Kodowanie dla dzieci – dlaczego to dobry pomysł? / AdobeStock

Kodowanie dla dzieci – dlaczego to dobry pomysł?

Kodowanie to z pewnością jedna z ważniejszych umiejętności przyszłości. Choć głównie kojarzy się z pracą przy komputerze, jego podstaw można uczyć już kilkuletnie dzieci. Na czym dokładnie polega kodowanie dla dzieci i w jaki sposób wpływa na ich rozwój?

Spis treści:

Czym jest nauka kodowania dla dzieci?

Kodowanie to przetwarzanie informacji w postaci kodu, systemu umownych znaków. Odpowiednio prowadzone zajęcia w przyjazny i zrozumiały sposób wprowadzają dzieci w świat obserwacji i logicznego myślenia. Pomagają też oswoić się z nowymi pojęciami. 

Choć pojęcia kodowanie i programowanie często używane są zamiennie, nie są do końca tożsame. Programowanie jest o wiele bardziej rozbudowane, wymaga większej wiedzy i doświadczenia. Naukę kodowania można zacząć w dowolnym wieku, a im wcześniej, tym lepiej. Wprowadzenie w świat kodów nie jest trudne, na początku wystarczy kartka, długopis i kilka zabawek dostępnych w domu.

Kodowanie dla dzieci – na czym polega?

Dzieci, w szczególności przedszkolaki, uwielbiają rozwiązywać łamigłówki i zagadki na logiczne myślenie. Kodowanie łączy w sobie naukę i doskonałą zabawę. To zapisywanie informacji w postaci kodu.

Do nauki kodowania nie potrzeba specjalnych gier czy programów, na początek wystarczą artykuły papiernicze dostępne w każdym domu – papier, plastelina, kredki czy farby. Pomocne będą również klocki i inne zabawki. 

Jak rozpocząć naukę kodowania dla dzieci? Na początek na kartce możemy wpisać kilka komend, na podstawie których dziecko będzie musiało ułożyć kolorowe drewniane klocki. To proste ćwiczenie uczy wykonywania poleceń zgodnie z instrukcją. Do dyspozycji dzieci są również ciekawe książki i gry, które wprowadzają w świat kodów. Niektóre z nich łączą w sobie matematykę z naukami przyrodniczymi.

Kiedy rozpocząć naukę kodowania?

Nowe technologie mają znaczący wpływ na życie człowieka, dlatego warto zwrócić na nie uwagę już na wczesnym etapie rozwoju dziecka. 

Kodowanie czy programowanie jeszcze do nie tak dawna wydawało się umiejętnością, którą opanowali jedynie wyspecjalizowani programiści. Obecnie organizowane są zajęcia i szkolenia dla dzieci niemalże w każdym wieku. 

Naukę najlepiej rozpocząć już w przedszkolu. By rozpocząć przygodę z kodowaniem, dziecko wcale nie musi umieć czytać ani pisać. Ważne, by potrafiło wykonywać polecenia, analizować i kombinować. Na dalszym etapie nauki znajomość liczb i alfabetu będzie oczywiście potrzebna. Kodowanie to część programowania, którego uczą się dzieci już w pierwszych klasach podstawówki.

W jaki sposób kodowanie rozwija dziecko?

Nauka kodowania ma pozytywny wpływ na rozwój dziecka. Nabywanie tej nowej umiejętności niesie za sobą wiele zalet.

  • Rozwija kreatywność – wymyślanie, eksperymentowanie i tworzenie nowych projektów rozwija kreatywne myślenie i pobudza ciekawość.
  • Ćwiczy koncentrację i poprawia skupienie – rozwiązywanie zagadek i analizowanie zachęca dzieci do ćwiczenia koncentracji. 
  • Uczy “nowego języka” – kodowanie, na dalszym etapie, wzmacnia umiejętności pisemne i werbalne. Korzystanie z nowych technologii i urządzeń przyda się dzieciom w życiu codziennym. Już za kilka lat kodowanie będzie jedną z podstawowych umiejętności. 
  • Wzmacnia pewność siebie – podczas kodowania dzieci ćwiczą cierpliwość i wytrwałość. Rozwiązując łamigłówki i zagadki, lepiej radzą sobie z problemami i wzmacniają pewność siebie.
  • Wspiera naukę matematyki – podczas kodowania starsze dzieci uczą się matematyki. W bardziej zaawansowanych problemach wykorzystywana jest również statystyka, rachunek prawdopodobieństwa czy wektory. 

Kodowanie to doskonałe zajęcia, które nie tylko rozwijają szereg umiejętności, ale i sprawiają dzieciom mnóstwo radości. Rozwiązanie zadania i stworzenie własnego kodu jest dla nich powodem do dumy. Sprawia im mnóstwo satysfakcji. Umiejętności zdobyte podczas nauki kodowania pożądane są w życiu codziennym, a te bardziej skomplikowane za kilkanaście lat przydadzą się w życiu zawodowym.

Poznaj zadania logiczne dla dzieci

Polecamy

Poznaj zadania logiczne dla dzieci

Logiczne zadania stworzone specjalnie dla dzieci nie tylko kształtują ich zdolność łączenia faktów, ale stanowią również świetną formę zabawy z maluszkiem. Bardzo ważne jest jednak, aby były one dopasowane do wieku i możliwości dziecka. Na czym polegają zadania logiczne i jakie są przykładowe zadania logiczne dla dzieci?

Czytaj

Jak znaleźć zajęcia z kodowania dla dzieci?

W internecie dostępnych jest coraz więcej stron, które oferują dzieciom naukę kodowania, a później programowania. Część z nich jest darmowych, za korzystanie z innych trzeba zapłacić. Niestety nie wszystkie dostępne są w języku polskim, niektóre wymagają znajomości języka angielskiego. 

Kursy uczą podstaw kodowania i informatyki. Pobudzają wyobraźnię, uczą logicznego myślenia i dokładnego analizowania. Dostępne są również aplikacje, które w łatwy i przystępny sposób uczą kodowania. Zbieranie punktów i odznak dodatkowo motywuje dzieci do nabywania nowych umiejętności. 

By rozbudzić w dziecku chęć nauki kodowania, warto zapisać je na organizowane w większych miastach szkolenia, warsztaty czy półkolonie.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź