Szalik ciotki Melancholii / materiały prasowe Szalik ciotki Melancholii / materiały prasowe

„Dramat depresji nie jest sprawą intymną i indywidualną, dotyczy wszystkich bliskich osoby chorującej”. Fragment książki „Szalik ciotki Melancholii”

Książka "Szalik ciotki Melancholii" ma dać garść wiedzy o tym, jakie mogą być objawy depresji, jak przebiega proces zdrowienia i co jest konieczne, by to nastąpiło. Ma pozbawić dziecko poczucia winy i odpowiedzialności za chorobę bliskiej osoby. Pozwala dziecku zrozumieć, że nie ono sprawiło, że rodzic zachowuje się niezwyczajnie i nie ono odpowiedzialne jest za terapię. Przedstawiamy jej fragment.

Spis treści:

Fragment książki "Szalik ciotki Melancholii"

Przedstawiamy fragment książki „Szalik ciotki Melancholii” autorstwa Ewy Zawiszy-Wilk (wydawnictwo Studio Koloru), którą Hello Mama oraz Hello Zdrowie objęło swoim matronatem medialnym. 

Gdy w końcu zszedł na dół, poczuł, że musi odpocząć. Wybrał z półki kawałek sera w prześlicznym, złotożółtym kolorze, pięknie pachnącego i z wieloma dziurami. Włożył nosek do jednej serowej dziurki i wziął głęboki oddech. Mmmmmmmm, pomyślał. Oblizał się ze smakiem i począł wchodzić po schodach do góry. Kuchnia wydała mu się nagle odległa, niczym księżyc, na który gapił się wieczorami, gdy nie mógł zasnąć. Ostatnio często się to zdarzało. Miał wrażenie, że ostatnio księżyc jakby lekko przygasł i nie dawał już tyle światła, co dawniej.

Schody jeszcze urosły. Ciało Szczurka zrobiło się ciężkie i powolne. Ogon wlókł się za nim, niczym wstążka, a jego koniec bezwładnie uderzał o kolejne stopnie: puk, puk, puk… Tylko szalik na szyi wciąż mu przeszkadzał, ale Szczurek miał zajęte łapki i nie mógł go rozplątać. Gdy wszedł do kuchni i słońce połaskotało go w nos, zrobiło mu się nieco lżej. Wyjrzał na świat przez okno, a na końcu wąsa od razu przycupnęła mu kropelka rosy. Tak pomyślał. W rzeczywistości była to łza, która po cichutku spłynęła z jego duszy. A duszę osnuł smutek.

Szalik ciotki Melancholii

 Z opisu wydawnictwa:

Kiedy dorosła osoba choruje na depresję, jej świat zmienia się.
Kiedy rodzic lub inna bliska osoba choruje na depresję, zmienia się świat dziecka.
Kiedy dziecko choruje na depresję, zmienia się świat całej rodziny.

Dramat depresji nie jest sprawą intymną i indywidualną, dotyczy wszystkich bliskich osoby chorującej.

Książka Szalik ciotki Melancholii ma dać garść wiedzy o tym, jakie mogą być objawy depresji, jak przebiega proces zdrowienia i co jest konieczne, by to nastąpiło. Ma pozbawić dziecko poczucia winy i odpowiedzialności za chorobę bliskiej osoby. Pozwala dziecku zrozumieć, że nie ono sprawiło, że rodzic zachowuje się niezwyczajnie i nie ono odpowiedzialne jest za terapię.

Książka do wspólnego czytania, odczarowująca chorobę, łamiąca społeczne i kulturowe tabu na temat depresji.

Książka, która ma chronić przed lękiem. Nie tylko dziecko. Również osoby, które się nim opiekują.
Nieznane budzi lęk. Poznanie, choć bywa trudne, ten lęk oswaja.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź