkim – w odpowiednich wzorach i kolorach. Jak wybrać łóżko dziecięce i jak zachęcić malucha, aby spał w swoim łóżeczku, a nie z rodzicami? Podpowiadamy.

Spis treści:

Łóżko dziecięce – jakie powinno być?

Łóżeczko dziecięce to więcej niż mebel. To miejsce, w którym maluch spędza dużo czasu, uczy się podnosić główkę, siadać, wstawać przy szczebelkach. Łóżko dla dziecka to miejsce, które powinno dawać poczucie bezpieczeństwa, być miejscem spokojnego snu i wypoczynku. 

Łóżko dziecięce powinno być dostosowane do wieku i możliwości dziecka. To dlatego zaczynamy od łóżeczek ze szczebelkami lub innym zabezpieczeniem z każdej strony. Kiedy maluch zaczyna się niebezpiecznie wspinać po szczebelkach, to znak, żeby zrobić wyjście poprzez wyjęcie kilku elementów. 

Później przychodzi czas na pierwsze „prawdziwe łóżko”. Wciąż powinno być odpowiednio zabezpieczone, bo maluchy wiercą się w nocy. Do tego pamiętajmy, że dzieciom w wieku przedszkolnym czy żłobkowym może zdarzyć się zmoczenie łóżka. Dlatego dobrze jest, jeśli łóżko dla dzieci ma materac z odpowiednim pokrowcem. I najważniejsze – łóżko dziecięce powinno być praktyczne, a więc mieć miejsce na pościel, ale i na… zabawki, z którymi maluchy tak chętnie sypiają.

Na co zwrócić uwagę, wybierając łóżko dziecięce?

Gdy oglądamy w Internecie albo w sklepach łóżka dla dzieci, można poczuć zawrót głowy od nadmiaru kolorów, kształtów, modeli. Współcześnie możemy znaleźć łóżka dla dzieci na każde gusta i każdą kieszeń! Możemy więc wybrać łóżko dziecięce dla dziewczynki czy łóżko dziecięce dla chłopca, dobierając je stylistyką do wystroju pokoju czy zainteresowań dziecka. 

Łóżko dziecięce piętrowe, łóżko dziecięce w kształcie samochodu, łóżko dziecięce ze zjeżdżalnią, łóżko dziecięce z biurkiem, łóżko dziecięce z baldachimem… Które z nich będzie najlepsze dla naszej pociechy i dlaczego? 

Kupując łóżko dziecięce, zwróć uwagę na kilka ważnych parametrów.

Wymiary łóżka

Łóżka piętrowe wydają się dobrym rozwiązaniem, jeśli chodzi o oszczędność miejsca. W praktyce jednak wiele z nich jest dość rozbudowanych. Łóżko dziecięce ze zjeżdżalnią to na pewno atrakcyjne dla dzieci rozwiązanie, ale oznacza też, że pokój będzie mniej ustawny.

Jeśli nie planujesz zbyt częstych zmian mebli w pokoju dziecięcym, wybierz łóżko o odpowiedniej długości, które posłuży, gdy maluch urośnie.  Jeżeli metraż pokoju dziecięcego nie pozwala na duże łóżko dla malucha, warto rozważyć łóżka dziecięce składane. Są to praktyczne fotele, które w nocy mogą zmienić się w wygodne łóżko. Większość z nich wyposażona jest w pojemny schowek, dzięki czemu mogą doskonale zastąpić łóżko dziecięce z szufladą. Aranżując pokój na poddaszu, możesz umieścić łóżko dziecięce pod skosem, dzięki czemu maksymalnie wykorzystasz miejsce. 

Bezpieczeństwo łóżka dla dziecka

Zarówno łóżka piętrowe, jak i łóżka dziecięce na antresoli czy łóżka półpiętrowe dla dzieci powinny mieć odpowiedniej wysokości barierki. Uwzględnij jednak nieograniczoną wyobraźnię maluchów. Rozważ, czy nie obawiasz się wspinaczki po konstrukcji albo skoków z wysokości. W razie wątpliwości poczekaj, zanim zdecydujesz się na łóżko na wyższym poziomie. Nawet łóżko dziecięce z barierką może nie powstrzymać pomysłowego kilkulatka przed ryzykownymi zachowaniami.

Pojemność

O tym, że zabawki w tajemniczy sposób ulegają „rozmnożeniu”, wie każdy rodzic. Dlatego dobrym pomysłem jest łóżko dziecięce na niewysokich antresolach, czyli tzw. łóżko półpiętrowe dla dzieci, albo dziecięce łóżko z szufladą. Takie łóżko jest bezpieczne z uwagi na nieznaczną wysokość, a pod spodem może kryć wiele półek, szuflad, schowków na pudełka z zabawkami. Jeśli wybierzesz dziecięce łóżko bez szuflady, sprawdź, czy pod spodem można schować pudełka z zabawkami oraz czy będzie łatwo pod nim sprzątać. 

Wiek dziecka

W zależności od tego, w jakim wieku jest maluch, zdecyduj, jakie łóżko będzie najbardziej odpowiednie. Dla przedszkolaka na pewno sprawdzi się łóżko dziecięce w kształcie samochodu, ale już dla ucznia lepszym rozwiązaniem będzie dziecięce łóżko z biurkiem. Przedszkolaki uwielbiają łóżka, które mają dodatkowe atrakcje, jak np. łóżko dziecięce z baldachimem. W sklepach znajdziemy też łóżka dziecięce dla dziewczynek albo łóżka dziecięce dla chłopców, w kształcie zamków, statków pirackich, domków. Często jest to zwykłe łóżko z dodatkowo rozkładanymi elementami, tematycznymi zasłonkami czy nakładanym namiotem – tunelem. Jeśli potomek wyrośnie z takich zabaw, można zdemontować elementy lub zastąpić je innymi. Dobrym pomysłem na lata są także regulowane łóżka dziecięce, które dostosujesz do wieku i gabarytów potomka. 

– Z mojego doświadczenia wynika, że dzieci mają szalone pomysły. Mogą zrzucać przedmioty z łóżek piętrowych, skakać, spychać swoje rodzeństwo. Ich wyobraźnia, zwłaszcza rozumienie przyczyny i skutku, nie jest tak rozwinięta jak wyobraźnia dorosłych. Z drugiej strony fantazja rozwija się znacznie bardziej. Miałam już podopiecznych wspinających się po drzwiach, ścianach, rurach, bo obejrzeli Spidermana. Moim zdaniem odpowiednia pora na łóżko piętrowe to najwcześniej, gdy dziecko idzie do szkoły. Wtedy można kupić praktyczny zestaw z biurkiem, szafką i łóżkiem na górze – podpowiada Anna Jankowska, opiekunka medyczna i dziecięca, zawodowa niania.

Jakie materiały są najlepsze?

Wybierając łóżko dziecięce, pamiętaj, że powinno być wykonane z materiałów wysokiej jakości, ze wszystkimi atestami i spełnionymi normami. Postaw na aspekty praktyczne. Łóżko dziecięce metalowe jest łatwe w utrzymaniu higieny, ale może wymagać dodatkowych zabezpieczeń, aby dziecko nie uderzało się o ramę. 

Jeśli wybierzesz łóżko dziecięce rozkładane, wszystkie mechanizmy muszą być dobrej jakości, aby nie uległy uszkodzeniu po kilku użyciach. Zwróć uwagę, czy wszelkie sprężyny, dźwignie, śruby są zabezpieczone i nie stanowią zagrożenia dla dzieci. Składane tapczaniki dla dzieci często są pozbawione dodatkowych mechanizmów, po prostu się je rozsuwa. Zapewnia to bezpieczeństwo i komfort użytkowania. 

Kupując wysokie łóżko dziecięce, zwróć uwagę na jego stabilność. Nie miej złudzeń – dzieci nie zawsze grzecznie leżą i łóżko musi udźwignąć nie tylko ciężar malucha, ale i… moc jego wyobraźni, podskoków i innych szaleństw. Natomiast jeśli chodzi o materac lub obicie, najważniejsza jest trwałość materiałów oraz możliwość wyprania bez odbarwienia.

Ile kosztuje łóżko dziecięce?

Nie bez znaczenia przy zakupie mebli dla dzieci są ceny. Szczególnie, że właśnie dziecięce łóżka czy szafki zwykle wymieniamy częściej od innych. Dlatego na rynku wtórnym możemy znaleźć dobre oferty takich mebli, bo dziecko szybko z nich wyrasta, albo… znudzi się już swoim łóżkiem w kształcie samochodu, bo na topie jego zainteresowań jest teraz dinozaur. 

Najtańsze łóżka dziecięce to koszt od ok. 200 zł za samą prostą ramę. Do tego niezbędne jest doliczenie ceny materaca – również ok. 200 zł, w zależności od materiałów. Rozsuwane ramy to koszt już ponad 500 zł, ale jest to wydatek na dłużej, bo łóżko „rośnie” razem z dzieckiem. 

Tapczaniki dla dzieci albo łóżko z szufladą kupimy już za ok. 400 zł. Łóżka dziecięce na antresoli to wydatek ok. 700–1000 zł, łóżko dla dziecka z biurkiem i szafkami – ponad tysiąc. Jeśli planujemy zakup łóżka dziecięcego podwójnego – piętrowego lub rozsuwanego – musimy się przygotować na wydatek rzędu 1–2 tys.

Pamiętajmy, że często dodatkowo płatna jest odpowiednia okleina lub kolorystyka, które dla dzieci są tak bardzo istotne. Dlatego warto dobrze przemyśleć zakup łóżka dla dziecka, aby sprawiło maluchowi radość, zapewniło zdrowy i spokojny sen dla całej rodziny i nie obciążyło za mocno rodzicielskiego portfela.