Retinol w ciąży – czy można go stosować?

Retinol jest popularnym składnikiem kosmetyków o skutecznym działaniu odmładzającym, wygładzającym skórę i rozjaśniającym przebarwienia. Substancja ta jednak nie dla wszystkich jest bezpieczna i w dużych dawkach może powodować poważne działania niepożądane. Czy można stosować retinol w ciąży?

Spis treści:

Co to jest retinol?

Retinol stanowi podstawową formę witaminy A, charakteryzującą się najwyższą aktywnością. Co to znaczy? Termin „witamina A” wbrew pozorom nie opisuje pojedynczej substancji, a grupę aktywnych biologicznie związków wykazujących zbliżone właściwości. Są one zbiorczo nazywane retinoidami i zalicza się do nich retinol oraz jego naturalne i syntetyczne pochodne.

Retinol jest najczęściej stosowanym i najlepiej przebadanym retinoidem. Stanowi popularny składnik kosmetyków. Jego pochodne także znajdują zastosowanie w lecznictwie i kosmetyce – należy do nich chociażby wykorzystywana w lekach przeciwtrądzikowych izotretinoina.

Jak działa retinol?

Popularność retinolu jako składnika kosmetyków wynika przede wszystkim z jego potwierdzonego i dobrze udokumentowanego działania. Mechanizm działania tego związku został dokładnie poznany i nie ma złudzeń co do skuteczności jego działania.

Jak działa retinol?

  • Wspomaga utrzymanie właściwego stanu naskórka poprzez regulację procesów złuszczania i wymiany zewnętrznych warstw komórek.
  • Uczestniczy w procesach różnicowania i odnowy komórek, wzmacniając funkcje ochronne skóry i wspomagając gojenie ran.
  • Jest silnym antyoksydantem, chroni skórę przed fotostarzeniem i szkodliwym działaniem promieniowania UV.
  • Hamuje transport melaniny do keratynocytów, dzięki czemu niweluje przebarwienia
  • Bierze udział w procesach odpornościowych.
  • Jako składnik rodopsyny – światłoczułego barwnika w siatkówce oka – zapobiega kurzej ślepocie, osłabieniu zwrotu i wspiera leczenie wielu chorób oczu.

Czy można stosować retinol w ciąży?

Witaminy powszechnie mogą się kojarzyć z substancjami bardzo bezpiecznymi dla zdrowia, które trudno przedawkować. Sytuacja ta nie dotyczy jednak witaminy A. Jej mechanizm działania wiąże się bowiem z ryzykiem wystąpienia poważnych działań niepożądanych, kiedy jest ona przyjmowana w zbyt dużych dawkach. 

Retinol jest też związkiem o udowodnionym działaniu embriotoksycznym i teratogennym – toksycznym dla zarodka i płodu. Wiąże się ono z bezpośrednim wpływem witaminy A na procesy podziału i różnicowania komórek – stosowanie jej w nadmiarze może prowadzić do wad rozwojowych płodu, w szczególności w obrębie ośrodkowego układu nerwowego i układu sercowo-naczyniowego (embriopatia retinoidowa).

Doustne leki zawierające retinol lub jego pochodne (np. izotretinoinę) są więc bezwzględnie przeciwwskazane do stosowania w ciąży.

Rozstępy w ciąży – czym się smarować? Farmaceutka podpowiada, jakie składniki powinien zawierać skuteczny kosmetyk przeciw rozstępom

Polecamy

Rozstępy w ciąży – czym się smarować? Farmaceutka podpowiada, jakie składniki powinien zawierać skuteczny kosmetyk przeciw rozstępom

Rozstępy w ciąży pojawiają się bardzo często, jednak odpowiednia pielęgnacja w połączeniu ze skutecznymi kosmetykami zmniejsza prawdopodobieństwo powstawania rozstępów. Od którego tygodnia ciąży warto stosować maści, balsamy czy kremy przeciw rozstępom? Jakie składniki powinien zawierać taki produkt oraz czym kierować się przy jego wyborze?

Czytaj

Kosmetyki z retinolem w ciąży – czy są bezpieczne?

Choć największe ryzyko przedawkowania występuje przy stosowaniu doustnym, kosmetyki z retinolem w ciąży także są przeciwwskazane. Substancja ta wykazuje zdolność do przenikania przez skórę do krwioobiegu i chociaż przyjmowane w ten sposób dawki są znacznie niższe niż przy podaniu doustnym, brak jest jednoznacznego potwierdzenia bezpieczeństwa stosowania kosmetyków z retinolem w ciąży. 

W związku z udowodnionym silnym działaniem teratogennym zaleca się ograniczenie ryzyka do minimum i całkowite odstawienie kosmetyków z witaminą A na okres ciąży i karmienia piersią, a w przypadku planowanej ciąży także w okresie ją poprzedzającym.

Czym zastąpić retinol w ciąży?

Pomimo udowodnionej wysokiej skuteczności, retinol ma liczne przeciwwskazania, a ciąża stanowi jedno z najważniejszych. Jednak w tym czasie kobieca skóra wymaga szczególnej pielęgnacji. Czym zastąpić retinol w ciąży? 

Odkryciem ostatnich lat jest nazywany „roślinnym retinolem” bakuchiol – substancja naturalna otrzymywana z azjatyckiej rośliny bakuchi (Psoralea corylifolia). Wykazuje ona właściwości bardzo zbliżone do retinolu – niweluje przebarwienia, działa przeciwstarzeniowo, łagodzi i wspiera regenerację skóry – a przy tym jest też pozbawiona jego skutków ubocznych i przeciwwskazań. Może być bezpiecznie stosowana w ciąży, bez obaw o ryzyko zaszkodzenia dziecku lub wystąpienia podrażnień.

Źródła:

  1. Adhau A, Pardeshi M., Bakuchiol: A Retinol like Structure in the Field of Cosmetics, „International Journal of Advance Study and Research Work” 2020, 3(7), s. 14-19.
  2. Bojarowicz H, Płowiec A., Wpływ witaminy A na kondycję skóry, „Problemy Higieny i Epidemiologii” 2010, 91(3), s. 352-356. 
  3. Marona H, Gunia A, Pękla E., Retinoidy – rola w farmakoterapii w aspekcie komórkowego mechanizmu działania, „Farmacja Polska” 2010, 66(3), s. 187-192. 
  4. Zasada M, Adamczyk A., Witamina A. Budowa i Mechanizm działania, „Kosmetologia Estetyczna” 2018, 5(7), s. 517-520.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź