Czy rezonans magnetyczny w ciąży jest bezpieczny? Czy rezonans magnetyczny w ciąży jest bezpieczny?/ fot. Adobe Stock

Czy rezonans magnetyczny w ciąży jest bezpieczny?

Ciąża to czas szczególny, w trakcie którego wykonywanie niektórych badań obrazowych jest przeciwwskazane. Niekiedy jednak stan kobiety bądź też dziecka wymaga pogłębienia diagnostyki. Na czym polega badanie rezonansem magnetycznym oraz jak wygląda rezonans magnetyczny płodu?

Spis treści:

Kiedy i w jakim celu zleca się rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny to nieinwazyjne badanie obrazowe, w trakcie którego, z wykorzystaniem pola elektromagnetycznego, pobudzane są do ruchu protony wodoru wchodzące w skład cząsteczek wody znajdujących się w ciele człowieka. Wskutek jego działania emitowane są fale, które odbierane są przez aparat przekształcający je następnie w konkretny obraz. Badanie to pozwala na uzyskanie bardzo dobrej jakości obrazu umożliwiającego dokładniejszą ocenę danego obszaru ciała. 

Wskazań do wykonania rezonansu magnetycznego jest bardzo wiele, a jedynym praktycznym ograniczeniem jest diagnostyka płuc. Związane jest to z faktem, iż narząd ten jest silnie upowietrzniony. Zawiera zatem stosunkowo małą ilość wody odpowiadającej niejako za powstanie obrazu. 

Rezonans magnetyczny może być natomiast wykorzystywany w diagnostyce innych struktur znajdujących się w klatce piersiowej, np. serca. Poza tym rezonans magnetyczny znajduje zastosowanie w takich obszarach medycyny, jak: urologia, ortopedia, neurologia czy też chirurgia.

Na czym polega badanie rezonansem magnetycznym?

Na badanie rezonansem magnetycznym należy stawić się ok. 30 minut przed jego planowanym wykonaniem. Czas ten potrzebny jest na doprecyzowanie historii choroby, a także wypełnienie ankiety dotyczącej stanu zdrowia oraz ewentualnej obecności metalowych ciał obcych. 

W szatni należy pozostawić wszelkie metalowe przedmioty, karty magnetyczne czy też telefon komórkowy. Jeżeli podczas badania ma zostać podany kontrast, przez pielęgniarkę lub pielęgniarza założony zostanie wenflon. 

Następnie należy położyć się na specjalnej leżance, która wprowadzi pacjenta do wnętrza maszyny. Rezonans może mieć budowę otwartą, bądź też formę wąskiego tunelu, w przypadku dokładniejszych aparatów o większej mocy. 

Badanie przez pacjentów oceniane jest jako nieprzyjemne ze względu na wrażenie bycia zamkniętym na małej powierzchni, długi czas trwania oraz dźwięki wydawane przez maszynę, które występują zawsze podczas badania. W niektórych sytuacjach konieczne jest stosowanie się do poleceń personelu medycznego w trakcie trwania badania.

Czy można robić rezonans w ciąży?

W czasie ciąży, ze względu na ryzyko uszkodzenia płodu, wykonywanie niektórych badań obrazowych jest przeciwwskazane. Z tego względu wiele kobiet zastanawia się, czy można robić rezonans w ciąży

Z uwagi na fakt, że w trakcie badania nie jest wykorzystywane promieniowanie jonizujące, które może doprowadzić u płodu do powstania wad wrodzonych, ciąża nie stanowi przeciwwskazania do jego wykonania. W licznych badaniach nie dowiedziono jego szkodliwości na rozwijający się w macicy płód. 

Badanie to jest jednak niezalecane w I trymestrze ciąży. Co więcej, rezonans z kontrastem w ciąży jest przeciwwskazany. Jest to związane z obecnością w składzie podawanego dożylnie kontrastu gadoliny, a więc metalu, który może przenikać przez łożysko i odkładać się w tkankach płodu.

Hipotrofia płodu a wady genetyczne

Polecamy

Hipotrofia płodu a wady genetyczne

Nieprawidłowe wzrastanie dziecka w jamie macicy może być objawem różnego rodzaju schorzeń i powikłań ciąży. Jedną z możliwych przyczyn hipotrofii płodu są wady genetyczne. Jak wygląda rozpoznanie?

Czytaj

Jak wygląda rezonans magnetyczny płodu?

Przebieg rezonansu magnetycznego płodu nie różni się znacząco od tradycyjnego badania rezonansem magnetycznym. Nigdy jednak do jego wykonania nie stosuje się kontrastu, który jest przeciwwskazany u kobiet w ciąży. Z uwagi na znacznie lepszą jakość otrzymywanego obrazu w porównaniu do tradycyjnego badania USG lekarze ginekolodzy decydują się niekiedy na wykonanie rezonansu w celu pogłębienia diagnostyki. Jest to szczególnie częste w przypadkach, takich jak:

  • podejrzenie wady wrodzonej u dziecka,
  • niejasny wynik wykonanego badania USG.

Pamiętaj, że o konieczności wykonania rezonansu magnetycznego w ciąży decyduje lekarz prowadzący twoją ciążę lub zajmujący się tobą na oddziale położniczym.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź