W którym tygodniu ciąży występują mdłości?/fot. Pexels W którym tygodniu ciąży występują mdłości?/fot. Pexels

W którym tygodniu ciąży występują mdłości?

W czasie ciąży w organizmie kobiety zachodzi szereg zmian, które mogą mieć niekorzystny wpływ na jej samopoczucie. Mdłości, nudności, wymioty – to klasyka gatunku. W którym tygodniu ciąży występują nudności? Ile czasu po zapłodnieniu są mdłości, i jak sobie z nimi radzić?

Spis treści:

Kiedy pojawiają się mdłości w ciąży?

Kobiety starające się o dziecko już niemalże kilkanaście dni po owulacji zaczynają doszukiwać się sygnałów świadczących o tym, że doszło do zapłodnienia. Zastanawiają się, w którym tygodniu ciąży występują mdłości, po jakim czasie mdli w ciąży? Czy to właśnie wspomniane dolegliwości okażą się pierwszą oznaką „powodzenia”? Mdłości, które dotykają aż 70 proc. ciężarnych, pojawiają się już na samym początku – zazwyczaj pomiędzy 4. a 8. tygodniem ciąży. Wszystko za sprawą produkowanego przez organizm hormonu ciążowego – beta HCG. Jego poziom zaczyna wzrastać już kilka dni po zapłodnieniu i rośnie aż do końca pierwszego trymestru. Wysoki poziom gonadotropiny kosmówkowej, która warunkuje prawidłowy rozwój płodu, spowalnia pracę układu trawiennego i sprawia, że ciężarna jest o wiele bardziej wyczulona na smaki i zapachy. Co za tym idzie, pojawiają się mdłości ciążowe, a czasami nawet i wymioty. Ponadto nudności mogą mieć także podłoże psychosomatyczne – emocje, zmęczenie, trudności życia codziennego.

Choć mdłości ciążowe często nazywane są „mdłościami porannymi” nie oznacza, że występują wyłącznie rano. U niektórych ciężarnych pojawiają się tylko po przebudzeniu, z kolei innym nie dają spokoju przez cały dzień.

Jak długo trwają mdłości?

Wiemy już, w którym tygodniu ciąży występują mdłości – teraz dowiedzmy się, jak długo trwają. U części ciężarnych ustąpią pod koniec pierwszego trymestru, u innych mogą utrzymywać się aż do 22. tygodnia ciąży, a niektórym towarzyszą jeszcze dłużej. Mdłości są sprawą bardzo indywidualną uzależnioną od organizmu kobiety – od tego, jak radzi sobie ze zmianami w nim zachodzącymi, emocjami i stresem.

Poranne mdłości mogą wystąpić u każdej kobiety w ciąży, ale niektóre z nich są na nie bardziej podatne. Większe prawdopodobieństwo wystąpienia porannych nudności występuje w przypadku:

 • pierwszej ciąży,
 • gdy ciężarna cierpi na chorobę lokomocyjną,
 • gdy w rodzinie kobiety cierpiały na ciążowe mdłości,
 • ciąży mnogiej,
 • zwiększonej masy ciała – nadwaga, otyłość;
 • współistniejących zaburzeń lipidowych – hipercholesterolemia, hipertrójglicerydemia;
 • zaburzeń odżywiania przed ciążą – bulimia.

Mdłości w ciąży – czy mają dobre strony?

Każda kobieta inaczej znosi ciążę – nawet jeśli w pierwszej ciąży zmagała się z mdłościami, nie oznacza, że w kolejnej będzie tak samo. Czy męczące, czasami wręcz uniemożliwiające normalne funkcjonowanie nudności, mają dobre strony?

Naukowcy wykazali, że tak! Ponoć mdłości i szczęśliwe donoszenie ciąży mają ze sobą wiele wspólnego. U kobiet zmagających się z nudnościami rzadziej pojawiają się komplikacje związane z utrzymaniem ciąży. Ciężarne cierpiące na wspomnianą przypadłość są mniej zagrożone ryzykiem poronienia i rzadziej rodzą przez wyznaczonym terminem. Jak to wytłumaczyć? Mdłości powiązane są z podwyższającym się poziomem hormonów płciowych – zwłaszcza gonadotropiny kosmówkowej i progesteronu, których głównym zadaniem jest utrzymanie ciąży i prawidłowy rozwój płodu.

Nie sądzę, aby ktokolwiek powiedział, że mdłości i częste wizyty w toalecie mają dobre strony, jednak z naukowego punktu widzenia im wyższe poziomy hormonów ciążowych, tym mniejsze ryzyko straty ciąży. Nudności i wymioty pojawiają się w okresie najbardziej intensywnego rozwoju płodu. Być może są one związane z tym, że organizm matki pozbywa się substancji szkodliwych dla rozwoju dziecka – mówi położna Alina Jarzębska.

Należy jednak pamiętać, że brak nudności, mdłości i wymiotów podczas ciąży nie jest powodem do niepokoju. Niektóre kobiety w zdrowej, prawidłowo przebiegającej ciąży nigdy nie doświadczają wspomnianych przypadłości.

Sposoby na mdłości w ciąży

Niektóre ciężarne mają to szczęście i nie doświadczają ciążowych mdłości. Jednak zdecydowanie więcej kobiet zmaga się z nim przez wiele tygodni. Czy mdłości i wymioty można jakoś poskromić? Oczywiście!

O to kilka sposobów na poskromienie ciążowych mdłości:

 • wysypiaj się,
 • zredukuj stres do minimum,
 • zrezygnuj z ciężkich, tłustych i ostrych potraw,
 • nie przejadaj się,
 • jedz produkty bogate w witaminy,
 • włącz do diety imbir,
 • pij dużo i często,
 • unikaj widoku i zapachu potraw wywołujących mdłości.

Każdej kobiecie, która cierpi na poranne mdłości, polecam zjedzenie małej przekąski przed wstaniem z łóżka. Idealnie sprawdzi się ciasteczko imbirowe, migdały czy krakers. Ponadto należy pamiętać, aby nie robić zbyt dużych odstępów pomiędzy posiłkami – dodaje Alina Jarzębska.

  Sprawdź powiązane tematy

  Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

  Sprawdź