Masaż w ciąży - czy warto? / istock Masaż w ciąży - czy warto? / istock

Masaż podczas ciąży – czy warto?

Masaż podczas ciąży to niekiedy jedno z największych marzeń kobiet spodziewających się dziecka. Czy masaże podczas ciąży są bezpieczne i skuteczne? Czy i jak masować w ciąży plecy, puchnące nogi, brzuch? Terapeutka manualna zdradza szczegóły masażu podczas ciąży.

Spis treści:

Masaż podczas ciąży – czy jest bezpieczny?

O masażach podczas ciąży krążą różne opinie, często zupełnie przeciwstawne. Zdaniem jednych to wspaniały sposób, aby przyszła mama poczuła prawdziwą ulgę od ciążowych dolegliwości. Według innych masaż podczas ciąży może prowadzić do skurczów macicy, a nawet przedwczesnego porodu. Kto ma rację? Prawda, jak zazwyczaj, leży pośrodku. 

Masaż podczas ciąży jest bezpieczny, o ile jest przeprowadzony przez profesjonalistę we właściwy sposób i w ciąży bez powikłań. Dobrze zrobiony masaż ciążowy to dla przyszłej mamy duża przyjemność i ulga w ciążowych niedogodnościach. Z uwagi na bezpieczeństwo przebiegu ciąży zaleca się masaże ciężarnych nie wcześniej niż po 13. tygodniu i nie później niż w 36. tygodniu ciąży. 

Prawidłowo wykonywane masaże podczas ciąży mogą również stanowić jeden ze skutecznych sposobów przygotowania ciała do porodu, rozluźniać napięcia i regenerować organizm. Masaż działa również kojąco na zmysły i ma właściwości terapeutyczne. 

Maria Głuchowska, terapeutka manualna, zwraca uwagę, że nie każdy specjalista zajmuje się masażami ciężarnych: Szczerze mówiąc, nie wszyscy wiedzą, jak masować kobiety w ciąży. Warto skontaktować się z osobą, która naprawdę to robi, jest fizjoterapeutą ciężarnych, fizjoterapeutą uroginekologicznym. W trakcie masażu należy unikać silnego nacisku i ciężkiej pracy na ciele. W czasie ciąży ciało potrzebuje delikatnego dotyku, aby się zrelaksować. Nie można w tym czasie leżeć na brzuchu. Masaż w ciąży jest bardzo korzystny, a nawet łagodzi ból. Dobrze wykonane masaże w ciąży przygotowują ciało do porodu, ułatwiają przejście przez połóg i powrót do formy i figury sprzed ciąży. Poprawiają elastyczność tkanek, a więc zmniejszają ryzyko rozstępów. Przed porodem należy również ćwiczyć mięśnie Kegla, aby lepiej kontrolować napięcie i rozluźnienie macicy dodaje specjalistka.

Dlaczego warto zdecydować się na masaż podczas ciąży? Masaż podczas ciąży – zalety:

  • relaksuje 
  • zmniejsza ból kręgosłupa 
  • zmniejsza napięcie kończyn, skurcze łydek
  • redukuje opuchliznę nóg
  • minimalizuje ryzyko rozstępów 
  • przygotowuje organizm do porodu
  • dzięki regularnym masażom podczas ciąży tkanki szybciej się regenerują w okresie połogu

Masaż podczas ciąży – przeciwwskazania

Jakie czynniki są przeciwwskazaniami do masażu ciążowego? Kiedy zrezygnować z masażu podczas ciąży?

  • Masaż podczas ciąży jest niewskazany, jeśli kobieta źle się czuje, ma silne mdłości i/lub wymiotuje, jest jej słabo. 
  • Zrezygnuj z masażu ciążowego w przypadku nadciśnienia, stanu przedrzucawkowego, silnych bólów głowy, bardzo dużych obrzęków.
  • Przeciwwskazaniem do masażu podczas ciąży jest cukrzyca.
  • Bezwzględnie nie należy wykonywać masażu podczas ciąży u osób, które doświadczyły w poprzedniej ciąży przedwczesnego porodu i aktualnie są w ciąży zagrożonej porodem przed terminem. 
  • Z masażu brzucha podczas ciąży należy zrezygnować, jeśli brzuch napina się pod wpływem dotyku lub pojawiają się skurcze, a także jeśli ciąża jest zaawansowana, powikłana, zagrożona. 
  • Masażu podczas ciąży nie wykonuje się w pozycji leżenia na brzuchu, aby go nie uciskać.
  • Masażu podczas ciąży nie wykonuje się również w pozycji leżenia płasko na plecach, ponieważ może powodować ucisk brzucha na przeponę, a w efekcie duszności, a nawet omdlenia. 
  • Przeciwwskazane są masaże ciężarnych wykonywane przez niewykwalifikowane osoby. Może to spowodować nawet pobudzenie macicy do skurczów. Jeśli partner chce przynieść przyszłej mamie ulgę w ciążowych dolegliwościach, powinien nauczyć się choćby podstaw masowania ciężarnej. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak oddanie się w ręce profesjonalistów. 

Przed pójściem na masaż podczas ciąży zapytaj lekarza prowadzącego o opinię. Pamiętaj, że każda ciąża jest inna. Jeśli nie ma przeciwwskazań w kwestii masażu, lekarz może polecić specjalistę, który przyniesie ulgę i jednocześnie zadba o bezpieczeństwo kobiety ciężarnej.

Rodzaje masażu prenatalnego

Jakie masaże prenatalne można wykonywać podczas ciąży? W zależności od pozycji może to być: 

  • masaż ciężarnych na siedząco, 
  • masaż ciężarnych na półleżąco,
  • masaż ciężarnych na boku.

W zależności od potrzeby i możliwości masować można całe ciało lub wybrane części. Ciąża to ogromny wysiłek fizyczny dla organizmu. Potraktuj ten czas, jakbyś była przygotowującym się do zawodów sportowcem. Dbaj o dietę, suplementację, a także fizjoterapię, która zmniejsza dolegliwości i ryzyko urazów. W ciąży szczególnie przyjemne i potrzebne są:

  • Masaże ciążowe pleców – zmniejszają bóle kręgosłupa, przynoszą ulgę podczas wykonywania codziennych czynności. W końcu musisz dźwigać każdego dnia kilkukilogramowy „bagaż”! 
  • Drenaż limfatyczny – może pomóc pozbyć się obrzęków z kończyn.
  • Masaż brzucha podczas ciąży to delikatne aplikowanie odpowiednich kosmetyków, olejków na skórę. Może rozluźniać powłoki, a także ujędrniać skórę. Wymaga szczególnej uwagi na sygnały od organizmu, w razie zwiększenia napięcia, należy go zaprzestać.

W ciąży można również wykonywać: 

  • Masaż krocza – samodzielnie, z użyciem olejku, masuj i delikatnie rozciągaj pochwę w kierunku odbytu. Przyzwyczaisz tkanki do rozciągania, co może ułatwić przejście dziecka przez kanał rodny i zmniejszyć ryzyko pęknięć czy nacięć w czasie porodu. Sukcesywnie przechodź od masowania jednym palcem do masażu krocza za pomocą czterech palców. 
  • Masaż szyjki macicy – to manualna metoda wywołania porodu. Rozwiera szyjkę macicy, pobudza wydzielanie hormonów, zwiększa czynność skurczową. Nie jest to jednak relaksująca przyjemność. Masaż szyjki macicy może być dla ciężarnej bardzo bolesny. Wykonywany jest wyłącznie na oddziałach położniczych. 

Ekspertka: Maria Głuchowska – terapeutka manualna, dla której nic, co ludzkie, nie jest obce. W swojej pracy zwraca szczególną uwagę na relacje ciała z podświadomością.  Wierzy w leczenie dotykiem. Sama o sobie mówi, że jest terapeutką poszukującą coraz lepszego rozumienia ciała i duszy.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź