Pokój dziecięcy – modne inspiracje dla każdego/fot. iStock Pokój dziecięcy – modne inspiracje dla każdego/fot. iStock

Pokój dziecięcy – modne inspiracje dla każdego

Za siedmioma górami, za siedmioma lasami stał zamek. Otoczony wysokim murem i fosą zachwycał wszystkich odwiedzających… A gdyby tak bajka stała się rzeczywistością? Wygodne łóżeczko z baldachimem, półki z książkami, mięciutki dywan i kolorowe poduszki to pokój w pałacowym stylu dla dziewczynki. Dla chłopca zaś warto byłoby dobrać dodatki w rycerskim stylu. Inspiracje do urządzenia pokoju dziecięcego wcale jednak nie muszą być zamkowe. Zarówno mały pokój, większą przestrzeń, jak i pokój dziecięcy na poddaszu można zamienić w podwodną krainę, amazońską dżunglę lub miasteczko kowbojów. Gdzie szukać inspiracji?

Spis treści:

Pokój dziecięcy – jakie kolory są trendy?

Małe dziecko nie potrzebuje wielu mebli, dlatego urządzając mu pokój, lepiej postawić na odpowiednie, tematyczne dodatki, skrzynie na zabawki i… wziąć pod uwagę jego marzenia. Inspiracje do urządzenia pokoju dziecięcego można znaleźć dosłownie wszędzie. Pierwszy krok to wybór motywu przewodniego.

Urządzając pokoik dziecka lub odświeżając go, jedną z podstawowych decyzji jest wybór koloru ścian. Jeśli będą one malowane, sięgnij po farby z odpowiednim atestem, bezpieczne dla dzieci. Zazwyczaj są bezwonne. Jednak jeśli poza malowaniem lakierowaliście podłogi lub naklejaliście tapety, warto poczekać z wprowadzeniem dziecka, zanim nie ulotni się zapach kleju do tapet i lakieru do parkietu.

Wybierając kolory (farby lub tapety), miej na uwadze, czy urządzasz:

  • pokój dziecięcy dla dziewczynki,
  • pokój dziecięcy dla chłopca,
  • pokój dziecięcy dla rodzeństwa.

W każdym z tych przypadków sprawdzą się stonowane barwy, pastelowe odcienie i delikatne wzory. Są uniwersalne, wyglądają gustownie, zawsze modne, ale przede wszystkim nie są bodźcem męczącym wzrok. Dobrze jest wprowadzić jakiś nietypowy element. Może to być kolorowy pas pod sufitem, ściana magnetyczna lub pomalowana farbą tablicową albo tematyczna fototapeta, jednak ważne, by nie była zbyt przytłaczająca. Ściany w pokoju dziecięcym mogą być oklejone wielorazowymi, tematycznymi naklejkami lub w jakiejś części oddane do użytku właścicielowi pokoiku. Nawet jeśli dziecko odbije rękę pomalowaną plakatówką, będzie to jego dzieło – powód do dumy.

Ważnym elementem przestrzeni malucha jest światło. Ściany w pokoju dziecięcym inaczej prezentują się w ciągu dnia, inaczej przy świetle wieczornym. Podstawą jest oświetlenie główne. Światło ciepłe, zimne lub neutralne ma wpływ na to, jak wyglądają przedmioty. Można zaplanować dodatkowe punkty oświetlenia – przyda się więc lampka umieszczona przy biurku oraz delikatne oświetlenie nocne.

Jak umeblować pokój dziecięcy?

Na pewno przyda się komoda na ubranka i regały na książki. Warto zadbać o jakość materiału, z którego zostały wykonane. Najlepsze są meble drewniane, pokryte ekologicznymi farbami i lakierami. Jeśli mają ostre kanty, można wykorzystać ozdobne, silikonowe osłonki. Lepiej zrezygnować ze zdobionych frontów, w których zbiera się kurz. Świetnym pomysłem są dekoracje tematyczne w postaci naklejek. Przede wszystkim mały pokój dziecięcy stanie się dzięki nim przytulniejszy, dziecko zdecyduje samo, w którym miejscu je przykleić (może w środku szafy?), a jeśli zechcecie przearanżować wnętrze i zmienić komnatę księżniczki w statek kosmiczny, będzie to dość proste.

Jeśli chodzi o meble, jednym z najważniejszych jest oczywiście łóżko. Jego baza, czyli odpowiednio dobrany materac, to gwarancja wypoczynku, dobrego samopoczucia oraz prawidłowego rozwoju fizycznego dziecka. Ale znacznie ważniejsza jest ta widoczna część. Kolor i kształt ramy łóżka mają dla dziecka ogromne znaczenie. Nawet mały pokój dziecięcy może stać się statkiem pirackim lub torem wyścigowym właśnie dzięki łóżku zajmującemu większość przestrzeni. 

Pozwól maluchowi uczestniczyć w procesie decyzyjnym przy wybieraniu ramy łóżka. Jeśli urządzasz pokój dziecięcy na poddaszu, może łóżko uda się umieścić na antresoli (jak w zamkowej wieży), a w przypadku pokoju dla rodzeństwa rozwiązaniem może być łóżko piętrowe. Spróbuj spełnić marzenia malucha. Inspiracje do urządzenia pokoju dziecięcego wspólnie znajdziecie w ulubionych bajkach, książkach i kolorowankach.

Diabeł tkwi w szczegółach, czyli detale do pokoju dziecięcego

Najprzyjemniejsza, ale jednocześnie najtrudniejsza rzecz, czyli dodatki, w jakie wyposażymy pokój dziecięcy! Inspiracje znajdziecie zapewne wspólnie z maluchem, a ograniczać was będzie tylko wyobraźnia i przestrzeń, jaką dysponujecie. Co będzie istotne podczas urządzania pokoju dziecięcego?

  1. Oświetlenie. Wspomniane już wcześniej lampy to nie tylko odpowiednie żarówki, ale również klosze i ich kształty. Pokój dziecięcy dla dziewczynki może odróżniać od tego dla chłopca, np. kolorystyka włączników czy kształty plafonów. 
  2. Dekoracje okienne. Wybór rolet lub zasłon to oczywiście kwestia gustu. Możliwości jest sporo. Ważne, by oprócz estetyki wziąć pod uwagę względy praktyczne, jak choćby wygodę wychodzenia na balkon czy możliwość uchylenia okna w zależności od tego, czy jest to pokój na poddaszu z oknem dachowym, czy pokoik z dostępem do balkonu.
  3. Podłoga. Dywan przypominający ulice miasta albo taki z mapą świata? Może być częścią wspólną, zwłaszcza gdy urządzasz pokój dziecięcy dla rodzeństwa. Jeśli masz w domu małego alergika, dywan zastąp np. matą piankową, łatwiej utrzymać ją w czystości.
  4. Przechowywanie zabawek. Kosze, worki, skrzynie. Na rynku dostępne są w różnych wielkościach, kolorach i kształtach. Wybór podyktowany powinien być tematyką pokoju, ale również jego rozmiarem. Jeśli pokój dziecięcy to ograniczona przestrzeń, sprawdzą się w nim kolorowe pudła z możliwością układania jednego na drugim. 
  5. Pufy i poduszki. A także koce, siedziska i maty umożliwiające kreatywną zabawę na podłodze. Urządzenie dziecięcego pokoju powinno uwzględniać jak najwięcej możliwości zabawy w parterze. Poduchy to także ważna pozycja, jeśli chodzi o odpoczynek malucha w jego pokoju. Poduszki mogą być w różnych kształtach (liter lub zwierzątek) i o różnych fakturach. Jeśli lubicie prace plastyczne, możecie wykonać poduszkę sami. A niezależnie od tego, jakie będą, można się na nich wygodnie oprzeć i posłuchać bajek.
  6. Ściany. To nie tylko wspomniane już wcześniej naklejki, ale również niebanalne półki na książki (w kształcie króliczka lub domku), ramki na zdjęcia lub dziecięce prace, zabawne wieszaki, stoliki i zawieszki nad łóżko. Dziewczynce można powiesić w pokoju lusterko, a chłopcu – tarczę do darta.
  7. Niebanalne dodatki. Jeśli macie odpowiednie warunki, jedna ze ścian może być drabinką gimnastyczną lub ścianką wspinaczkową, pod sufitem można zawiesić linę lub rozwiesić hamak. To jednak pomysł do pokoju dziecięcego na poddaszu lub o sporej powierzchni.

O czym jeszcze pamiętać?

Urządzając tematyczny pokój dla dziecka, należy pamiętać jeszcze o trzech elementach:

Po pierwsze, o utrzymaniu go w czystości. W miarę możliwości warto wyeliminować więc zbędne tkaniny i postawić na zabawki: klocki, lalki i piłki, które łatwo można wyczyścić i zdezynfekować. Jeśli pokój dziecięcy jest pełen pluszaków, pamiętaj o tym, by regularnie wrzucać je do pralki, a do prania stosować środki hipoalergiczne bezpieczne dla malucha. 

Po drugie, o jakości materiałów. Od farb na ścianę przez drewno, z którego wykonane są meble i zabawki, aż po tkaniny. Wbrew pozorom w pokoju dziecięcym jest ich niemało. Poduszki, kocyki, zasłony, dywan oraz pościel, z którą skóra dziecka styka się bezpośrednio. Warto wybierać naturalne surowce i sprawdzone marki. Optymalnym wyborem są bawełna, wełna, len i bambus.

Po trzecie, o jakości powietrza. Choć to najmniej widoczny element dziecięcego pokoju, odgrywa ważną rolę. Powietrze odpowiednio nawilżone i oczyszczone sprzyja zdrowiu dziecka. Można więc rozważyć zakup urządzenia poprawiającego jakość powietrza.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź