Jak wychować chłopca na mężczyznę? Jak wychować chłopca na mężczyznę?/ Unsplash

Jak wychować chłopca na mężczyznę?

Wychowanie dziecka to jedno z trudniejszych zadań, z jakim muszą zmierzyć się rodzice. Wychowanie wpływa na pewność siebie, samoocenę, szacunek do innych czy sposób wyrażania emocji. Jak wychować chłopca na pewnego siebie mężczyznę?

Spis treści:

Trudne wychowywanie chłopców

Chłopcy i dziewczynki różnią się między sobą – głównie anatomią, ale i cechami osobowości. Chłopcy mają zdecydowanie mniejszą podzielność uwagi, a koncentrowanie się na kilku czynnościach jednocześnie jest dla nich dużym wyzwaniem. Chłopcy są bardziej emocjonalni, mniej odporni na stres i potrzebują od rodziców więcej wsparcia. Większość z nich jest bardziej agresywna od dziewczyn, kłóci się, bije, kopie i gryzie. 

Każda emocja, którą odczuwamy jest ważna i powinna być ujawniona. Ważne jednak, aby nauczyć dziecko wyrażania złości w sposób akceptowalny społecznie – nie poprzez bicie, krzyki, a np. poprzez kreślenie po kartce czy słuchanie głośnej muzyki – mówi psycholog Katarzyna Tkacz.  

To właśnie chłopcy częściej nie słuchają poleceń rodziców, chcą pokazać swoją niezależność i indywidualność. Szybciej się nudzą, mniej angażują w rozmowę, nie są skłonni do zwierzeń. Oczywiście zdarzają się wyjątki. Chłopcy są bardziej zdeterminowani i zrobią wszystko, by osiągnąć zamierzony cel.

Dlaczego chłopiec zawsze pozostaje chłopcem?

Mówi się, że chłopiec zawsze będzie chłopcem. To prawda, chłopcy są bardziej agresywni i skłonni do bójki. W przedszkolu przepychają się i szarpią, by wyrwać sobie z rąk pistolet, a w wieku późniejszym biją się, gdy dojdzie między nimi do nieporozumienia. 

Zarówno mali, jak i starsi chłopcy są bardziej roztargnieni i częściej zapominają o swoich obowiązkach. Mali chłopcy lubią bawić się w policjantów, strażaków czy żołnierzy. Chęć zabawy często zostaje im na dłuższy czas – w późniejszym życiu lubią grać w gry, jeździć quadami czy szybkimi samochodami. 

Chłopcy dorastają często pod presją potwierdzenia własnej męskości – niejednokrotnie słyszą: „Bądź mężczyzną”, „Mężczyźni są dzielni”, „Mężczyźni są silni i się niczego nie boją”. Komunikaty te krzywdzą ich emocjonalnie, blokują przed wyrażaniem uczuć i emocji w dorosłym życiu.

Jak wychować pewnego siebie chłopca?

Od chłopców oczekujemy wytrzymałości, siły i męskości. Często powtarzamy im, że chłopaki nie płaczą i nie marudzą. Tymczasem to właśnie chłopcy są bardziej wrażliwi i emocjonalni. Jak wychować pewnego siebie chłopca? 

  • Zachęcaj, by poszerzał swoje kompetencje i rozwijał zainteresowania.
  • Wspieraj w nauce samodyscypliny, która umożliwia osiąganie życiowych celów.
  • Pobudzaj ciekawość.
  • Pozwalaj zachowywać się adekwatnie do wieku.
  • Nie krytykuj starań i braku powodzenia.
  • Nie wytykaj błędów, traktuj je jako element nauki.
  • Chwal za starania, a nie za efekt.
  • Bądź stanowcza, ale bez przesady.

– Wychowanie oparte o zrozumienie i umiejętność regulowania emocji to podstawa. Warto słuchać, być czujnym i zaspokajać potrzeby emocjonalne dziecka. Pozwólmy synom mówić o swoich uczuciach i myślach, nie osądzajmy. Wychowując chłopca, nie bójmy się okazywać czułości. Ważne jednak, aby zachować zdrowe granice – podkreśla ekspertka.

Dojrzewanie – co to takiego? Jak traktować nastolatka?

Polecamy

Dojrzewanie – co to takiego? Jak traktować nastolatka?

Dojrzewanie to okres, w którym nastolatki przechodzą gwałtowne zmiany w ich ciele i równocześnie szukają swojego miejsca w świecie, którego jeszcze nie rozumieją. Do dorosłych za to dociera, że dotychczasowa instrukcja obsługi ich dziecka właśnie przestała działać, a nowej nie otrzymali.

Czytaj

Jak wychować chłopca na mężczyznę?

Chłopcy często gubią się na drodze do męskości. Ukrywają swoje emocje, wstydzą się rozmawiać o uczuciach, powstrzymują łzy, a płakanie uważają za „niemęskie”. Jak wychować chłopca, by stał się mężczyzną? Czego unikać?

  • Nie rozpieszczaj – dobra, rodzicielska miłość nie polega na rozpieszczaniu i spełnianiu wszystkich zachcianek dziecka. Ucz, że do wszystkiego dążymy ciężką pracą i wytrwałością. Podkreślaj, że tylko wtedy możemy osiągnąć cel.
  • Nie toleruj złego zachowania – nie akceptuj agresji, przemocy i nie tłumacz, że każdy wiek rządzi się swoimi prawami.
  • Nie wyręczaj w wykonywaniu obowiązków – przydzielanie nawet prostych obowiązków domowych nauczy dziecka odpowiedzialności. Wyrobi nawyk sprzątania po sobie i nauczy pomocy. 

Wielu rodziców wyręcza swoje dzieci, a co za tym idzie, nie uczy ich samodzielności. Chłopiec uczy się, że nie musi wykonywać pewnych rzeczy, bo zrobią je za niego inni. Nie zapominajmy, że samodzielność jest bardzo oczekiwana społecznie – mówi Katarzyna Tkacz. 

  • Nie wyręczaj w podejmowaniu decyzji – podejmowanie decyzji, nawet nie zawsze właściwych, jest cenną, życiową umiejętnością, której powinniśmy uczyć dzieci już od najmłodszych lat. 
  • Nie lekceważ emocji – odczuwanie i okazywanie emocji powinno być czymś naturalnym. Smutku czy żalu nie należy ukrywać i lekceważyć. Każdy ma prawo czuć i wyrażać swój gniew, niechęć czy niezadowolenie.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź