Jaka grubość materaca do łóżeczka dla dziecka?/fot. iStock Jaka grubość materaca do łóżeczka dla dziecka?/fot. iStock

Jaka grubość materaca do łóżeczka dla dziecka?

Przygotowując się na powitanie malucha w domu, z wielką troską kompletujemy wyprawkę. To jednak nie tylko ubrania, kosmetyki czy odpowiedni wózek, ale przede wszystkim odpowiednia dla dziecka przestrzeń w domu. I nie ma znaczenia, czy będzie to kącik w sypialni rodziców, czy własny pokój. Ważne jest, aby maluch miał swój kawałek miejsca, w którym królować będzie przede wszystkim… łóżeczko oraz odpowiedni materac. Jaki wybrać, na co zwrócić uwagę i czy znaczenie ma grubość materaca dla dziecka? Podpowiadamy!

Spis treści:

Materac dla dziecka

O ile decyzja o tym, czy maluch będzie spał w łóżeczku, kołysce, a może w koszu Mojżesza jest kwestią bardziej estetyczną czy podyktowaną wygodą rodziców, o tyle wybór odpowiedniego materaca ma wpływ nie tylko na komfort maluszka, ale przede wszystkim na jego zdrowie. Od tego bowiem zależy prawidłowe podparcie rozwijającego się ciała. Dlatego zakup materaca do łóżeczka powinien być dobrze przemyślany.

Ponieważ pierwsze miesiące życia malucha upływają mu głównie na śnie oraz leżeniu, łóżeczko i jego wyposażenie mają ogromne znaczenie. Podstawą jest materac. Jego wybór może zająć trochę czasu, dlatego warto zająć się tematem odpowiednio wcześnie.

Pierwszym i podstawowym kryterium wyboru materaca dla dziecka powinna być wygoda oraz bezpieczeństwo malucha, a co za tym idzie warto, aby cena była kwestią drugorzędną. 

Z tego również powodu, nawet jeśli wszystkie czynniki (skład, grubość materaca do łóżeczka) nam odpowiadają, lepiej zrezygnować z zakupu używanego materaca dla niemowlaka. Dlaczego? Materac dla noworodka po jakimś czasie traci część swoich właściwości i odkształca się, dostosowując do konkretnego, małego ciałka. Często są to nawet niewidoczne na pierwszy rzut oka wgniecenia, wgłębienia i nierówności, które mogą oddziaływać na mały kręgosłup, a w przyszłości przekładać się na wady postawy.

Czym się sugerować, wybierając materac dla malucha?

Przygotowując się do zakupu materaca dla dziecka, należy zwrócić uwagę na kilka czynników, między innymi stopień twardości, materiały, z jakich jest wykonany oraz ocenić grubość materaca dla dziecka. Co należy o nich wiedzieć?

Twardość materaca dziecka

Materac do łóżeczka nie powinien być ani zbyt twardy, ani zbyt miękki. Opcja pośrednia zapewnia dziecku swobodę ruchów, jednocześnie będąc stabilnym podparciem podczas snu. Zadbajmy więc, aby był elastyczny. Dzięki temu dopasuje się do kształtu ciała i pozycji, jaką maluch przyjmuje podczas snu. Warto dodać, że zbyt miękki materac może być powodem problemów dziecka przy przekręcaniu główki z boku na bok albo podczas odchylania się do tyłu. 

Tworzywo na materac dla dziecka

Na rynku dostępne są  materace między innymi z gryki, kokosa oraz pianki wysokoelastycznej. Warto pochylić się zwłaszcza nad tym ostatnim. Pianka jest doskonała dla rozwijającego się kręgosłupa dziecka, ponieważ nie jest ani za twarda, ani za miękka. Dopasowuje się do ułożenia ciała maluszka, jednocześnie jednak jest odporna na tworzenie się wgłębień.

W kontekście tworzywa niezwykle ważne jest również zwrócenie uwagi na właściwości antyalergiczne poszczególnych materiałów. Idealnie w takim przypadku sprawdzi się lateks, ze względu na fakt, że jest przewiewny. Nie sprzyja więc rozwojowi szkodliwych drobnoustrojów, grzybów i roztoczy. Podobnie zresztą zachowuje się wkładka piankowa. 

Grubość materaca dla dziecka

Grubość materaca do łóżeczka to zagadnienie analizowane przez wielu rodziców w dalszej kolejności, niemniej ma znaczenie. Niemowlę waży niewiele, nie oznacza to jednak, że  grubość materaca dla dziecka może być nieduża. Maluch musi leżeć stabilnie. Optymalna grubość materaca dla niemowlaka to około 1011 do 14 cm. Z pewnością jednak grubość materaca dla noworodka nie powinna być mniejsza niż 10 cm. 

Rozmiar materaca dla dziecka

Rozmiar jest uzależniony jest od rozmiaru dziecięcego łóżeczka. Na rynku najczęściej dostępne są materace w rozmiarach 60×120 cm i 70×140 cm i to one są standardem. Zazwyczaj mają również odpowiednią grubość.

Jak wybrać materac dla dziecka?

Bardzo ważną kwestią jest nie tylko tworzywo, rozmiar czy grubość materaca do łóżeczka. One oczywiście świadczą o jakości produktu, ale niewątpliwie jej potwierdzeniem są  również odpowiednie certyfikaty i atesty. Świadczą one o wykorzystaniu w procesie produkcji bezpiecznych dla zdrowia komponentów oraz potwierdzają, że materac jest dostosowany do potrzeb najmłodszych. Dlatego wybierając materac dla malucha, warto zwrócić na nie uwagę. Jakie to oznakowania?

 • Atest Polskiego Zakładu Higieny. Jest podstawowym oznaczeniem, które powinien posiadać każdy materac dla dziecka. Potwierdza, że produkt nie wpływa negatywnie na środowisko oraz rozwój maluszka, a także ma najwyższą jakość i odpowiedni skład chemiczny. 
 • Atest Oeko-Tex to gwarancja, że w skład tkanin wykorzystanych w produkcji materaca wchodzą tylko i wyłącznie substancje przyjazne środowisku, które nie są szkodliwe dla zdrowia dziecka.
 • Certyfikat Laboratorium Hamiltona oznacza, że wszystkie materiały użyte do produkcji zostały poddane badaniom alergicznym oraz uczuleniowym.
 • Certyfikat CE to deklaracja producenta, że przedmiot spełnia warunki określone w unijnych dyrektywach i ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikowi produktu, ochronę jego zdrowia i środowiska.
 • Certyfikat Eco 5 oznacza, że materac zapewnia maksymalne bezpieczeństwo użytkowania. Dodatkowo jego produkcja jest realizowana zgodnie z przepisami prawnymi w zakresie warunków środowiska pracy. Eco5 to także informacja, że producent podejmuje działania proekologiczne, związane m.in. z gospodarką odpadami, oszczędnym zużyciem zasobów i emisji do środowiska naturalnego. 
 • Pozytywna Opinia Instytutu Matki i Dziecka zaświadcza o bezpieczeństwie materaca dla dziecka na trzech płaszczyznach: ogólnej, zdrowotnej i rozwojowej. Trudno go otrzymać, w związku z czym uważa się, że jest to jedno z najbardziej prestiżowych oznaczeń.

Jak materac wpływa na sen maluszka?

W powiedzeniu, że maluch rośnie, gdy śpi, jest wiele prawdy. Odpowiednia grubość materaca do łóżeczka, jego twardość i rozmiar to podstawy, gwarantujące dziecku wygodę i bezpieczeństwo. Ale warto pamiętać jeszcze o dwóch rzeczach. 

Pierwszą są wszystkie okoliczności zewnętrzne, które mogą dodatkowo niepokoić maluszka i zakłócać jego sen. Co to takiego? Między innymi:

 • nieodpowiednia temperatura pomieszczenia,
 • zbyt suche lub przeciwnie – za bardzo wilgotne powietrze,
 • uwierające ubranko (napy, zamki, guziczki),
 • hałas, np. dochodzący z podwórka za oknem,
 • dyskomfort spowodowany infekcją górnych dróg oddechowych,
 • mokra pieluszka.

Aby zapobiec ewentualnym wypadkom związanym z przemoczoną pieluszką, warto rozważyć zakup odpowiedniego podkładu, który zapobiega przemoczeniu materacyka. 

Drugą zaś okolicznością, która jest niezwykle ważna w kontekście komfortowego snu dziecka, jest odpowiednie ułożenie. Niektóre niemowlęta preferują spanie na brzuszku, inne na plecach. Pilnuj, aby główka malucha była zawsze ułożona na bok (nie tylko na jeden), by zapobiec podduszeniu lub zadławieniu. 

Jeśli maluch ulewa, warto zadbać o to, by głowa była uniesiona nieco wyżej. Wcale jednak nie chodzi o grubość materaca do łóżeczka, czy – niewskazaną w przypadku niemowląt – poduszkę. Dobrym rozwiązaniem będzie podłożenie pod materac zwiniętego w rulon kocyka lub grubszej książki w tej części, na której spoczywa głowa malucha. Alternatywą może być podstawienie podwyższenia pod nogi łóżeczka.

Odpowiednia twardość oraz grubość materaca to gwarancja spokojnego snu malucha. A tym samym… twojej dobrze przespanej nocy.

  Sprawdź powiązane tematy

  Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

  Sprawdź