dziecko podwaja wagę urodzeniową Kiedy dziecko podwaja wagę urodzeniową?/ iStock

Kiedy dziecko podwaja wagę urodzeniową?

Ile waży? To pytanie świeżo upieczeni rodzice słyszą zaraz po pytaniu o płeć. Często waga noworodka nawet dla rodziców jest zaskoczeniem, bo może znacznie różnić się od tej szacowanej przez lekarza podczas USG w ciąży. Waga jest jednak ściśle związana ze stanem noworodka, a także późniejszym jego rozwojem. Ile waży noworodek i kiedy podwaja swoją wagę urodzeniową?

Spis treści:

Ile waży noworodek?

Ważenie noworodka po porodzie zazwyczaj odbywa się po czasie przeznaczonym na kangurowanie maluszka na brzuchu mamy. Położna kładzie nieubrane jeszcze dziecko na bardzo dokładną wagę i określa jego masę urodzeniową, aby móc w kolejnych dniach precyzyjnie kontrolować jej przyrost lub spadek. To jedna z ważniejszych  wskazówek świadczących o dobrostanie oraz rozwoju noworodka.

Noworodki urodzone w terminie zazwyczaj ważą około 3200-3500 gramów. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy dziecko waży ponad 4 kg lub przeciwnie, mniej niż 3. Od tego,  ile waży noworodek przy urodzeniu, zależy jakiego przyrostu masy ciała będą oczekiwali od niego lekarze obserwując jego rozwój.

Dostępne są powszechnie specjalne siatki centylowe określające normy masy ciała w zależności od wieku ciążowego oraz płci. Dzięki temu można stwierdzić, czy  noworodek jest zbyt duży lub zbyt mały. Noworodki często ważą ponad 4 kilogramy, kiedy ich mama chorowała w ciąży na cukrzycę ciążową. Ten stan określany jest jako makrosomia. Zalicza się do tej grupy dzieci znajdujące się na siatce powyżej 90 centyla. Z drugiej strony, jeśli masa ciała noworodka plasuje go poniżej 10 centyla, mamy do czynienia z hipotrofią, a dokładnie SGA- small for gestational age. Mniejsze i lżejsze dzieci pochodzą, między innymi z ciąż mnogich. Oczywistym jest także fakt, że mniej ważą wcześniaki. Istotnym czynnikiem ograniczenia wzrastania jeszcze w trakcie ciąży jest palenie papierosów przez kobiety ciężarne.

 

Prawidłowy rozwój niemowlęcia

Przypomnijmy, że niemowlakiem określa się dziecko do ukończenia przez nie 1. roku życia. Jest to czas bardzo intensywnych zmian, które następują w kolejnych tygodniach i miesiącach. Lekarze pediatrzy dokładnie obserwują rozwój niemowlęcia odnosząc się do określonych i ustalonych przez specjalistów norm. Najważniejsze czynności i umiejętności obecne u prawidłowo rozwijającego się niemowlęcia, nazywane kamieniami milowymi, to m.in:

  • Do 3. miesiąca – unoszenie samodzielne głowy podczas leżenia na brzuchu.
  • Do 6. miesiąca – przewracanie się z brzuszka na plecy, odwracanie główki i wzroku w kierunku głosu.
  • Do 9. miesiąca – siedzenie bez podparcia, gaworzenie.
  • Do 10. miesiąca – chwytanie, jedzenie paluszkami.
  • Do 12. miesiąca – stanie z pomocą osoby dorosłej.

Oczywiście niektóre niemowlęta rozwijają się szybciej, np. zaczynając biegać przed 1. rokiem życia, a inne poczekają z wdrożeniem tej umiejętności jeszcze przez kilka miesięcy. Bardzo istotne jest jednak regularne monitorowanie rozwoju dziecka, aby w porę rozpoznać ewentualne nieprawidłowości, które mogą oznaczać ryzyko zaburzeń rozwojowych u niemowlęcia.

 

Ile tyje noworodek?

Noworodki w pierwszych dniach po porodzie nie tyją. Wręcz przeciwnie, fizjologią jest, że tracą masę ciała po urodzeniu. Określa się, że jest to około 10 proc. urodzeniowej masy ciała przez 3-5 dni po porodzie. Zmiana ta wynika głównie z utraty wody, płynu owodniowego oraz energii, którą maleństwo wykorzystuje do oddychania. Noworodek potrzebuje czasu do przystosowania się do warunków panujących na zewnątrz brzucha mamy. W 3. lub 4. dniu życia może pojawić się tzw. gorączka przejściowa, która związana jest z bardzo dużą utratą wody i największym fizjologicznym spadkiem masy ciała dziecka.

Do 2. tygodnia życia noworodek powinien osiągnąć jednak swoją masę urodzeniową. Bardzo istotne jest prawidłowe karmienie, w przypadku karmienia piersią, staranne przykładanie dziecka do piersi. Jeśli lekarz stwierdzi zbyt słaby przyrost masy ciała, niezbędne może okazać się dokarmianie. Poza tym, jeśli dziecko straci zbyt dużo na wadze, może być konieczne pozostanie dłużej w szpitalu.

 

Kiedy dziecko podwaja wagę urodzeniową?

Zazwyczaj dziecko powinno podwoić swoją wagę urodzeniową po 5-6 miesiącach życia. W 12. miesięcu masa ciała wynosi zazwyczaj trzykrotność tej po porodzie. Należy pamiętać, aby zawsze ważyć dziecko na tej samej wadze, aby nie dopuścić do błędów pomiaru. Poza tym zmierzone wartości należy nanosić na specjalnie przygotowane siatki centylowe, dzięki którym stwierdzić można, czy dziecko rozwija się i rośnie prawidłowo do swojego wieku i płci.

Zakłada się, że zdrowe niemowlęta przez 1. miesiąc życia zwiększają masę ciała około 600 gramów, w drugim 800-900 i po około 0, 5 kilograma w kolejnych. Dzieci z mniejszą masą urodzeniową  zwykle szybciej przybierają na wadze.

Od około 17. tygodnia, ale nie później niż do 26. tygodnia, powinno rozpocząć się rozszerzanie diety niemowlęcia, ponieważ od 6. miesiąca życia samo mleko nie zapewnia już właściwej podaży energii oraz białka, żelaza czy niektórych witamin, co może wpłynąć na gorsze przybieranie na wadze.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź