nuda u dzieci Sposoby na nudę /iStock

Sposoby na nudę

Spis treści:

Czy „nudzimisię” to rodzicielska porażka? Nie! Pozwól dzieciom się nudzić. Będą bardziej kreatywne, jeśli pozwolisz im na nudę.

Jeśli otworzyliście ten tekst zmęczeni zapewnianiem najmłodszym wakacyjnych atrakcji i przerażeni, że to jeszcze nie koniec laby, a inspiracji do zabaw z dzieciakami brak, czeka was rozczarowanie. Tym razem pomysłów, jak zająć maluchy, choćby na kwadrans, nie będzie. Sposoby na nudę? Tak, a konkretnie: co zrobić, by dzieci w końcu miały czas na… nicnierobienie.

Sposoby na nudę, czyli jak… ją wywołać?

Nuda jest potrzebna. Brzmi rewolucyjnie, zwłaszcza dla rodziców ogarniętych obsesją organizowania czasu latorośli w imię ich rozwoju. Przecież te wszystkie sporty, zajęcia artystyczne, języki obce i inne sposoby na nudę mają zapewnić im dobry, ba, lepszy start. A przy okazji, gdy już przegonione przez wszystkie kursy i rozrywki dzieciaki padną ze zmęczenia, zapewnią nam, dorosłym, spokój i wieczór wolny od rodzicielskich obowiązków. Całkiem dobry deal, tylko że… organizując dzieciom czas 24 godziny na dobę, tak naprawdę odbieramy im szansę na rozwój.

Co właściwie daje nuda? Okazję do pobycia sam na sam ze sobą. Dla początkujących to wyzwanie, ale właśnie nuda uruchamia pokłady kreatywności i to właśnie dzieci, które nie robią nic konkretnego, wpadają na najlepsze pomysły. Tylko trzeba im na to pozwolić i zobaczyć w nudzie szansę, a nie zagrożenie.

Jak pomóc dzieciom się nudzić? Sprawdzone sposoby na nudę

 • Odetnij je, chociaż na jakiś czas, od hałaśliwych bodźców (kilka godzin bez ekranu to dobry pomysł).
 • Nie podsuwaj gotowych rozwiązań, jednofunkcyjnych zabawek i scenariuszy gier.
 • Włącz zielone światło dla swobodnej zabawy, nawet gdy jej efektem będzie bałagan.
 • Nie wymagaj ciągłej aktywności.

Na początku może być trudno, zwłaszcza rodzicom. Jeśli dręczy was poczucie winy, że dzieci skarżą się na brak atrakcji, pamiętajcie, że nuda:

 • pomaga rozwijać wyobraźnię,
 • daje szansę do wyjścia poza codzienny schemat,
 • zmusza dzieci do robienia zupełnie nowych rzeczy, których w innych warunkach by nie spróbowały i nie miały okazji sprawdzić, jakie to w gruncie rzeczy fajne (pamiętacie Dzieci z Bullerbyn i Lisę, która w deszczowy dzień dla zabicia czasu pomalowała kilka mebli i nauczyła się piec ciasto?),
 • sprzyja odkrywaniu talentów i pasji,
 • rozwija ciekawość świata i pewność siebie,
 • uczy wytrwałości i dążenia do celu pomimo niepowodzeń.

W nudzie jest moc, a wy spokojnie możecie się rozgrzeszyć. Ulżyło?

  Sprawdź powiązane tematy

  Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

  Sprawdź