Jakie badania w ciąży - 2 trymestr / istock

Jakie badania w ciąży? 2. trymestr

W drugim trymestrze ciąży ciało kobiety zaczyna się wyraźnie zmieniać. Brzuch i piersi są już zauważalnie większe i wciąż rosną. Mogą pojawiać się również inne zmiany. W czwartym miesiącu większość ciężarnych cieszy się dobrym samopoczuciem, wręcz tryska energią. Ewentualny dyskomfort mogą przynosić jedynie: zawroty głowy spowodowane niższym ciśnieniem, krwawienia i nieżyty nosa, a czasem omdlenia. Poniżej pępka zaczyna rysować się i wydłużać ciemna pionowa linia - linea negra - czyli czarna kresa.

Spis treści:

2. trymestr – co się dzieje z organizmem kobiety?

Jako, że w tym czasie wzrasta zapotrzebowanie na płyny – ciężarna powinna wypijać ich od 1,5 – do 2 litrów dziennie. Podobnie rzecz się ma z zapotrzebowaniem na energię, które wynosi w tym czasie 2600 kcal/dzień.

W piątym miesiącu może powrócić nie najlepsze samopoczucie. Ponieważ w organizmie kobiety gromadzi się woda – mogą puchnąć jej dystalne części ciała – dłonie i stopy. Pojawiają się również: zgaga, wzdęcia, zaparcia, jak również przezroczyste / jasnożółte upławy będące objawem przekrwienia szyjki macicy i wynikającej z niego zwiększonej czynności gruczołów śluzowych.

W drugim trymestrze ciąży organizm domaga się wapnia, którego niedobór może skutkować: bólami głowy, skurczami mięśni, czy próchnicą. W tym czasie organizm ma również zwiększone zapotrzebowanie na żelazo.

Szósty miesiąc to czas, w którym mogą pojawić się niewielkie żylaki: nóg, warg sromowych i odbytu. Jako, że ciężarnej mogą dokuczać zaparcia, warto zadbać o regularność wypróżnień. Do powyższych dolegliwości mogą dołączyć: bóle kręgosłupa, podbrzusza i coraz większe upławy. Rozciągnięte mięśnie dna miednicy są przyczyną nietrzymania moczu, szczególnie podczas: śmiechu, kichania i kaszlu, a ucisk macicy na naczynia krwionośne może być przyczyną skurczy, zwłaszcza nocnych, związanych potencjalnie również z niedoborem: wapnia, magnezu i potasu.

Dolegliwości wymagające konsultacji lekarskiej:

  • ciśnienie tętnicze powyżej 140/90 mmHg,
  • nieustępujące po nocy obrzęki twarzy i całego ciała,
  • ból głowy z towarzyszącymi błyskami, czy widzeniem podwójnym,
  • zbyt szybki przyrost wagi (powyżej 400g/tydzień).

Jakie badania w 2. trymestrze?

Drugi trymestr to czas intensywnego wzrostu płodu i rozwoju jego układu nerwowego trwający od 14, do 26. tygodnia ciąży. W tym czasie kobieta powinna pojawiać się na wizytach u lekarza co miesiąc. Badania w 2. trymestrze, to oprócz badania ginekologicznego, wykonywanego rutynowo, badanie piersi, ważenie i mierzenie.

Badania w drugim trymestrze, to:

  • Morfologia krwi, czyli badanie określające skład krwi. Oznaczane są w nim – liczba czerwonych krwinek (poniżej 3800 tys./mm3 może mówić o anemii), ilość białych krwinek (pomocna w diagnozowaniu infekcji – przy wskazaniach wyższych, niż 10 tys./mm3 oraz chorób hemolitycznych – gdy ilość spada poniżej 4 tys./mm3). Wraz z drugim trymestrem – liczba leukocytów znacznie rośnie, podobnie, jak płytek krwi, czy OB. W morfologii oznacza się też wartości dotyczące hemoglobiny (norma to 11-14 g na 100 ml). Morfologię powinno wykonywać się co miesiąc.
  • Badanie moczu – podstawowe badanie na podstawie którego można określić stan zdrowia ciężarnej. W czasie ciąży – w związku z obniżeniem nerkowego progu filtracyjnego – w moczu mogą być obecne niewielkie ilości cukru i ślad białka.
  • Test obciążenia glukozą – badanie to wykonuje się po 24. tygodniu ciąży. Pierwsze pobranie krwi odbywa się na czczo, po czym ciężarna wypija 50 g glukozy i po godzinie dokonuje się ponownego pobrania. Badana kobieta po wypiciu glukozy nie powinna wykonywać żadnych aktywności, włącznie z chodzeniem, by wynik nie był zafałszowany. Jeśli wynik jest nieprawidłowy – powtarza się test (z 75. g glukozy) i pobiera krew po 2. godzinach. Kolejne nieprawidłowe wartości oznaczają cukrzycę ciążową, a kobieta kierowana jest do diabetologa.
  • Pomiar ciśnienia tętniczego krwi – rutynowe badanie wykonywane już podczas pierwszej wizyty u lekarza. W ciąży dopuszczalne są nieduże wahania ciśnienia, jednak nie powinno ono przekroczyć wartości 140/90, która może wskazywać na nadciśnienie, czy zatrucie ciążowe.
  • Badanie przeciwciał w kierunku toksoplazmozy – zlecane w przypadku, kiedy pierwsze z badań nie wykazało obecności przeciwciał w organizmie matki. Kolejne wykonuje się w celu sprawdzenia, czy nie doszło do świeżego, niebezpiecznego w ciąży, zakażenia.
  • USG (tzw. badanie połówkowe) – podczas tego badania ocenia się: rozwój biometryczny, budowę dziecka, objętość płynu owodniowego i łożysko oraz szacuje ryzyko wystąpienia wad genetycznych. To czas na wykrycie, albo wykluczenie wad rozwojowych poprzez wykonanie pomiarów przezierności karkowej – czyli NT (z ang. nuchal translucency) – zbyt szerokie NT może świadczyć o zespole Downa. Badanie jest wykonywane od 18, do 23. tygodnia ciąży, ale większość diagnostów woli wykonywać je po 20. tygodniu ciąży (badanie można wykonać już w 18. tygodniu, ale obraz jest najdokładniejszy przy zachowaniu dwóch warunków – szczupłej budowy ciała przyszłej mamy i odpowiedniej – zdaniem lekarza – ilość płynu owodniowego.
  • Badanie wydzieliny pochwowej, czyli ocena pH wydzieliny pochwowej pozwalająca ocenić stan bakterio-biologiczny pochwy i szyjki macicy.
  • Badanie położnicze oceniające wysokość dna miednicy – podczas którego, za pomocą wziernika, określa się położenie macicy pozwalające rozpoznać patologie.

Zaleca się badanie uwarunkowanych genetycznie wad poprzez wykonanie nieinwazyjnego testu potrójnego, będącego uzupełnieniem USG genetycznego. Wykonuje się, by wykluczyć u dziecka zespół Downa oraz otwartych wad cewy nerwowej.

Wizyty kontrolne w 2 trymestrze

W tym czasie badania kontrolne wykonuje się średnio co 4 tygodnie. Zaleca się przestrzegania terminów wizyt i wykonywania badań, zgodnie z zaleceniami, by – w razie jakichkolwiek problemów – lekarz mógł zareagować możliwie jak najwcześniej, z jak najmniejszym narażeniem matki, czy dziecka.

 

 

Jakie urlopy i świadczenia przysługują świeżo upieczonym rodzicom? 

benefity dla rodziców po urodzeniu dziecka

Źródła:

  1. Andrzej Malinowski, Wstęp do antropologii i ekologii człowieka, Łódź: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 1999, ISBN 83-7171-233-2, OCLC 749359603,
  2. Marek Napierała, Radosław Muszkieta, Walery Żukow: Rozwój motoryczności w poszczególnych etapach ontogenezy, Wydawnictwo Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy, 2009,
  3. B. Harwas-Napierała, Psychologia rozwoju człowieka, 4. https://pl.wikipedia.org/wiki/Okres_prenatalny#cite_ref 5.
  4. https://www.poradnikzdrowie.pl/ciaza-i-dziecko/kalendarz-ciazy/co-sie-dzieje-w-drugim-trymestrze-ciazy-aa-gUCR-p24b-77nr.html

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź