Dlaczego warto zacząć oszczędzać wcześniej i jakie opcje oszczędzania oferują banki?
Spis treści:
Badanie "Sytuacja na rynku consumer finance"
Jak wynika z badania „Sytuacja na rynku consumer finance” – opracowywanego co kwartał przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (ZPF) oraz Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej (IRG SGH) – aż 55,1 proc. Polaków trzyma oszczędności w gotówce. Niestety, taki sposób gromadzenia kapitału sprawia, że oszczędności nie tylko na siebie nie zarabiają, ale także tracą swoją wartość. Wszystko za sprawą inflacji, czyli regularnego wzrostu cen w gospodarce. Jeśli po 3 latach zgromadziłeś w skarbonce 10 tys. zł, kwota oszczędności pozostanie niezmienna. Dziś kupisz za nie jednak zdecydowanie mniej, niż kupiłbyś 3 lata temu. Skutecznym sposobem na zminimalizowanie negatywnego wpływu inflacji na kapitał jest skorzystanie z prostych w obsłudze, zapewniających pełne bezpieczeństwo oszczędności bankowych produktów oszczędnościowych.
Jakie możliwości oszczędzania dają banki?
W zależności od banku rodzaje i parametry produktów oszczędnościowych mogą się różnić. Aby precyzyjniej zobrazować dostępne opcje, posłużymy się konkretnym przykładem. Będą nim produkty oszczędnościowe w Santander Consumer Banku (www.santanderconsumer.pl/oszczednosci/). Jeśli jesteś lub planujesz zostać klientem SCB, będziesz mógł gromadzić swoje oszczędności na:
- rachunku oszczędnościowym online. Dużą zaletą rachunku oszczędnościowego w SCB jest nie tylko wysokie oprocentowanie, ale także dowolna liczba wpłat i wypłat w miesiącu oraz brak opłat za prowadzenie rachunku i za przelewy;
- Lokaty bankowe dostępne w SCB to lokata przez internet, którą możesz założyć w ciągu zaledwie kilku minut przy pomocy komputera z dostępem do internetu, lokata w bankowości internetowej z wygodnym dostępem z poziomu smartfona, lokata przez telefon – idealna dla osób, która nie chcą lub nie mogą korzystać z internetu i lokata w oddziale dla klientów ceniących tradycyjny sposób obsługi. Każda z nich zapewnia bezpieczne i pewne zyski oraz możliwość pomnażania nawet niewielkiej kwoty (od 1000 zł).
Dlaczego warto zacząć oszczędzać jak najszybciej?
Kluczem do skutecznego oszczędzania jest nie tylko korzystanie z produktów bankowych, które pozwolą w bezpieczny sposób pomnażać kapitał, ale także konsekwencja i regularność. Jeśli będziesz systematycznie przesyłał na rachunek oszczędnościowy choćby niewielkie sumy, po jakimś czasie zgromadzona kwota będzie dla Ciebie miłym zaskoczeniem. Im wcześniej zaczniesz oszczędzać, tym większą sumę masz szansę zgromadzić.
Jak oszczędzać mądrze – 3 skuteczne rady
Chcesz oszczędzać skutecznie?
- Nie odkładaj przelewu na konto oszczędnościowe na koniec miesiąca. Jeśli zależy Ci na tym, by zachować regularność oszczędzania, ustaw na koncie osobistym stałe zlecenie przelewu na konto oszczędnościowe. Jako jego datę wybierz dzień, w którym otrzymujesz wynagrodzenie. Dzięki temu unikniesz argumentu „nie mam z czego oszczędzać”. Jeśli kwota transferu będzie niewielka, nie odczujesz brakującej sumy. A saldo na koncie oszczędnościowym będzie rosło.
- Załóż konto oszczędnościowe przeznaczone na konkretny cel. Aby uczynić oszczędzanie skuteczniejszym i zachować motywację, ustal cel. Może to być zgromadzenie wkładu własnego na wymarzone M, zakup samochodu lub zbudowanie poduszki finansowej. Jeśli masz skłonność do impulsywnych wydatków, ustaw skomplikowane hasło do konta oszczędnościowego, zapisz je na kartce… i umieść ją na dnie szafy, w pawlaczu lub innym trudno dostępnym miejscu. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko spontanicznej wypłaty środków i zachowasz płynność oszczędzania.
- Porównaj parametry produktów oszczędnościowych. Zanim wybierzesz rachunek oszczędnościowy lub lokatę, porównaj parametry dostępnych na rynku produktów. Zwróć uwagę nie tylko na oprocentowanie (im wyższe, tym więcej zarobisz), ale również na długość okresu lokacyjnego (w przypadku lokat) czy opłaty za przelewy na konto osobiste (w przypadku konta oszczędnościowego).
Posiadanie oszczędności to skuteczny sposób na zachowanie finansowego bezpieczeństwa i zmniejszenie stresu towarzyszącego nieprzewidzianym wydatkom. Nawet niewielkie, odkładane regularnie kwoty w długofalowej perspektywie pozwolą Ci osiągnąć założone cele i zebrać pieniądze na realizację planów i marzeń.
Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank.
Źródła:
https://www.money.pl/gospodarka/skuteczne-oszczedzanie-jak-zaczac-oszczedzac-6798150905154528a.html