Aromaterapia w ciąży – czy jest bezpieczna i czy warto ją stosować?

Ciąża to czas, w którym kobiety chętnie stosują metody naturalne ze względu na ograniczony wybór leków syntetycznych. Oprócz preparatów ziołowych popularnością cieszą się olejki eteryczne. Czy aromaterapia w ciąży jest bezpieczna? Kiedy warto ją stosować?

Spis treści:

Na czym polega aromaterapia

Aromaterapia jest metodą wykorzystującą aromatyczne części roślin, w szczególności obecne w nich olejki eteryczne. Ma ona na celu nie tyle leczenie chorób, ile poprawę ogólnego dobrostanu psychicznego i fizycznego. Wiąże się to przede wszystkim z wielokierunkowym działaniem olejków eterycznych, stanowiących mieszaniny wielu związków wykazujących zróżnicowaną aktywność biologiczną. Chociaż powszechnie aromaterapia może się kojarzyć  przede wszystkim z inhalacjami i kąpielami, warto pamiętać, że może być ona prowadzona także w formie masażu.

Czy można stosować aromaterapię w ciąży

Aromaterapia w ciąży może wzbudzać pewne kontrowersje. Podobnie jak w przypadku leków i naparów ziołowych, jej bezpieczeństwo w ogromnej mierze zależy od tego, po jakie składniki sięgniemy. Na pytanie, czy można stosować aromaterapię w ciąży, nie ma zatem jednoznacznej odpowiedzi. Niektóre olejki są wręcz polecane przez lekarzy i położne, inne zaś są dla kobiet w ciąży stanowczo przeciwwskazane. 

Chcąc sięgnąć nawet po bezpieczne olejki do aromaterapii w ciąży, warto wcześniej skonsultować ich użycie z lekarzem i obserwować, jak organizm reaguje na tę formę terapii. Do kąpieli dla kobiety w ciąży zaleca się użycie mniejszej ilości olejku. Dodatkowo należy mieć na uwadze fakt, że przez pierwsze trzy miesiące ciąży w ogóle powinno się unikać stosowania olejków eterycznych – w tym okresie za bezpieczny jest uważany jedynie olejek cytrynowy, pozostałe można wprowadzić najwcześniej w II trymestrze.

Nudności w ciąży – jak im zapobiegać? Radzi Paulina Ihnatowicz

Polecamy

Nudności w ciąży – jak im zapobiegać? Radzi Paulina Ihnatowicz

Nudności w ciąży są dość częstym objawem, szczególnie na samym początku. Winę za to ponoszą dynamiczne wahania hormonalne, powodujące wiele zmian w organizmie kobiety. Jak się uporać z uciążliwymi dolegliwościami? Dietetyczka kliniczna Paulina Ihnatowicz na swoim profilu na Instagramie podpowiada kilka sposobów.

Czytaj

Aromaterapia w ciąży – na co pomaga

W jakich sytuacjach aromaterapia dla kobiet w ciąży może być przydatna? Wspomniany już olejek cytrynowy, podobnie jak imbirowy i miętowy, jest wykorzystywany do łagodzenia mdłości i problemów żołądkowych. Popularne jest stosowanie aromaterapii w ciąży jako metody uspokajającej, relaksującej i wspomagającej zasypianie. W tym celu warto sięgnąć m.in. po olejek lawendowy, rumiankowy, różany lub z gorzkiej pomarańczy. 

Olejki te mogą być stosowane także do masażu w celu złagodzenia bólu pleców i mięśni. Masaż aromaterapeutyczny, wykonywany od 36. tygodnia ciąży, bywa także zalecany w celu przygotowania krocza do porodu oraz wsparcia jego regeneracji po urodzeniu dziecka. W trakcie porodu aromaterapia olejkami m.in. z lawendy, geranium czy boswelli może obniżać poziom lęku, łagodzić ból i zwiększać siłę skurczów macicy. 

Oprócz zastosowań „ciążowych” aromaterapia sprawdza się także w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych – stanów zapalnych, przeziębień, kataru. Właściwości antyseptyczne i przeciwbakteryjne większości olejków wspomagają także gojenie się ran i leczenie problemów skórnych, takich jak grzybice i wysypki.

Jakie olejki do aromaterapii w ciąży

Najpopularniejsze i najbezpieczniejsze olejki do aromaterapii w ciąży to:

  • olejek lawendowy,
  • olejek cytrynowy,
  • olejek imbirowy,
  • olejek rumiankowy,
  • olejek z bergamotki,
  • olejek mandarynkowy,
  • olejek miętowy,
  • olejek z drzewa herbacianego.

Zdecydowanie należy unikać stosowania olejków eterycznych o właściwościach toksycznych, które mogą powodować wady wrodzone u dziecka lub prowadzić do przedwczesnego porodu lub poronienia. Do tych olejków należą między innymi:

  • olejek anyżowy,
  • olejek brzozowy,
  • olejek szałwiowy,
  • olejek z pietruszki,
  • olejki zawierające tujon,
  • olejek z estragonu,
  • olejek z wrotyczu.

Źródła:

  1. Marwicka J., Niemyska K. i Podraza S., Terapeutyczne właściwości aromaterapii, „Kosmetologia Estetyczna” 2015, 6(4).
  2. Bazylko A., Substancje roślinne, wskazania i przeciwwskazania do stosowania w czasie ciąży i przygotowania do porodu, „Farmacja Polska” 2010, 66(7).

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź