Keratynowe prostowanie włosów w ciąży – czy można?\ Adobe Stock

Keratynowe prostowanie włosów w ciąży – czy można?

Jedną z częstych konsekwencji zmian w funkcjonowaniu gospodarki hormonalnej w ciąży jest osłabienie kondycji włosów, które stają się suche i łamliwe. Niestety szampony i odżywki, nawet z najwyższej półki, często nie zdają egzaminu. Dlatego też wiele kobiet w ciąży poszukuje bardziej kompleksowych rozwiązań i sięga po keratynowe prostowanie włosów. Jest to popularny zabieg pielęgnacyjny, ale czy bezpieczny dla przyszłej mamy i dziecka? Szukamy odpowiedzi!

Spis treści:

Na czym polega keratynowe prostowanie włosów?

Keratynowe prostowanie włosów jest zabiegiem fryzjerskim, który z roku na rok cieszy się stale rosnącą popularnością. Łączy on w sobie walory pielęgnacyjne i wizualne, gdyż wykorzystywane w nim preparaty odżywiają włosy i sprawiają, że są one jedwabiście gładkie i proste. Niekiedy nazywany jest on brazylijskim prostowaniem włosów ze względu na to, że pierwsze tego typu zabiegi fryzjerskie, zostały przeprowadzone w Brazylii. 

W metodzie tej wykorzystuje się keratynę – białko, które buduje łodygę włosa aż w 80 procentach. Nie wnika ona głęboko w strukturę włosa, dlatego też uważa się ją za relatywnie bezpieczną z minimalnym ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych. Keratyna hydrolizowana regeneruje i odżywia włosy, uzupełniając w nich wszelakie ubytki.

W efekcie tej procedury włosy zyskują spektakularny wygląd – są gładkie, lśniące i elastyczne. Stają się też bardziej odporne na potencjalne uszkodzenia fizyczne. Dlatego też zabieg ten rekomendowany jest posiadaczkom suchych, łamliwych, puszących się i niesfornych włosów, które trudno ujarzmić. Nie należy jednak zapominać o przeciwwskazaniach do jego wykonywania.

Jak długo utrzymuje się efekt keratynowego prostowania włosów?

Zabieg keratynowego prostowania włosów jest stosunkowo drogi – w zależności od salonu fryzjerskiego, jego lokalizacji i długości włosów – kosztuje on od 500 do nawet 1500 zł. Jest to dość dużo zważywszy na to, że efekt tafli utrzymuje się zaledwie 2-3 miesiące. Można nieco go przedłużyć, stosując odpowiednią pielęgnację. 

Mowa tu w szczególności o niemyciu włosów kilka dni po zabiegu ze względu na duże ryzyko wypłukania keratyny, stosowania szamponów bez SLS i SLES, a także stosowania kosmetyków z keratyną hydrolizowaną. Warto pamiętać, że czas utrzymywania się efektu po keratynowym prostowaniu włosów, uzależniony jest przede wszystkim od struktury włosów i ich grubości – z reguły przy cienkich włosach jest on dłuższy.

Botoks w ciąży - czy jest bezpieczny?

Polecamy

Botoks w ciąży - czy jest bezpieczny?

Medycyna estetyczna wykorzystuje jad kiełbasiany przede wszystkim w celu redukcji zmarszczek. Czy botoks w ciąży jest czymś, z czego możemy bezpiecznie korzystać? A może lepiej zdecydować się na inne zabiegi? Wyjaśniamy.

Czytaj

Keratynowe prostowanie włosów a ciąża

Keratynowe prostowanie włosów w ciąży jest kategorycznie przeciwwskazane. O ile sama procedura regeneracji włosa nie jest szkodliwa, o tyle związki, które się podczas niej wytwarzają, już tak. 

Zabieg ten jest stosunkowo długi – w zależności od długości włosów trwa on od 2 do nawet 6 godzin. Podczas niego kobieta jest narażona na wdychanie różnych szkodliwych substancji, w tym m.in. amoniaku, co nie pozostaje obojętne dla jej zdrowia. Stwarza to potencjalne ryzyko wystąpienia negatywnych skutków ubocznych. 

Dlatego też kategorycznie odradza się wykonywanie keratynowego prostowania włosów w ciąży, ale z powodzeniem można używać kosmetyków z keratyną. Chociaż nie zapewnią one takiego efektu jak zabieg fryzjerski, to skutecznie odżywią i zregenerują włosy, które często są suche i łamliwe ze względu na zmiany w funkcjonowaniu gospodarki hormonalnej.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź