Kobieta Pierwsze objawy ciąży – kiedy się pojawiają i jak je rozpoznać?/ Pexels

Pierwsze objawy ciąży – kiedy się pojawiają i jak je rozpoznać?

Pierwsze objawy ciąży - dla części z nas oczekiwane, dla innych niespodziewane, ale zawsze intrygujące: czy to oznaki ciąży, czy nie? Jak rozpoznać ciążę? Kiedy tak naprawdę pojawiają się pierwsze objawy ciąży? Wątpliwości rozwiewa Anna Dmowska, mgr pielęgniarstwa, mgr nauk o rodzinie, doktorant II Wydziału Lekarskiego w Lublinie, m. in. trener Szkoły Rodzenia z Centrum OK Zdrowie.

Spis treści:

Jakie są objawy ciąży?

Po czym poznać, że doszło do zapłodnienia i oto jesteś w ciąży? Każda przyszła mama inaczej przeżywa te chwile. Można jednak wskazać symptomy, które najczęściej są wymieniane jako pierwsze objawy ciąży.

Nudności i wymioty

Poranne mdłości są kojarzone jako nieomylna oznaka ciąży. Jednak wbrew nazwie, nie zawsze są to mdłości poranne. Wymioty i nudności mogą zdarzać się o każdej porze dnia, a nawet nocy. Odpowiedzialne za nie są zmiany hormonalne i wzrost stężenia hCG, czyli gonadotropiny komórkowej. Zazwyczaj problem ustępuje po pierwszym trymestrze ciąży. Może się jednak zdarzyć, że mdłości i wymioty towarzyszą przyszłej mamie znacznie dłużej – nawet do dnia porodu. Bardzo intensywne wymioty mogą powodować odwodnienie, utratę masy ciała i konieczność hospitalizacji.

Brak miesiączki

Zatrzymanie okresu to znak, że możesz być w ciąży. Jednak pamiętaj, że zaburzenia miesiączkowania mogą być powodowane również innymi psychosomatycznymi przyczynami. Nieraz trudno określić dzień zapłodnienia (a po nim też mija pewien czas do implantacji zarodka. Co więcej, w przypadku ciąż mnogich może zdarzyć się, że jeden z płodów jest teoretycznie kilka dni starszy, bo komórki jajowe mogły być uwolnione w odstępie czasowym. Dlatego jako pierwszy tydzień ciąży postrzega się tydzień po ostatniej miesiączce. Czyli w dniu spodziewanej kolejnej miesiączki jesteś już w ok. czwartym tygodniu ciąży (w zależności od długości cyklu).

Są kobiety, które twierdzą, że w pierwszych miesiącach ciąży miały okres. Niektóre osoby utrzymują, że z tego względu nie wiedziały, że są w ciąży.

Czy to możliwe, aby będąc w ciąży mieć miesiączkę?

– Jeśli jesteśmy w ciąży, to zmienia się całkowicie sytuacja hormonalna. Te mechanizmy, które funkcjonowały przed poczęciem dziecka, są zastąpione innymi – ciążowymi. Dlatego sensu stricte krwawienia miesięcznego nie będzie w ciąży. Czym innym może być jednak krwawienie z innego powodu. Ponadto mówi się również o krwawieniu okołomiesięcznym, który pokrywa się mniej więcej z terminem miesiączki, a jest momentem zagnieżdżenia dziecka na wczesnym etapie życia w śluzówkę jamy macicy (przedniej bądź tylnej ściany, w przebiegu prawidłowym) – wyjaśnia Anna Dmowska, trenerka szkoły rodzenia.

Pamiętaj, że pojawiające się w ciąży krwawienie może zwiastować nieprawidłowy przebieg ciąży, a nawet poronienie. Każdą taką sytuację należy skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę.

Krwawienie implantacyjne

Czasem kobiety mylą ze skąpą miesiączką krwawienie implantacyjne. Jest to moment, w którym zarodek zagnieżdża się w macicy. Od tej chwili jesteś już „naprawdę w ciąży”.

Brak apetytu

Choć stereotypy mówią o apetycie za dwoje, niekiedy na początku ciąży pojawia się brak apetytu lub niechęć do dawniej lubianych smaków i zapachów. Później przyjdzie czas na słynne ciążowe zachcianki.

Wrażliwość na zapachy

W ciąży, już po 4. tygodniu, wiele kobiet odczuwa silniej niż dotychczas zapachy. To również może być przyczyną zmiany preferencji żywieniowych, a nawet powodować wymioty (bo wszystko zaczyna drażnić i śmierdzieć).

Odczuwanie zmęczenia

Zmiany hormonalne mogą przełożyć się na zmęczenie i senność oraz zaburzenia koncentracji. Jednak są to nieoczywiste symptomy i podobnie jak pozostałe objawy mogą świadczyć nie tylko o ciąży.

Zawroty głowy

U mam oczekujących potomka wskutek zmian hormonalnych oraz spadków ciśnienia tętniczego, częstą dolegliwością są zawroty głowy. Uważaj, jeśli je odczuwasz. Utrata równowagi lub zasłabnięcia mogą być niebezpieczne dla rozwijającego się płodu.

Ból brzucha

Obecność w macicy rozwijającego się zarodka może powodować bóle brzucha. Mogą przypominać bóle miesiączkowe, promieniować także na krzyż.

Tkliwe piersi

Ból piersi i tkliwość brodawek sutkowych to kolejny z wczesnych objawów ciąży. Później możesz zauważyć powiększenie biustu.

Częstsze oddawanie moczu

Rosnąca macica uciska pęcherz. To dlatego w ciąży musisz częściej niż zwykle wędrować do toalety.

Ciąża w pigułce - czego możesz się spodziewać? Badania i suplementacja

Polecamy

Ciąża w pigułce - czego możesz się spodziewać? Badania i suplementacja

Planujesz ciążę? A może już małe serduszko bije w Tobie? Ten artykuł jest dla Ciebie! Podpowiadamy, co zrobić, by wszystko przebiegło pomyślnie, a oczekiwanie na dziecko było najpiękniejszym projektem Twojego życia.

Czytaj

Czy wszystkie kobiety mają te same objawy ciąży?

Każda z nas jest wyjątkowa, także w ciąży. Chociaż pewne oznaki ciąży zgłasza wiele pacjentek, część osób nie odczuwa wcale wymienionych dolegliwości. Pozostałe mogą odczuwać szereg innych problemów. Ciąża to prawdziwa rewolucja w organizmie, więc zmiany, których doświadczysz, mogą być zaskakujące. Nawet matki kilkorga dzieci przyznają, że w każdej ciąży czuły się inaczej.

Kiedy są pierwsze objawy ciąży?

Wbrew temu, co można niekiedy zobaczyć na filmach, organizm rzadko manifestuje ciążę wymiotami tuż po zapłodnieniu. Większość kobiet orientuje się, że są w ciąży po 4. tygodniu, czyli po terminie spodziewanej miesiączki. Pierwsze objawy ciąży mogą być niecharakterystyczne. Uważa się, że wczesne oznaki ciąży można wskazać nie wcześniej, niż 10 dni po zapłodnieniu.

Badania potwierdzające oznaki ciąży

Jeśli odczuwasz objawy ciąży i masz podstawy, by sądzić, że rzeczywiście możesz być w ciąży, czas wykonać badania potwierdzające ciążę.

  • Zacznij od testu ciążowego (uwaga: warto kupić kilka. Ich wyniki bywają niemiarodajne).
  • Badanie krwi oznaczające poziom beta hCG (warto je powtórzyć po kilku dniach, aby sprawdzić, czy poziom hormonu rośnie. Czasem dochodzi do obumarcia ciąży na wczesnym etapie, do tzw. ciąży biochemicznej lub innych czynników rzutujących na poziom Hcg).
  • Badanie ginekologiczne.
  • Badanie USG – pierwsze badanie potwierdzające ciążę to badanie USG dopochwowe, sprawdzające, czy ciąża jest żywa tj. czy serce płodu bije, a także ile jest zarodków. Akcja serca płodu powinna być widoczna po 7. tygodniu ciąży.

Uwaga: stwierdzenie ciąży mnogiej na tak wczesnym etapie nie oznacza, że tyle dzieci przyjdzie na świat. Ciąże mnogie są obarczone wysokim ryzykiem i może dojść do obumarcia któregoś z płodów na różnych etapach ciąży. Jednocześnie wczesne objawy ciąży bywają w ciążach mnogich szczególnie mocno odczuwane przez przyszłe mamy.

Niektóre przyszłe mamy mówią, że już pierwszego dnia podświadomie wiedziały i czuły, że są w ciąży. Czy to możliwe? Anna Dmowska, ekspertka prowadząca szkołę rodzenia, zwraca uwagę:

– Trudno to do końca wyjaśnić od strony czysto medycznej. Oczywiście są takie przykłady i wielokrotnie się z nimi spotkałam, jest ich niemało. Można tu rozważać np. aspekt duchowy, wewnętrznego przekonania, przeczucia. Niemniej warto mieć do tego dystans, w ramach Evidence Based Practice, czyli na podstawie faktów klinicznych – i klasycznymi metodami potwierdzić obecność maluszka.

– Jeśli chodzi o płeć dziecka, nowoczesne dane medyczne wskazują na względną jej przewidywalność w odniesieniu do czasu poczęcia dziecka. Przed owulacją, kiedy plemniki oczekują w śluzie dróg rodnych kobiety na uwolnienie komórki jajowej mamy szanse na poczęcie dziewczynki). Po owulacji, kiedy tuż po współżyciu dochodzi do poczęcia – jest tendencja do poczęcia chłopca – dodaje specjalistka.

Laktoferyna w anemii u kobiet ciężarnych i obficie miesiączkujących

Polecamy

Laktoferyna w anemii u kobiet ciężarnych i obficie miesiączkujących

Czytaj

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź