Czy dźwiganie w ciąży jest bezpieczne?

Podnoszenie ciężarów, nawet takich jak zakupy, w czasie ciąży może stanowić ryzyko dla przyszłej mamy. Z tego względu warto wiedzieć, kiedy możesz pozwolić sobie na dźwiganie w ciąży, a kiedy lepiej go unikać. Czym grozi dźwiganie w ciąży?

Spis treści:

Czy w ciąży można dźwigać?

Odpowiedź na to pytanie zależy przede wszystkim od tego, czy twoja ciąża jest ciążą fizjologiczną. Jeżeli nie dzieje się nic niepokojącego, możesz pozwolić sobie na podnoszenie cięższych przedmiotów, jednak nie powinny one ważyć więcej niż 20 kg. Lekarze zalecają, aby w 3. trymestrze ciężar jednorazowo podnoszony przez kobietę w ciąży fizjologicznej (niepowikłanej) nie przekraczał 11 kg. W większości przypadków możesz więc bez obaw podnosić swoje młodsze dziecko.

W przypadku ciąży powikłanej, np.: stanem przedrzucawkowym, cukrzycą ciążową, mało- lub wielowodziem czy też przy kłopotach z kręgosłupem, zaleca się natomiast unikanie podnoszenia ciężkich przedmiotów przez cały okres trwania ciąży.

Jeśli praca lub codzienna aktywność wymaga podnoszenia cięższych przedmiotów, warto w każdej sytuacji skonsultować ten fakt z lekarzem.

Do kiedy można dźwigać w ciąży?

Jak zostało to już wcześniej wspomniane, przez większość fizjologicznej ciąży kobieta może podnosić przedmioty do 20 kg kilka razy dziennie. Wraz z upływem czasu dozwolony do dźwigania ciężar ulega zmniejszeniu. W 3. trymestrze nie powinien on przekraczać 11 kg, tak więc dźwiganie starszego dziecka w ciąży pod koniec jej trwania może stanowić dla kobiety zagrożenie. Dźwiganie w 2. trymestrze ciąży, tak samo jak dźwiganie we wczesnej ciąży, nie powinno stanowić istotnego zagrożenia.

Ćwiczenia w ciąży  - jaki sport można uprawiać w ciąży?

Polecamy

Ćwiczenia w ciąży - jaki sport można uprawiać w ciąży?

Ćwiczenia w ciąży to temat, wokół którego wciąż pojawia się wiele niejasności i mitów. Czas z nimi się rozprawić! Razem z naszą ekspertką, trenerką personalną i autorką profilu Myśl w Ruchu, Joanną Jaworską, odpowiadamy na pytania, jaki sport w ciąży będzie najlepszy i jakie ćwiczenia są dla ciężarnych bezpieczne.

Czytaj

Czy noszenie zakupów w ciąży jest bezpieczne?

Wiele przyszłych mam zadaje sobie pytanie, czym grozi dźwiganie w ciąży, a przede wszystkim czy noszenie zakupów w ciąży jest bezpieczne. Warto pamiętać, że przeciętne zakupy nie przekraczają przyjętego limitu w postaci ok. 20 kg. Nie ma więc przeszkód, by samodzielnie przenieść niewielką torbę. Jeżeli jednak masz możliwość uzyskania pomocy ze strony np. partnera, korzystaj z niej.

Dlaczego nie powinno się dźwigać w ciąży?

Podnoszenie przedmiotów o niewielkim ciężarze z reguły nie stanowi zagrożenia dla zdrowia kobiety oraz rozwijającego się płodu. Niebezpieczne może być jednak dźwiganie ciężarów na siłowni. W takiej sytuacji obciążenie dla mięśni brzucha oraz użycie tłoczni brzusznej, nawet przy ćwiczeniu mięśni innych partii ciała, może doprowadzić do niebezpiecznych powikłań. Z tego też względu na czas trwania ciąży powinnaś zrezygnować z treningów siłowych.

Czym grozi dźwiganie w ciąży?

Nadmierne przeciążenie organizmu oraz podnoszenie zbyt ciężkich przedmiotów może prowadzić do takich powikłań, jak:

  • stan przedrzucawkowy,
  • poród przedwczesny,
  • bóle brzucha oraz kręgosłupa.

Z tego względu staraj się unikać podnoszenia ciężkich przedmiotów, gdyż nawet w przebiegu ciąży fizjologicznej – przy zbyt dużym wysiłku – może dojść do groźnych dla ciebie oraz dziecka powikłań.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź