Łóżeczko turystyczne dla dziecka – jakie wybrać?\ IStock

Łóżeczko turystyczne dla dziecka – jakie wybrać?

Łóżeczko turystyczne jest świetną opcją dla podróżujących rodziców – wygodne, lekkie, funkcjonalne i łatwo składane, podnosi komfort przemieszczania się z maluchem. Sprawdzi się nie tylko podczas urlopów, ale również w trakcie pobytu u dziadków i innych członków rodziny. Co więcej, niektórzy rodzice z łóżeczka turystycznego korzystają również na co dzień w swoim domu. Podpowiadamy, czym kierować się przy jego wyborze i na co zwrócić szczególną uwagę.

Spis treści:

Co to jest łóżeczko turystyczne?

Łóżeczko turystyczne to przydatne i funkcjonalne akcesorium dla niemowląt i małych dzieci. Pozornie swoim wyglądem przypomina zwykłe łóżeczko, jednakże jest łatwo i szybko składane, dlatego też jest absolutnym must have dla rodziców, którzy często podróżują ze swoją pociechą. 

Po złożeniu bez trudu możemy spakować je do bagażnika samochodu, a niektóre modele nawet włożyć do walizki. Waga łóżeczka turystycznego zwykle waha się od 10 kg do 20 kg i jest uzależniona od jego rozmiaru oraz dodatkowych akcesoriów. 

Na rynku dostępnych jest wiele modeli łóżeczek turystycznych, różniących się od siebie przede wszystkim wyposażeniem i jakością, na której nie warto oszczędzać. Cena podstawowych łóżeczek turystycznych zaczyna się od 100 zł, a kończy na bardzo zaawansowanych modelach nawet za 1000 zł.

Kiedy przydaje się łóżeczko turystyczne?

Łóżeczko turystyczne jest świetnym rozwiązaniem dla rodziców, którzy często podróżują ze swoim dzieckiem i chcą, by podczas wspólnych wycieczek spało ono oddzielnie. Wybierając tę opcję, nie musimy się martwić, czy nasz maluch jest bezpieczny i czy ma zapewnione komfortowe warunki do spania. Łóżeczko to zda egzamin również wtedy, gdy nasz maluch często śpi u dziadków i innych członków rodziny. Możemy je również potraktować jako łóżeczko dla gości, którzy przyjeżdżają do nas ze swoim maluchem.

Od jakiego wieku łóżeczko turystyczne?

Nie ma dolnej bariery wiekowej, od której dziecko może spać w łóżeczku turystycznym – chociaż warto pamiętać, że wiele zależy od typu materaca, który powinien być inny dla noworodka, a inny dla starszaka. Wobec tego dziecko może korzystać z tego typu łóżeczka już od chwili narodzin aż do osiągnięcia 10 lub 15 kg. Graniczna masa ciała, po której osiągnięciu maluch nie może spać w łóżeczku turystycznym, uzależniona jest od konkretnego modelu. Tego typu informacji należy szukać w instrukcji obsługi.

Jaka grubość materaca do łóżeczka dla dziecka?

Polecamy

Jaka grubość materaca do łóżeczka dla dziecka?

Przygotowując się na powitanie malucha w domu, z wielką troską kompletujemy wyprawkę. To jednak nie tylko ubrania, kosmetyki czy odpowiedni wózek, ale przede wszystkim odpowiednia dla dziecka przestrzeń w domu. I nie ma znaczenia, czy będzie to kącik w sypialni rodziców, czy własny pokój.

Czytaj

Jaki materac do łóżeczka turystycznego?

Wybór materaca do łóżeczka turystycznego wbrew pozorom nie jest łatwym zadaniem – zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę, że przez kilka pierwszych miesięcy swojego życia nasza pociecha najwięcej czasu przeznacza właśnie na sen. Z całą pewnością materac nie powinien zawierać szkodliwych substancji chemicznych, co zagwarantują nam odpowiednie atesty w postaci pozytywnej opinii Instytutu Matki i Dziecka. Powinien za to odznaczać się właściwościami antyalergicznymi i antyseptycznymi i zapewniać odpowiednią cyrkulację powietrza. 

Dobrym wyborem są materace piankowe oraz lateksowe, które dają dobre podparcie dla kręgosłupa oraz zapewniają wentylację. Z kolei dla dzieci z alergią bądź z tendencją do alergii polecane są materace kokosowe, które zapobiegają namnażaniu się alergenów.  

Twardość materaca należy dopasować do wieku dziecka – warto kierować się zasadą, że im nasza pociecha jest młodsza, tym twardszy musi być materac. Jeśli zależy nam na najbardziej uniwersalnym wyborze materaca do łóżeczka turystycznego, z którego maluch korzysta sporadycznie, to najlepiej postawić na materac średnio twardy H3 o grubości 1114 cm.

Jak wybrać łóżeczko turystyczne dla dziecka?

Przy wyborze łóżeczka turystycznego w pierwszej kolejności należy wziąć pod jego uwagę bezpieczeństwo. W praktyce oznacza to, że powinno być ono stabilne, solidne i wykonane z dobrej jakości materiałów. Najlepiej, jeśli łóżeczko będzie posiadało wszelkie atesty, które będą potwierdzać, że jest ono bezpieczne dla naszej pociechy. Warto też zwrócić uwagę na to, czy w zestawie jest odpowiedni materac – niekiedy lepiej kupić łóżeczko bez materaca, a następnie dokupić go we własnym zakresie. 

Kolejnym ważnym aspektem przy zakupie łóżeczka turystycznego dla dziecka jest komfort użytkowania. Bez tego ani rusz, gdyż przekłada się on na jakość snu naszego malucha. Wygoda uzależniona jest przede wszystkim od materaca, ale nie tylko. W przypadku starszych dzieci (powyżej 2. roku życia) przydatną funkcją może możliwość samodzielnego wychodzenia z łóżeczka (po odpięciu jego przedniej części). 

Łóżeczko turystyczne powinno dobrze spełniać swoją funkcję w podróży, dlatego też musi być nie tylko bezpieczne i komfortowe, ale również lekkie i łatwo składane. Na rynku możemy znaleźć modele, które ważą 10 kg i posiadają funkcję szybkiego składania. Oprócz tego warto zwrócić uwagę, czy łóżeczko mieści się bezproblemowo w walizce bądź bagażniku samochodu.  

Na samym końcu warto też zwrócić uwagę na dodatkowe wyposażenie łóżeczka turystycznego. Na rynku dostępne są różne modele z udogodnieniami, które znacząco podwyższają komfort podróżowania. Przykładem są łóżeczka z moskitierami, zadaszeniem, wbudowanym białym szumem lub wibracjami, opcją bujania, przewijakiem, pozytywką czy też wbudowanymi kieszeniami na zabawki.

Łóżeczko turystyczne zamiast klasycznego – czy to dobry pomysł?

Łóżeczko turystyczne coraz chętniej wybierane jest przez rodziców zamiast łóżeczka klasycznego – drewnianego ze szczebelkami, o czym świadczą liczne dyskusje na forach dla rodziców. Z całą pewnością łóżeczko stworzone z myślą o podróżowaniu ze swoją pociechą ma sporo zalet: jest lekkie, łatwe do przenoszenia i składania, a do tego również sporo tańsze. Rodzice doceniają je również za brak twardych elementów, które niekiedy – zwłaszcza w przypadku nieco starszych maluchów – mogą być niebezpieczne (z uwagi na ryzyko uderzenia głową). Zdarza się również tak, że dzieci przeciskają się przez szczebelki łóżeczka klasycznego, co w przypadku nawet chwilowej nieuwagi może być dla nich niebezpieczne. Problem ten w łóżeczku turystycznym nie istnieje. 

Łóżeczko turystyczne ma jednak również swoje wady zwykle materac nie zapewnia maluchowi wystarczającego komfortu. Może nie być to dużym problemem podczas krótkich wycieczek, ale na co dzień nie zdaje on egzaminu. Wobec tego jeśli zdecydujemy się używać łóżeczka turystycznego zamiast klasycznego, to w pierwszej kolejności powinniśmy wymienić w nim materac.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź