Wklęsłe sutki a karmienie piersią Wklęsłe sutki a karmienie piersią. Zdjęcie: iStock

Masz wklęsłe brodawki? Sprawdź, czy jako młoda mama powinnaś się martwić

Spis treści:

Wklęsłe sutki przysparzają przyszłym mamom wiele pytań. Kobiety z płaskimi lub wklęsłymi brodawkami martwią się, czy po porodzie ich dziecko odpowiednio uchwyci pierś i czy laktacja będzie przebiegać prawidłowo. Jakie są przyczyny występowania wklęsłych sutków? Co robić, gdy mamy wklęsłe brodawki? Jak karmić dziecko w takiej sytuacji? O wpływie wklęsłych brodawek na karmienie piersią pisze położna, Katarzyna Płaza-Piekarzewska.

Wklęsłe sutki - przyczyny

Sutki u kobiet są w większości wystające, jednak zdarzają się także wklęsłe lub płaskie. Płaskie brodawki ma co 10 kobieta, wklęsłe 1 proc. kobiet. Taki wygląd sutków może być zarówno cechą wrodzoną (gdy mamy wklęsłe sutki od dziecka), jak i nabytą. W pierwszym przypadku zwykle nie stanowi to powodu do niepokoju.

W sytuacji, gdy sutki stają się wklęsłe na późniejszym etapie życia, czasami jest to sygnał występowania zmian, które wymagają diagnostyki. Wklęsłe brodawki mogą świadczyć wtedy bowiem m.in. o:

  • zapaleniu sutka wywołanym infekcją,
  • nieprawidłowym rozszerzeniu przewodu mlekowego w piersi,
  • ropniu pod otoczką brodawki,
  • powikłaniach po operacji piersi,
  • nowotworze piersi.

Jak rozpoznać wklęsłe sutki?

Spoglądając na brodawki nie zawsze od razu mamy pewność, czy brodawki są wklęsłe, płaskie, czy wypukłe. Jak sprawdzić, czy nasze sutki są wklęsłe?

Delikatnie uszczypnij otoczkę - ciemniejszy obszar wokół sutka. Jeśli brodawka cofnie się do wewnątrz, sutek jest wklęsły. Jeśli ani się nie wyprostuje, ani nie cofnie, możesz uznać go za płaski. Jeśli stanie się zadarty, określa się go jako wypukły.

Wklęsłe sutki a karmienie piersią

Posiadanie wklęsłych sutków nie ma zwykle większego znaczenia dla zdrowia czy urody. Posiadaczki takich brodawek zaczynają jednak martwić się w momencie kiedy zostają mamami. Nie są pewne czy dadzą radę wykarmić dziecko, które może mieć problem z uchwyceniem piersi. Pamiętajmy jednak, że dziecko karmi się nie tylko brodawką, ale także piersią.

Niektóre z mam mogą potrzebować dodatkowej pomocy, jaką są nakładki na brodawki, jednak większość z nich z wklęsłymi brodawkami karmi bez problemu. Kobiety z wklęsłymi sutkami uspokaja także położna Katarzyna Płaza-Piekarzewska, która poświęciła sprawie osobny post na swoim koncie na Instagramie. Jej profil śledzi prawie 20 tys. osób.

Wklęsłe brodawki - co robić?

- Dziś tematem przewodnim są brodawki! Często otrzymuję pytania. Mam wklęsłe brodawki/ brodawkę czy powinnam coś robić podczas karmienia - zaczyna swój wpis położna i od razu odpowiada - ABSOLUTNIE nic!

Płaza-Piekarzewska zaznacza także, że świeżo upieczone mamy zbyt szybko się poddają i niepotrzebnie kupują nakładki.

"Dzieci są naprawdę świetnymi ssakami i nawet wklęsła brodawkę potrafią sobie wyciągnąć i uchwycić. Tylko potrzebują na to czasu, którego często im nie dajemy. A gdybyś tak zaufała naturze, że jesteś wyposażona w doskonały sprzęt? Mam taką prośbę do Ciebie. Uwierz mi! Zaufaj sobie!" - pisze Płaza-Piekarzewska.

Położna zaznacza, że bywają sytuacje, w których nakładki na wklęsłe brodawki są potrzebne i bardzo dobrze sprawdzają się przy karmieniu piersią. Ważne jednak, by podchodzić do nich ostrożnie i nie wprowadzać na własną rękę.

"Powinny być wprowadzone z określonego powodu, pod nadzorem tak by z nich szybko można było wyjść. Oczywiście życie nie jest czarno białe i są dzieci, które przez cały okres karmienia piersią jedzą przez nakładki. Dla utrwalenia! nic nie kombinuj z brodawkami w trakcie ciąży!!!! Chyba, że chcesz wywołać poród, bo termin nagli" - ostrzega położna.

Jak karmić dziecko, gdy masz wklęsłe lub płaskie brodawki?

Jeśli masz wklęsłe sutki i boisz się, że negatywnie wpływa to na efektywność karmienia dziecka, możesz wypróbować techniki mające na celu uwypuklenie brodawek:

  1. Wykorzystanie laktatora - użyj pompy laktacyjnej bezpośrednio przed karmieniem. Pozwala to wydłużyć wklęsłe sutki, co ułatwia dziecku odpowiednie uchwycenie piersi,
  2. Stymulacja brodawek przed karmieniem - brodawkę chwyć kciukiem i palcem wskazującym i odciągnij delikatnie od piersi, masując ją w tej pozycji przez około minutę. Następnie szybko przyłóż na chwilę zwilżony, zimny kawałek materiału (możesz np. w czystą nawilżoną szmatkę zawinąć kostki lodu). Pozwoli to uwypuklić brodawkę. Unikaj długiego kontaktu zimnego materiału z sutkiem, ponieważ może to powodować hamowanie laktacji.
  3. Użyj końców palców, aby otoczyć podstawę brodawki i odciągnij ją w kierunku klatki piersiowej na 1-3 minuty. Powinno to spowodować stymulację przepływu mleka oraz uwypuklenie wklęsłego sutka, które pomoże dziecku w prawidłowym uchwyceniu piersi.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź