Ani chwili spokoju, czyli co robić, kiedy dzieci ciągle się kłócą? /fot. iStock Ani chwili spokoju, czyli co robić, kiedy dzieci ciągle się kłócą? /fot. iStock

Ani chwili spokoju, czyli co robić, kiedy dzieci ciągle się kłócą?

Choć bardzo tego nie lubimy, konflikty pomiędzy rówieśnikami czy rodzeństwem są potrzebne. Uczą zdrowej rywalizacji, negocjowania i rozwiązywania problemów. Dzięki nim dzieci zdobywają umiejętność osiągania kompromisów, kształtują swoje kompetencje językowe i rozwijają zdolność konwersacji. Co jednak zrobić, kiedy dzieci ciągle się kłócą?

Spis treści:

Norma dnia codziennego, czyli dziecko o wszystko się kłóci

Każdy z nas ma chwile, kiedy wybucha złością. Także dzieci mają swoje emocje, z którymi zwyczajnie sobie nie radzą. Jako rodzice powinniśmy wspierać je w wyrażaniu emocji, nauce sztuki mediacji i pokojowego rozwiązywania sporów. Spory i kłótnie są dobrym poligonem doświadczalnym do takiej nauki. Dzięki nim dzieci ukazują swoje emocje, lęki i dążenia, ale także wzmacniają poczucie własnych granic i uczą się ich bronić.  

Doskonale znane nam wszystkim awantury dziecka o wszystko to nic innego jak jego próby stawiania granic. Choć z naszego punktu widzenia reakcje dziecka mogą być zdecydowanie na wyrost, każda, nawet najbardziej błaha próba ingerencji w usankcjonowany przez malucha stan posiadania wywołuje gwałtowną potrzebę obrony. 

Janusz Korczak jest autorem przełomowego w historii postrzegania psychiki dziecka zdania: „Nie ma dzieci, są ludzie”. Dzieci się kłócą, bo są ludźmi. Wszelkiego rodzaju waśnie są nieodłączną formą ludzkiej aktywności.

Dlaczego dzieci się kłócą?

Pierwszą „linią frontu” dla dziecka jest jego rodzeństwo. Rodzice – mimowolni świadkowie tych awantur – z bezradnością patrzą na emocje towarzyszące sporom, takie jak: poruszenie, złość, rozczarowanie czy zniecierpliwienie. Jednak kłótnie są całkowicie normalne i konieczne dla prawidłowego rozwoju społecznego i emocjonalnego dzieci. 

– Chociaż mogłoby się wydawać, że konflikty między dziećmi wybuchają bez powodu, pamiętajmy, że to, co dla rodziców jest błahostką, dla maluszków stanowi duży problem. Według nich najlepszym rozwiązaniem jest sytuacja, kiedy im jest dobrze, a rywal ponosi porażkę – tłumaczy Aleksandra Litwiniuk z Centrum Edukacji i Wspomagania Rozwoju Insignis w Lublinie. 

Małe dzieci nie wiedzą jeszcze, czym są negocjacje lub kompromis, i nie potrafią się porozumieć za pomocą spokojnej rozmowy. Dopiero z czasem rozwijają umiejętność współodczuwania czy dzielenia się z innymi np. zabawkami. 

Dlaczego dzieci się kłócą? Powodów może być mnóstwo: ochota na tę samą zabawkę w tej samej chwili, obrona swojego terytorium, czyli kącika do zabaw albo swojego pokoju, potrzeba zwrócenia na siebie uwagi dorosłych. 

Pretekstem do kłótni może być także: 

  • nuda – dzieci nie potrafią skoncentrować się dłużej na jednej czynności, dlatego konflikty stanowią rozrywkę, 
  • zmęczenie i drażliwość,
  • przebodźcowanie (hałas, szum, ostre światło, dym papierosowy, itd.), 
  • kłopoty w szkole/przedszkolu – dziecko może odreagowywać swoje frustracje na domownikach, 
  • powielanie schematów z domu rodzinnego – jeżeli mama i tata nie potrafią ze sobą spokojnie porozmawiać, tylko bezustannie się kłócą, to dziecko także będzie konfliktowe. 

– Całkowita eliminacja sprzeczek między rodzeństwem nie jest możliwa. Zwróćmy także uwagę na swoje własne zachowanie – niekorzystne i konfliktogenne jest porównywanie dzieci, faworyzowanie jednego z dzieci, zachęcanie do niezdrowego współzawodnictwa. Rodzice powinni podkreślać indywidualne cechy każdego dziecka i traktować każde sprawiedliwie, to znaczy – według zasady „każdemu według potrzeb” – dodaje specjalistka.

Kłótnie rodzeństwa – jak się zachować?

Dzieciom trzeba pozwolić na kłótnie. W większości przypadków są w stanie samodzielnie znaleźć rozwiązanie, wystarczy im tylko nie przeszkadzać. 

Świetnym pomysłem jest ustalenie jasnych zasad obowiązujących w domu. Muszą być one zrozumiałe dla każdego członka rodziny, a rolą rodziców jest konsekwentne postępowanie. 

– Dziecko powinno znać granice i wiedzieć, że nie wolno bić, gryźć ani szczypać, szarpać za włosy, itd. W momencie wystąpienia konfliktu na początku warto obserwować rozwój sytuacji. W wielu przypadkach może się okazać, że nasza interwencja nie będzie konieczna – mówi Aleksandra Litwiniuk.

Jeżeli zauważysz, że dzieciom trudno załagodzić spór, można podpowiedzieć im rozwiązanie, np.: „jeżeli chcesz pobawić się misiem siostry, pożycz jej swoją piłkę”. U starszych dzieci można odwoływać się do empatii: „jak byś się czuł, gdyby ktoś zabrał ci twoją ulubioną zabawkę?”. Doceniaj, kiedy dzieciom uda się rozwiązać konflikt i chwal maluchy za wszelkie przejawy chęci porozumienia się. Pozwól dzieciom na samodzielną naukę negocjacji i osiągania kompromisów.

Rodzeństwo bez rywalizacji – czy to możliwe?

Polecamy

Rodzeństwo bez rywalizacji – czy to możliwe?

Wielu rodziców ma nadzieję, że jeśli da dzieciom po równo uwagi oraz czasu, uda im się uniknąć rywalizacji między rodzeństwem. Często jednak usilne starania nie przynoszą efektów. Kiedy dzieci ze sobą walczą, rodzice uznają to za problem. Są zmęczeni i zamartwiają się, że rywalizacja jest objawem jakichś deficytów. Czy rywalizacja między rodzeństwem zawsze oznacza realną niechęć do siebie wzajemnie? Czy da się wychować rodzeństwo bez rywalizacji? Odpowiadamy.

Czytaj

Jak rozwiązywać kłótnie dzieci w szkole?

Konflikty szkolne są wpisane w codzienność, szczególnie sprzeczki czy złośliwości w gronie rówieśników. Społeczność szkolna to zbiorowisko osób pochodzących z różnych środowisk rodzinnych, wyznających różne wartości i zasady. 

– Małe dzieci są przekonane, że inne osoby widzą, czują i rozumieją podobnie jak one, a tak oczywiście nie jest. Kiedy dochodzi do analizy konfliktu, jego bohaterowie odnoszą się do własnych intencji, własnego rozumienia problemu i są przekonani, że mając dobrą wolę, zachowują się dobrze. Nie uwzględniają różnic w postrzeganiu i rozumieniu rzeczywistości. Warto zwrócić uwagę, że to nie konflikty są problemem dzieci, ale sposoby ich rozwiązywania – mówi Litwiniuk.

Reakcja rodzica na szkolne spory powinna być uzależniona od skali problemu – jeśli konflikt jest niewielki, wystarczy porozmawiać na jego temat z dzieckiem w domu, poznać jego punkt widzenia i pozwolić mu wyładować emocje. Dzięki temu uczy się ono konstruktywnego rozwiązywania problemów międzyludzkich. Jeżeli konflikt jest poważny, zagraża bezpieczeństwu fizycznemu lub psychicznemu uczestników sporu, przydatna może być mediacja i konfrontacja z drugim dzieckiem i jego rodzicami. Pokazujemy wówczas dzieciom, że za działania i decyzje ponosi się konsekwencje.

Sposób rozwiązania sporu zależy od wieku dziecka – młodsze dzieci nie potrafią jeszcze kontrolować swoich emocji i tutaj pomoc rodzica jest niezbędna. Warto jednak pozwolić maluchowi na samodzielne rozwiązywanie sporów. Natomiast inaczej wygląda sytuacja w przypadku starszych dzieci. 

Nastolatki często traktują próbę pomocy rodzica jako wtrącanie się w ich relacje z rówieśnikami. Są jednak momenty, gdy potrzebują wsparcia i zrozumienia tego, że okres dojrzewania sprzyja błędom w rozwiązywaniu konfliktów. Ważne, by młodzi ludzie czuli i wiedzieli, że rodzice służą wsparciem, traktują ich poważnie i starają się zrozumieć ich punkt widzenia.

Ważne są także oczekiwania dziecka, dlatego zamiast od razu reagować na każdą drobnostkę, pozwólmy dziecku na samodzielne zmierzenie się z problemem, ponieważ nie da się ich w życiu uniknąć. W razie potrzeby można omówić daną sytuację, angażować się w takim stopniu, jakiego potrzebuje i oczekuje dziecko. 

W sytuacji szkolnej zawsze warto porozmawiać z nauczycielem, wychowawcą, pedagogiem szkolnym o danym konflikcie i ewentualnej pomocy rodzica w jego rozwiązaniu.

Co robić, gdy dziecko kłóci się z rodzicami?

Nie ma wątpliwości, że w sytuacji konfliktu z dzieckiem wielu rodziców boi się utraty kontroli i złych relacji ze swoją latoroślą. Takie myślenie obie strony stawia na przegranej pozycji. 

Powodem do awantur z rodzicami może być poczucie, że dzieci nie mają w domu wystarczającej swobody czy możliwości podejmowania samodzielnych decyzji. Dzieci mogą nie akceptować nadmiernego (ich zdaniem) niepokoju i nadmiernego kontrolowania ich życia, innych poglądów. Punktem zapalnym może być także zazdrość o rodzeństwo, uwagę rodziców, ich miłość, bliskość i czas, a także zazdrość o rówieśników, ich zabawki i np. status społeczny. 

Rodzice już od najwcześniejszych lat powinni przygotowywać dzieci do radzenia sobie w problematycznych sytuacjach. Konflikty są nieuniknione, ale bywają konstruktywne, a nawet twórcze. Warto rozmawiać o różnych rozwiązaniach, pokazywać, jak można dochodzić do konsensusu. Okazją do rozmów może być analiza konfliktów pojawiających się w życiu, w obejrzanym filmie, w przeczytanych książkach. 

Warto także pokazać dziecku, jak powinno się bronić, gdy jest atakowane i do kogo może zwrócić się o pomoc, gdy samo nie jest w stanie poradzić sobie z rozwiązaniem problemu. Ważne by wiedziało, że zawsze może porozmawiać z rodzicem i zostanie wysłuchane.

Umiejętność słuchania i mówienia, akceptacja różnych przekonań, kształtowani empatii i szacunku dla siebie oraz „przeciwnika” stanowią wstęp do rozwiązywania trudnych sytuacji. 

Priorytetem powinno być poszukiwanie rozwiązań uwzględniających potrzeby obu stron. Tylko wtedy wypracowane porozumienie będzie konstruktywne dla wszystkich.

Jak zapobiegać kłótni dzieci?

Nie istnieje recepta na to, jak reagować na spory wśród dzieci. Konflikty są potrzebne, sprzyjają rozwojowi emocjonalnemu i społecznemu brzdąców. Rodzic musi jednak czuwać, aby nie dopuścić do użycia siły fizycznej. Jeśli to możliwe, można próbować unikać sytuacji wywołujących kłótnię między dziećmi – np. warto spytać starszego malucha, czy zechce oddać zabawki swojej młodszej siostrzyczce. Na początku dziecko może nie być zainteresowane, okazywać zazdrość o miłość rodziców, ale za jakiś czas samo obdaruje młodszego maluszka zabawką. Trzeba dać dziecku prawo do decydowania o sobie. 

Warto także poszukać sposobów, by naukę sztuki prowadzenia sporów włączyć w cały cykl wychowania naszych dzieci. W tym celu warto wspierać je w treningach wyrażania emocji. 

  • Rozmawiajmy z dziećmi o emocjach, aby mogły powiedzieć, co czują w danym momencie. 
  • Uczmy je, jak rozumieć konsekwencje działania, słów, zachowania. 
  • Pozwólmy na samodzielne proponowanie różnych rozwiązań w trudnych sytuacjach czy wyzwaniach życiowych.
  • Pilnujmy, aby dzieci nie szukały winy u innych, w sytuacji, pogodzie itd. – mogą nazywać swoje emocje w danej chwili – „ja czuję się…, kiedy ty…”.
  • Korzystajmy z zabaw wyciszających.
  • Uczmy dzieci przepraszania. 
  • Doceniajmy wszystkie próby porozumienia się.

Nie można oczekiwać, że starsze dziecko zawsze będzie ustępowało młodszemu, bo młodsze zaczną taką sytuację wykorzystywać, np. do manipulacji rodzicem.  Można odwrócić uwagę małego dziecka, np. zainteresować je widokiem za oknem czy inną zabawą.

Sprawdź powiązane tematy

Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

Sprawdź
Dear User!

Before you click "Go to the Website" or close the window by clicking ×, please read the following information, as it concerns your personal data.

By clicking "Go to the website" or by closing this window, you consent to the processing of your personal data on the terms described below.

The administrator of personal data of people visiting our websites is USP Zdrowie sp. z o.o. with headquarters in Poleczki 35 street, Warsaw 02-822, Poland.

As part of USP Zdrowie services, we will collect information about the use of our websites. The scope of data collected by us includes, among others information stored in cookies, user's IP, as well as information about your device and browser.

Your data will be used by us for the following purposes: (i) providing you with access to a safe and functional website; (ii) conducting analyzes that allow to study the ways of using our websites and use their functionalities and content, as well as to improve and streamline them; (iii) marketing, including presenting you with advertisements and messages tailored to your interests and preferences (profiling).

The use of our websites will involve the use of technologies provided by third parties (e.g. Google, Facebook). As USP Zdrowie, we provide you with the opportunity to consent to the transfer of your data to the groups of recipients indicated by us by accepting all or some of the purposes of processing.

USP Zdrowie provides each user of our websites with the opportunity to exercise the right to request access to his personal data, rectify it, delete or limit processing, exercise the right to object to processing, as well as the right to transfer data. in the event that the legal basis for the processing of your personal data is your consent - we provide you with the possibility of withdrawing it at any time through dedicated mechanisms for managing privacy settings.

You can contact USP Zdrowie by: (i) sending an e-mail to the following address: daneosoboweusp@usp.pl; (ii) sending a letter to the following address: USP Zdrowie sp. z o.o., Poleczki 35 street, Warsaw 02-822, Poland.

Detailed information related to the rules for the processing of your personal data on individual USP Zdrowie websites can be found in our Privacy Policy (PL).

Below you can choose to accept all or some of the processing purposes. We will be happy if you decide to help us improve our services and websites!

Choose services
Service Description State
Solutions necessary to provide the service by electronic means
as part of our Websites, we use the localStorage solution. localStorage is a file created by the user's browser installed on his device. Thanks to the localStorage mechanism, we are able to provide our users with access to efficient and safe websites and the ability to use their functionalities (e.g. remembering your privacy settings and the possibility of changing them, remembering preferences related to the selected language of displaying the website, the ability to add products to the basket). Information saved and used as part of the localStorage mechanism will not be used to conduct marketing activities. The localStorage mechanism is necessary to provide our services in the form of Websites (Article 6 (1) (b) of the GDPR).
Analytical cookies:
cookies that are used for advanced analysis of user behavior on our websites. Analytical cookies are used, among others to analyze user behavior on Websites in order to optimize the appearance, content and functionality of websites. The legal basis for the processing of these types of cookies is your voluntary consent (Article 6 (1) (a) of the GDPR), which you can express and withdraw at any time using the functionality of our websites. Currently, USP Zdrowie uses the following analytical cookies:
Google Analytics an online tool for analyzing website statistics. The tool allows us to track traffic on our websites, including the ability to analyze user behavior on websites. Based on the data collected using Google Analytics, we are able to develop our websites and provide a friendly appearance of the website and add new, useful functionalities. Google Analytics is provided and operated by Google Ireland Limited. More information on the rules governing the processing of personal data by Google can be found here: https://policies.google.com/privacy?hl=en
Google Tag Manager tag management system developed by Google to manage JavaScript and HTML tags used for tracking and analysis on websites. Google Tag Manager is provided and operated by Google Ireland Limited. More information on the principles of personal data processing by Google can be found here: https://policies.google.com/privacy?hl=en
HotJar tool for analyzing user behavior on the website using, among others heat maps (analysis of the user's cursor behavior on the website). With this tool, we can design our websites more effectively and improve their readability and functionality. HotJar is provided and operated by Hotjar Limited. More information on the principles of personal data processing by HotJar can be found here: https://help.hotjar.com/hc/en-us/categories/115001323967-About-Hotjar
Marketing cookies:
cookies that allow us to conduct activities related to the promotion of our services, products and websites. This category of cookies will be used, inter alia, in order to show you advertisements tailored to your preferences or provide other marketing content. The legal basis for the processing of these types of cookies is your voluntary consent (Article 6 (1) (a) of the GDPR), which you can express and withdraw at any time using the functionality of our websites. Currently, USP Zdrowie uses the following marketing cookies:
Facebook Pixel the Facebook Pixel tool is a piece of code on the website that allows you to measure, optimize and create groups of recipients of advertising campaigns on Facebook. The operation of this tool enables us to run more effective advertising campaigns and provide you with content that may be of real interest to you. Facebook Pixel is provided and operated by Facebook Ireland Limited. Facebook Pixel collects basic information stored in the cookie and information about the website and your activity. Facebook Ireland Limited may transfer personal data of its users to the United States of America, based on the legal mechanisms provided for in applicable law. The basis for the transfer of your data in some cases may also be your consent, which we collect as part of our websites. therefore, we would like to draw your attention to the fact that the law on the protection of personal data in the United States of America differs from European legislation and may not provide you with the same rights as those provided for by the provisions in force in Poland, and in some cases it may also combine with the possibility of access to your data by the authorities and services of a third country. in order to ensure the fullest protection of your rights and freedoms, the mechanisms used as part of the Facebook Pixel tool prevent your identification data from being identified and are subject to automatic processes of their removal in short periods.

We would also like to inform you that when using the Facebook Pixel USP Zdrowie tool, it complies with the current Regulations of Facebook Business Tools, including the agreements on the principles of co-administration of personal data. in order to fulfill the obligation resulting from the provisions of data protection law, we would like to inform you that in the scope of processing information collected using the Facebook Pixel tool:
  1. USP Zdrowie and Facebook Ireland Limited, with its registered office at 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbor, Dublin 2, Ireland, act as joint controllers (entities jointly deciding on the purposes and methods of personal data processing).
  2. USP Zdrowie and Facebook Ireland Limited have made joint arrangements regarding the performance of their obligations under the provisions of the GDPR.
  3. USP Zdrowie and Facebook Ireland Limited are responsible for providing appropriate grounds for processing personal data related to the collection of information via Facebook Pixel. Therefore, USP Zdrowie provides users with the opportunity to voluntarily consent to the collection and use of their data for marketing purposes on the websites, in particular for the purpose of conducting marketing campaigns on Facebook. Facebook Ireland Limited provides appropriate legal grounds relating to the possibility of using the personal data of portal users for the purposes of conducting USP Zdrowie marketing activities.
  4. As part of this Privacy Policy, USP Zdrowie provides you with access to all information related to the principles of data processing as part of our business activities. Information related to the principles of personal data processing by Facebook Ireland Limited, determination of the legal basis for such processing and the methods of exercising your rights by Facebook Ireland Limited, including information on the relevant Facebook contact forms, can be found in the Data Policy available at: https://www.facebook.com/about/privacy.
  5. USP Zdrowie is responsible to the users of Internet Services for the correct operation of the mechanisms enabling obtaining and withdrawing consents to use the information collected through the Facebook Pixel tool. After receiving the data collected via Facebook Pixel, Facebook Ireland Limited is independently responsible for the rights specified in Art. 15 - 20 GDPR towards users of your social network.
  6. Both USP Zdrowie and Facebook Ireland Limited provide the possibility of exercising the right to object. in the event of receipt of a request related to an objection to the processing of personal data, USP Zdrowie and Facebook Ireland Limited will take appropriate steps regarding the further processing of their users' data.
  7. USP Zdrowie is responsible for the proper implementation and configuration of Facebook Pixel. Facebook Ireland Limited remains responsible for ensuring the security of the service offered to us and personal data processed as part of Facebook Pixel.
  8. USP Zdrowie and Facebook Ireland Limited remain responsible for the proper response to all identified data breaches. The responsibility of USP Zdrowie in connection with the use of Facebook Pixel services applies to all cases related to providing users with a properly implemented and configured tool. Facebook Ireland Limited is responsible for all data protection breaches related to processing operations performed as part of the marketing service provided to us.
LinkedIn Insight Tag short code in Java Script technology that supports conversion tracking, website audience and site demographics for LinkedIn advertising campaigns. The operation of this tool enables us to run more effective advertising campaigns and provide you with content that may be of real interest to you. The LinkedIn Insight Tag is provided and operated by LinkedIn Ireland Unlimited Company. More information on the rules for the processing of personal data with the processing of personal data by LinkedIn can be found here: https://www.linkedin.com/help/lms/answer/65513/add-the-linkedin-insight-tag-to-your-website?lang=en
Google Ads tool that is one of the elements of the Google advertising system, allowing the display of sponsored links in the search results of the Google Search Engine and on websites of entities cooperating with Google. The Google Ads tool is provided and operated by Google Ireland Limited. More information on the principles of personal data processing by Google can be found here: https://policies.google.com/privacy?hl=en
SALESmanago tool enabling the identification and monitoring of contacts and users on websites and conducting personalized marketing communication. The SALESmanago tool is provided and operated by our partner, Benhauer Sp. z o.o. More information on the principles of personal data processing using the SALESmanago tool can be found here: https://www.salesmanago.pl/marketing-automation/technologie.htm
AppNexus / Xaxis Turbine Xaxis is a global digital media platform that programmatically connects advertisers with audiences. More information on the principles of personal data processing using the Xaxis Turbine tool can be found here: https://www.xaxis.com/privacy-notice/polityka-prywatnosci-xaxis/
Selectivv tool enabling user data segmentation, used to target emissions as part of an advertising campaign. More about the rules on the site: https://selectivv.com/polityka-prywatnosci/
Campaign Manager 360 system for managing advertisements and measuring their effectiveness, designed for advertisers and media agencies. It is part of the Google Marketing Platform provided and operated by Google Ireland Limited. More information on the principles of personal data processing by Google can be found here: https://policies.google.com/privacy?hl=pl
Revhunter A tool that allows you to send advertisements to users of the Administrator's website in the form of e-mail messages that are tailored to the user's actions and behavior on the website. The retargeting service is performed via the Revhunter tool, which belongs to INIS sp. z o.o. with headquarters in Rybnik at Raciborska 35a street, Poland (TAX ID: 6423128785). More info on page: https://revhunter.pl/polityka-prywatnosci
CAKE cloud-based tool that enables campaign management, optimization and monitoring of partners in the area of performance marketing. More information here: https://getcake.com/privacy-policy/
User.com tool enabling identification and monitoring of contacts and users on websites and conducting personalized marketing communication. The User.com tool is provided and operated by our partner, User.com Sp. z o.o. More information on the principles of personal data processing using the User.com tool can be found here: https://user.com/en/privacy-policy/
Make.com is a tool for automating business processes, enabling integrations with other systems, analyzing user behavior on websites, and delivering personalized content and experiences. Make.com is provided and supported by Make.com Inc. You can find more information about the personal data processing policies using the Make.com tool here: https://www.make.com/en/privacy-notice
TikTok Pixel TikTok Pixel - A tool to integrate with your website that allows you to share website events with TikTok. When used with TikTok for Business tools, the Pixel can measure website traffic, assess the effectiveness of ad campaigns, optimize campaigns, and acquire new customers. Once properly set up and verified, the Pixel conveys information about actions taken on your site according to the events you have configured, which reflect the entire customer journey from viewing a product details page to adding an item to a cart and making a purchase. The Pixel collects data available via standard web browsers, including information about ads or events, timestamps, IP addresses, device data, and cookies that support the measurement, optimization, and targeting of your campaigns. In the future, this data will enable TikTok to customize recommendations for Pixel event settings and offer automated solutions. More information about this tool can be found in TikTok's Privacy Policy and TikTok Business Product Terms

After 5 seconds, we will refresh the page to load the current settings.