Szkoła rodzenia – kiedy i czy warto się zapisać? Szkoła rodzenia – kiedy i czy warto się zapisać? / iStock

Szkoła rodzenia – kiedy i czy warto się zapisać?

Szkoła rodzenia to miejsce, gdzie ty i twój partner dowiecie się, czego możecie spodziewać się podczas narodzin waszego dziecka. To właśnie tam specjaliści pomogą ci poradzić sobie ze skurczami i oddechem podczas porodu. Czy każda para powinna zapisać się do szkoły rodzenia? Kiedy to zrobić i czy warto? Wyjaśniamy.

Spis treści:

Kiedy zapisać się do szkoły rodzenia?

Szkoła rodzenia to kurs doszkalający, który przygotowuje kobiety (i ich partnerów) do porodu i opieki nad dzieckiem. Do szkoły rodzenia najlepiej zapisać się w II trymestrze ciąży. Niektórzy specjaliści uważają, że na pierwsze zajęcia najlepiej przyjść po 20. tygodniu ciąży. W tym czasie bowiem dolegliwości ciążowe z I trymestru mijają, a kobieta ma jeszcze sporo sił, by uczestniczyć na przykład w ćwiczeniach.

Zapisanie się do szkoły rodzenia wiąże się też z pokazaniem osobie prowadzącej zajęcia zaświadczenia od lekarza, które potwierdza brak przeciwwskazań do uczestnictwa. Z powodu stanu zdrowia nie wszystkie kobiety bowiem mogą chodzić do szkoły rodzenia.

Jesteś w późniejszym niż 30. tydzień ciąży, a dopiero teraz podjęłaś decyzję o uczestnictwie w szkole rodzenia? Zajęcia trwają najczęściej 2 do 3 miesięcy, więc jest możliwe, że zdążysz przerobić cały materiał. Możesz również wybrać kurs weekendowy.

Plan szkoły rodzenia – program zajęć

Typowy program zajęć szkoły rodzenia dzieli się na część teoretyczną i praktyczną.

Przebieg ciąży

  • część pierwsza – obejmuje tematykę przedporodową: fizjologię ciąży, zasady higieny i prawidłowego odżywiania, aktywność fizyczną przyszłej mamy czy badania, jakie należy wykonać w ciąży. Szkoleniowiec (najczęściej jest to położna) w początkowych zajęciach wyjaśnia też możliwe powikłania ciąży.

Poród i połóg

  • część druga – to przygotowanie do porodu (symptomy zbliżającego się porodu, potrzebne dokumenty, spakowanie torby do szpitala, omówienie roli partnera na sali porodowej, techniki relaksacji) oraz omówienie pozycji okołoporodowych oraz ćwiczeń oddechowych.
  • część trzecia – to omówienie II i III okresu porodu, technik parcia, porodu przez cesarskie cięcie, połogu czy przebywania na oddziale położniczym.

Opieka nad noworodkiem i niemowlakiem

  • część czwarta – obejmuje omówienie emocji związanych z narodzinami dziecka oraz tematykę karmienia piersią.

Ćwiczenia przed porodem – jak się do niego przygotować?

Ćwiczenia przed porodem to bardzo ważna kwestia. Na sali porodowej trudno bowiem o szybkie nauczenie się oddychania torem brzusznym, co jest bardzo istotne podczas porodu. Kiedy zacząć przygotowania do porodu? W drugim trymestrze ciąży. Dzięki regularnej aktywności fizycznej kobieta nauczy się rozluźniania spiętych mięśni.

Jednym z podstawowych ćwiczeń dla kobiet w ciąży jest „wypychanie” miednicy podczas stania. Wystarczy rozstawić stopy na szerokość bioder i „podwinąć” kość ogonową tak, by znalazła się w jednej linii z kręgosłupem. To ćwiczenie odciąża kręgosłup i zmniejsza bóle pleców, tak częste w ciąży.

Jak wybrać szkołę rodzenia?

Przed wybraniem szkoły rodzenia (w wielu miastach jest ich sporo) warto zastanowić się, jakie masz oczekiwania względem swojego porodu. Odpowiedz sobie też na pytanie, czy będziesz chciała rodzić wspólnie z partnerem czy samodzielnie.

Czym różnią się od siebie szkoły rodzenia? Naciskiem na dane tematy. I tak w jednej możesz dowiedzieć się więcej o samym porodzie, a w drugiej – o tym, jak odnaleźć się w roli mamy małego człowieka.

Co jest ważne przy wyborze szkoły rodzenia? Nie tylko termin, ale i koszty, odległość od miejsca zamieszkania oraz liczba spotkań. Niektórzy radzą również, by uczęszczać do szkoły rodzenia przy szpitalu, w którym planuje się poród. To dobry sposób, by się oswoić z tym miejscem i poznać panujące w nim zasady.

Szkoła rodzenia – czy istnieją przeciwwskazania?

Nie wszystkie kobiety mogą uczestniczyć w zajęciach szkoły rodzenia. Przeciwwskazaniem może być np. podwyższone ryzyko poronienia czy przedwczesnego porodu.

Właśnie dlatego ważne jest uzyskanie zaświadczenia zezwalającego kobiecie w ciąży na zajęcia w szkole rodzenia.

Szkoła rodzenia a pandemia koronawirusa

„Przyszłe mamy, zapisując się do szkoły rodzenia, chcą zdobyć informacje, które pozwolą im odpowiednio przygotować się do porodu i oswoić lęk przed nieznanym. Aby zapewnić ciężarnym stały i bezpieczny dostęp do wiedzy w dobie pandemii, wprowadziliśmy do swojej oferty kursy online. Co ciekawe, w tym trudnym okresie odnotowaliśmy zwiększone zapotrzebowanie na edukację przedporodową – zapisy wzrosły o 20 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Na pewno przyczyniła się do tego izolacja społeczna oraz większa ilość czasu spędzanego w domu. W ciągu zaledwie 3 miesięcy przeszkoliliśmy 490 ciężarnych” – mówi Sylwia Mboka, Koordynator Szkoły Rodzenia CMP.

Podczas kursów szkoły rodzenia on-line uczestniczki zdobywają wiedzę na takie tematy jak: poród, pobyt w szpitalu, połóg lub laktacja. Mogą też ćwiczyć umiejętności niezbędne w pielęgnacji dziecka. Niezależnie od tego, czy przyszłe mamy wybiorą zajęcia online, czy spotkania stacjonarne, po zakończeniu kursu będą wiedzieć, co może je spotkać, jak mają się zachować w danej sytuacji i zyskają poczucie, że są dobrze przygotowane.

Źródła:

Materiały Szkoły Rodzenia CMP

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź