4 tydzień ciąży - co się dzieje z Twoim ciałem? 4 tydzień ciąży - co się dzieje z Twoim ciałem?/ fot. Adobe Stock

4 tydzień ciąży – co się dzieje z Twoim ciałem?

W czwartym tygodniu ciąży mogą pojawiać się pierwsze objawy sugerujące, że za kilka miesięcy kobieta zostanie mamą. Często są one trudne do rozpoznania i nie jest to nic dziwnego, skoro zagnieżdżony zarodek ma wówczas wielkość… ziarenka maku.

Spis treści:

Objawy ciąży w 4 tygodniu

Prawidłowa ciąża trwa 40 tygodni, a każdy z nich stanowi ważny etap w rozwoju dziecka i przynosi przyszłej mamie nowe doznania. Czwarty tydzień ciąży to czas, w którym od zapłodnienia minęło ok. 14 dni, co oznacza, że domowy test powinien dać pozytywny i wiarygodny wynik. Dlaczego? Ponieważ w moczu nastąpił wzrost stężenia hormonu zwanego gonadotropiną kosmówkową, zapewniającego prawidłowy rozwój centralnego systemu nerwowego dziecka (poziom tego hormonu zaczyna rosnąć ok. 10 dni po zapłodnieniu).

Objawy ciąży w czwartym tygodniu nie są jednak jeszcze bardzo odczuwalne, często kobiety nawet ich nie zauważają. Najbardziej charakterystyczny to spóźniająca się miesiączka, wstrzymana przez zmiany hormonalne. U 20-30 procent przyszłych matek w czwartym tygodniu ciąży pojawia się plamienie spowodowane przez rozwijający się zarodek, który czasami uszkadza błonę śluzową macicy. Plamienie nie jest tak obfite jak okres. Jeśli trwa dłużej niż dwa dni, a krwi pojawia się dużo, należy skonsultować się z lekarzem. 

Czy w czwartym tygodniu ciąży pojawiają się jakieś poważniejsze symptomy? Rzadko. Niekiedy występują lekkie skurcze, mogą się zdarzyć mdłości. Kobiety skarżą się również na huśtawki nastrojów wywołane przez zachodzącą w organizmie rewolucję hormonalną. Często towarzyszy temu uczucie zmęczenia i wyczerpania.

Jak zmienia się Twoje ciało w czwartym tygodniu ciąży

Gdy nadchodzi czwarty tydzień ciąży, brzuch zaczyna się często wzdymać, szczególnie w okolicach podbrzusza. Obrzęk stanowi sygnał, że macica się powiększa, by stworzyć płodowi jak najlepsze warunki do rozwoju. Brzuch w czwartym tygodniu ciąży może boleć i kobieta może odczuwać dyskomfort.

Innym objawem jest zwiększona tkliwość piersi – rozwój gruczołów mlecznych i zwiększająca się warstwa tłuszczu powodują, że stają się one nabrzmiałe oraz bardziej wrażliwe na dotyk.

Co się dzieje w czwartym tygodniu ciąży oprócz wymienionych już dolegliwości? Pochwa wytwarza większą ilość śluzowatej wydzieliny, która powinna mieć kleistą konsystencję i jasną lub przezroczystą barwę.

Jak wygląda dziecko w 4 tygodniu ciąży

Czy w czwartym tygodniu ciąży widać coś na USG? Badanie USG w czwartym tygodniu ciąży powinno pokazać pęcherzyk ciążowy, w którym rozwija się zarodek. Jeśli jednak ultrasonografia nie wykazuje jego obecności, nie jest to powód do niepokoju, ponieważ u niektórych kobiet pęcherzyk pojawia się dopiero ok. szóstego tygodnia ciąży. 

W czwartym tygodniu ciąży dziecko jest wielkości ziarenka maku. Rozwijają się wówczas trzy warstwy zarodkowe: ektoderma (w przyszłości powstanie z niej układ nerwowy, narządy zmysłów oraz nabłonki), mezoderma (zalążek układów wydalniczego, krwionośnego, limfatycznego, rozrodczego i ruchu) oraz endoderma (baza układów pokarmowego, oddechowego, moczowego oraz niektórych gruczołów).

Jak wygląda płód w czwartym tygodniu ciąży? Pojawiają się zawiązki ramion i nóg, oczu i uszu, a także wątroby, trzustki, tchawicy i płuc. Zaczyna bić serce. Zarodek ma ogon, który stopniowo będzie zanikał.

Czy testy ciążowe z drogerii są wiarygodne?

Polecamy

Czy testy ciążowe z drogerii są wiarygodne?

Domowy test ciążowy. Kupimy go niemal wszędzie, w dodatku jest stosunkowo niedrogi i łatwy w użyciu. Nie trzeba mieć specjalnych kwalifikacji, by dzięki niemu w szybkim czasie potwierdzić lub wykluczyć ewentualną ciążę. Czy można jednak do końca wierzyć wskazaniom popularnych testów ciążowych?

Czytaj

Na co uważać w czwartym tygodniu ciąży

Czwarty tydzień ciąży to czas, w którym należy zadbać o wypoczynek i odpowiednią ilość snu. Bardzo duże znaczenie ma zróżnicowana dieta, bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy i minerały. Nawet wartościowy jadłospis nie pokryje jednak pełnego zapotrzebowania na niektóre składniki odżywcze, zwłaszcza kwas foliowy, które należy suplementować. 

Ważne jest też utrzymanie dobrej kondycji. Regularna aktywność fizyczna i dostosowane do możliwości przyszłej mamy treningi pomagają m.in. zapobiegać ciążowym dolegliwościom, np. bólom pleców, a także ułatwiają poród. Należy zrezygnować z używek (szczególnie palenia papierosów) oraz starać się unikać stresu.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź