Domowe masy plastyczne, czyli idealny sposób na nudę
Spis treści:
Co można zrobić z mas plastycznych
Z masy plastycznej zrobimy dosłownie wszystko. Ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Domowa masa plastyczna, podobnie jak plastelina, nadaje się do tworzenia najróżniejszych kształtów, laleczek, zwierzątek, owoców, warzyw. Gotowe figurki warto wykorzystać do zabawy w sklep, restaurację czy zoo. Dobrze znana masa solna świetne sprawdza się do robienia pojemniczków i upominków. Ozdoby świąteczne lepiej wykonać z masy porcelanowej. Jest delikatna, dlatego nadaje się do tworzenia misternych dekoracji. Z połączenia mąki, sody oczyszczonej i kilku innych składników może powstać piasek kinetyczny, świetny dla poszukiwaczy skarbów, albo slime – elastyczny „glutek”, którego dzieciaki uwielbiają.
Domową masę plastyczną można wykorzystać na milion sposobów, np.:
- przygotowanie ozdób świątecznych,
- tworzenie spersonalizowanych upominków,
- robienie form do malowania,
- odbijanie dłoni i stóp,
- wykonywanie rzeźb, kompozycji artystycznych,
- lepienie figurek do zabawy w sklep lub zoo,
- budowanie makiet i prototypów,
- eksperymentowanie z barwą i konsystencją.
Z czego można zrobić domowe masy plastyczne?
Istnieje mnóstwo przepisów na najróżniejsze masy plastyczne. Większość powstaje z kombinacji kilku prostych produktów spożywczych, jak mąka, sól i woda. Domowe masy plastyczne są w 100% naturalne, nietoksyczne, a dzięki temu bezpieczne. To ważne zwłaszcza w przypadku maluchów i alergików.
Masa solna
Masa solna to tani, prosty do przygotowania i bardzo plastyczny materiał. Można ją dowolnie formować, a nawet utwardzać. Tak przygotowane figurki czy dekoracje są względnie trwałe, chociaż mogą pękać i się kruszyć. Masa solna zapewnia świetną zabawę nawet przez wiele dni. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby raz zrobione ciasto przechowywać w lodówce, oczywiście w szczelnym zamknięciu. Dzięki temu nie wyschnie.
Aby przygotować masę solną, wystarczy dokładnie wymieszać 3 składniki:
- 1 szklankę mąki pszennej,
- 1 szklankę soli,
- pół szklanki wody.
Masa na suchą porcelanę
Masa na suchą porcelanę (tzw. porcelanowa) jest biała i gładka. Pięknie odbija promienie światła i nadaje się do tworzenia wyjątkowych ozdób choinkowych czy innych dekoracji. Szybko twardnieje, a po wyschnięciu nie pęka i nie kruszy się tak, jak masa solna.
Do przygotowania masy na suchą porcelanę potrzeba:
- 1,5 szklanki mąki ziemniaczanej,
- 300 ml kleju wikolowego,
- 2 łyżki oliwy z oliwek,
- 2 łyżki soku z cytryny.
Masa z papieru
Domową masę plastyczną dla dzieci można wykonać także z połączenia mąki, kleju i papieru toaletowego albo makulatury. Tzw. papier mâché nadaje się do robienia masek, płaskich naczyń i dekoracji oraz figurek na stelażu. Szybko wysycha i można ją ozdabiać na najróżniejsze sposoby, czy to malując farbami, czy też przyklejając wybrane dodatki.
Przepis na masę z papieru:
- Podrzyj 1 rolkę papieru na małe kawałki, zalej wrzątkiem i odstaw do momentu, aż powstanie gęsta pulpa.
- Odsącz nadmiar wody, używając sitka o drobnych oczkach.
- Papierową pulpę połącz z ok. 200 ml kleju.
- Dodaj ok. 1 szklankę mąki ziemniaczanej.
- Ugniataj ciasto, w razie potrzeby podsypując mąką lub dodając wody.
- Gotową masę wykorzystaj tego samego dnia.
Polecamy
Z rączki do rączki – jak ćwiczyć umiejętności manualne dziecka
Ugniatanie plasteliny, rysowanie, rozpinanie guzików, a nawet… wieszanie prania. Każda czynność, jaką maluch wykonuje palcami, przybliża go do biegłości w ręcznym pisaniu.
Masy plastyczne do wypiekania
Masa solna wysycha samoistnie, ale aby przyspieszyć ten proces, można gotowe formy upiec w piekarniku nastawionym na 50–75 st. C. W podobny sposób przygotowuje się figurki czy naczynia z gotowej glinki rzeźbiarskiej. To miękki i bardzo plastyczny materiał, doskonały dla małych artystów. Twardnieje w temperaturze 130 st. C., czas pieczenia ok. 15–30 min. Pozwala stworzyć niesamowite i zaskakująco trwałe dzieła – rzeźby, misy, skarbonki…
Najlepsze masy plastyczne – zabawa na długi czas
Domowe masy plastyczne cieszą dzieci w każdym wieku. Zabawa nimi to nie tylko wielka frajda, lecz również stymulacja sensoryczna, kreatywne myślenie i kształtowanie poczucia estetyki. Najlepszą masą plastyczną dla dziecka może okazać się sama mąka z wodą wysypana na stolnicy. Starszaki warto zachęcić do eksperymentowania i podsuwać im najróżniejsze przepisy, od masy solnej do masy cukrowej. Przydadzą się też akcesoria – barwniki spożywcze, foremki, stemple do ciastek, ozdobne sznurki i wstążki. Z takimi materiałami plastycznymi radość i satysfakcja gwarantowane.