Jacuzzi w ciąży - czy to dobry pomysł? Jacuzzi w ciąży - czy to dobry pomysł?/ fot. Adobe Stock

Jacuzzi w ciąży – czy to dobry pomysł?

Relaks i odpoczynek w ciąży są jak najbardziej wskazane i pożądane zarówno dla przyszłej mamy, jak i dziecka. Stres i negatywne emocje mogą destrukcyjnie wpływać na rozwój ciąży, dlatego też w tym wyjątkowym okresie warto zadbać o czas dla siebie. Jednak nie wszystkie formy relaksu są zalecane, a niektóre nawet – ze względu na ryzyko wystąpienia powikłań okołociążowych – są kategorycznie zakazane. Czy jacuzzi w ciąży to dobry pomysł? Czy jest bezpieczne dla przyszłych mam?

Spis treści:

Wizyta w jacuzzi – jakie przynosi korzyści?

Kąpiel w jacuzzi, czyli w dużej w wannie z hydromasażem, poza oczywistymi walorami relaksacyjnymi, niesie ze sobą również walory prozdrowotne. Już kilkunastominutowa wizyta w jacuzzi redukuje poziom stresu, działa kojąco i wyciszająco, a także poprawia nasz komfort psychiczny. Związane jest to przede wszystkim z tym, że podczas kąpieli w wannie z hydromasażem nasz organizm wydziela endorfiny, które nie bez powodu nazywane są hormonami szczęścia. 

Poza tym kąpiel w jacuzzi jest rodzajem masażu, który rozluźnia nasze mięśnie oraz wspomaga przepływ krwi, a tym samym również usuwanie toksyn z organizmu. Tego typu kąpiel zalecana jest osobom, które potrzebują relaksu ze względu na obecność wielu sytuacji stresogennych w ich życiu. Przynosi ona również korzyści sportowcom.

Kąpiel w jacuzzi, za sprawą hydromasażu i ciepłej wody, nie pozostaje bez wpływu na układ krwionośny. Zwiększa przepływ krwi, rozszerza naczynia krwionośne, a przy tym zwiększa tętno i jednocześnie obniża ciśnienie krwi. Może to być niebezpieczne dla osób z problemami kardiologicznymi. 

Wizyta w jacuzzi niekiedy rekomendowana jest przy stanach zapalnych stawów – może ona pomóc uśmierzyć dolegliwości bólowe, a także rozluźnić mięśnie. Przed nią jednak warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym, by uniknąć potencjalnych negatywnych następstw tego typu kąpieli.

Jak przygotować się do kąpieli w jacuzzi?

Nie ma specjalnych wytycznych i wymagań, które należy spełniać, by cieszyć się czasem spędzonym w jacuzzi. Jednakże wcześniej warto zadbać o higienę osobistą – jest to szczególnie istotne w przypadku, gdy korzystamy z publicznej wanny z hydromasażem w dużym kompleksie. Oprócz tego należy zapoznać się z podstawowymi zasadami korzystania z jacuzzi i nie przekraczać maksymalnego czasu tego typu kąpieli. Zwykle jest to od kilkunastu do kilkudziesięciu minut – jest to uzależnione od naszego wieku i temperatury wody (im jest ona wyższa, tym krótszy czas). Ponadto warto pamiętać również o przeciwwskazaniach do korzystania z jacuzzi – mowa tu m.in. o wspomnianych wyżej problemach kardiologicznych. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, co do tego, czy powinniśmy korzystać z jacuzzi, to warto skonsultować się z lekarzem.

Czy można korzystać z jacuzzi w ciąży?

Korzystanie z jacuzzi w ciąży niesie za sobą wiele potencjalnych korzyści – rozluźnia mięśnie, relaksuje, pomaga pozbyć się obrzęków nóg, zwiększa przepływ krwi i poprawia nastrój. Brzmi jak idealna forma relaksu dla przyszłych mam? 

Z całą pewnością tak, jednakże jest też kilka rzeczy, o których należy pamiętać, zanim zdecydujemy się na kąpiel w wannie z hydromasażem. Przede wszystkim korzystanie z publicznych jacuzzi wiąże się z ryzykiem zakażenia drobnoustrojami i „złapania” infekcji intymnej, która może być niebezpieczna dla dziecka. 

Ponadto w większości przypadków woda w jacuzzi ma temperaturę ok. 39 st. C.– to stanowczo za dużo dla przyszłych mam. Mogą one brać kąpiele w wodzie nieprzekraczającej temperatury ich ciała. Poza tym gorąca kąpiel z bąbelkami może wywołać przedwczesny poród. Dlatego też wielu lekarzy kategorycznie zabrania korzystania z jacuzzi w pierwszym trymestrze ciąży (ze względu na stosunkowo wysokie ryzyko poronienia) oraz pod koniec trzeciego trymestru (ze względu na możliwość wywołania przedwczesnego porodu). Niemniej jednak, zanim zdecydujemy się korzystać z jacuzzi – bez względu na miesiąc ciąży, w którym się znajdujemy – najlepiej wcześniej skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

Basen w ciąży - czy warto korzystać?

Polecamy

Basen w ciąży - czy warto korzystać?

Pływanie w ciąży ma wiele zalet. Pływając rekreacyjnie, kobieta nie jest narażona na poważne kontuzje. Przeciwnie – ma szansę wzmocnić spojenie łonowe i rozwinąć mięśnie, które będą szczególnie obciążone w trzecim trymestrze i podczas porodu: mięśnie pleców, brzucha, miednicy i nóg. Pod względem narażenia na infekcje intymne basen jest na pewno bezpieczniejszy niż morze czy jezioro. Bardzo ważny jest jednak wybór obiektu oraz stylu pływania. Podpowiadamy, czym się kierować.

Czytaj

Czy można korzystać z sauny w ciąży?

Temat korzystania z sauny w ciąży budzi wiele emocji – jedni uważają, że nie ma ku temu przeciwwskazań, natomiast drudzy twierdzą, że jest to kategorycznie zabronione. Prawdą jest, że wiele zależy od przebiegu ciąży i jej etapu, a także od częstotliwości i długości seansów. Wedle badań przebywanie w wysokiej temperaturze nieznacznie zwiększa kurczliwość macicy i ruchliwość płodu. 

Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, to można korzystać z sauny – pod warunkiem, że lekarz prowadzący ciążę nie stwierdzi ku temu żadnych przeciwwskazań. Należy jednak zachować ostrożność w postaci krótkich sesji maksymalnie dwa razy w tygodniu. Warto pamiętać, że mowa tu o saunie fińskiej – sauna parowa nie jest odpowiednia dla kobiet w ciąży ze względu na zbyt gwałtowne zwiększanie temperatury ciała. 

Oprócz tego należy pamiętać, że podobnie jak w przypadku jacuzzi, lepiej nie korzystać z sauny w pierwszym trymestrze i pod koniec trzeciego trymestru ciąży.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź