Ile trwa połóg? Co to jest? Ile trwa połóg? Co to jest?/ fot. iStock

Ile trwa połóg? Co to jest?

Czas połogu to szczególny okres dla młodej mamy, kiedy jej ciało regeneruje się po ciąży i porodzie. Jak długo trwa połóg, jak wygląda krwawienie i jakie są zagrożenia związane z połogiem? Kiedy można wrócić do współżycia? Odpowiadamy.

Spis treści:

Co to jest połóg?

Połóg to czas, kiedy ciało kobiety po porodzie powoli wraca do stanu przed ciążą. Przez 6 tygodni u mam po cesarskim cięciu goi się rana, u kobiet po porodzie naturalnym – krocze. Organizm poddawany jest zmianom hormonalnym – do wzmożonego działania rusza m. in. prolaktyna, odpowiedzialna za laktację. Pojawiają się też odchody połogowe. To jednak nie są jedynie dolegliwości. Co jeszcze czeka kobietę w połogu? Pojawiają się trudności w oddawaniu moczu, zaparcia z powodu zwiotczenia lub rozciągnięcia mięśni dna miednicy, cewki i odbytu. Kobiety czasem skarżą się też na powstałe hemoroidy, brak apetytu, ból głowy, opuchliznę nóg czy gorączkę w połogu. Ponadto dochodzi zmęczenie, związane zarówno z wysiłkiem fizycznym, jakim są ciąża i poród, oraz powodowane opieką nad noworodkiem.

Szczególnie w pierwszych dniach kobieta musi poświęcić uwagę higienie i zadbaniu o siebie, by pomóc organizmowi bezpiecznie się zregenerować. Ważne, by unikać aktywności fizycznej i przeciążeń. Świeżo upieczona mama może wykonywać ćwiczenia oddechowe, przeciwzakrzepowe czy delikatne napięcia kończyn.

Ile trwa okres połogu?

Przeciętnie połóg trwa 6 tygodni i dzieli się na 3 okresy.

  1. Pierwszy – połóg bezpośredni trwa 24 godziny po porodzie.
  2. Drugi, to wczesny połóg, który trwa przez 2 tygodnie po porodzie.
  3. Ostatni, późny połóg trwa kolejne ok. 4 tygodnie.

Warto jednak pamiętać, że to jak szybko młoda mama wróci do pełnej sprawności, zależy od jej organizmu. Ważne jest także, jak kobieta przeszła poród i czy rodziła naturalnie, czy przez cesarskie cięcie.

Krwawienie w połogu

Krwawienie po porodzie nie jest powodem do obaw i dotyczy każdej kobiety, która rodziła. Występuje na skutek oddzielenia się łożyska, przez co wewnętrzna powierzchnia macicy staje się raną. Przez pierwszych kilka dni po porodzie krwawienie jest najbardziej obfite. W kolejnych dniach powinno stopniowo ustawać. W tym czasie nie powinien też pojawiać się nieprzyjemny zapach, a kolor krwawienia i jego konsystencja powoli powinny się zmieniać (podobnie jak w trakcie okresu).

Ważne jednak, by zwracać uwagę na nieprawidłowości. Jeśli macica nie będzie zwijać się prawidłowo po porodzie, może dojść do krwotoku poporodowego. Najczęściej ma to miejsce w pierwszych dniach po porodzie. Przyczyn wymienia się wiele, najczęściej jednak są to: zaburzenia krzepnięcia krwi, infekcje czy niekompletne łożysko.

Wyróżnia się dwa rodzaje krwotoku poporodowego:

  • Pierwotny – kiedy dochodzi do utraty ponad 500 ml krwi w pierwszej dobie po porodzie;
  • Wtórny – przebiega z nadmierną dobową utratą krwi i trwa dłużej niż 6 tygodni.

Jak długo krwawi się po porodzie?

Przez pierwsze 3-4 dni krwawienie jest najbardziej intensywne. Po tym czasie następuje stopniowe zaciskanie się naczyń w ścianie macicy. Krwawienie powinno więc ustępować a wydzielina zmieniać swoją barwę. U każdej rodzącej proces gojenia następuje w innym czasie. Zależny jest także od rodzaju porodu. Krwawienie następnie zmienia swoje barwy i powinno zakończyć się po ok. 3-4 tygodniach.

Zagrożenia związane z połogiem

Jednym z zagrożeń w czasie połogu jest krwotok poporodowy. Należy zgłosić się do lekarza, kiedy krwawienie niespodziewanie przybierze na sile lub dojdzie do jego nagłego zatrzymania. Warto również zwrócić uwagę na zapach wydzielin. Niepokoić powinien szczególnie gnilny zapach odchodów połogowych lub obrzęki w okolicy krocza czy rany po cesarskim cięciu. To, co powinno zwrócić uwagę, to także:

  • ból w dole brzucha,
  • ostry, kłujący ból w pochwie lub w odbycie,
  • problemy z chodzeniem związane z bolesnością krocza.

Warto także być czujnym, jeśli kobieta gorączkuje.

Odchody połogowe

Przed ciążą macica waży ok. 50-70 g. W czasie ciąży powiększa się i w chwili porodu zwykle waży 1 kg. W połogu obkurcza się i oczyszcza, chcąc wrócić do stanu przed ciążą. Z tego powodu przez ok. 3-4 tygodnie po porodzie naturalnym i trochę krócej po cesarskim cięciu pojawiają się odchody połogowe. Jest to wydzielina składającą się z krwi, śluzu, pozostałości błon płodowych oraz skrzepów. Odchody połogowe przypominają krwawienie miesiączkowe. Początkowo wydzielina zmienia barwę z różowej na brązową, mogą też pojawić się skrzepy. Następnie odchody zmieniają swoją barwę na ciemnobrązowy, żółty kolor i ostatecznie na biały, przezroczysty.

W tym czasie zaleca się stosowanie dużych podpasek poporodowych lub specjalnych wkładek położniczych. Należy zrezygnować z używania tamponów, ponieważ śluzówka pochwy może ulec podrażnieniu. Ważna jest także szczególna higiena miejsc intymnych, by zapobiec zakażeniu pochwy.

Połóg a współżycie

W czasie połogu nie należy współżyć, ponieważ grozi to infekcją. Rana na macicy oraz krocze lub rana po cesarskim cięciu muszą całkowicie się wygoić. Po porodzie znaczenie mają także zmiany hormonalne, przez które kobieta często nie ma ochoty na seks. Ponadto prolaktyna, która pobudza laktację, zmniejsza nawilżenie pochwy. To, jak długo kobieta nie będzie mogła współżyć, zależy przede wszystkim od jej organizmu. Po zakończeniu połogu należy udać się do lekarza na wizytę kontrolną. Sprawdzi on, czy wszystko przebiega prawidłowo.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź