Jakie klocki dla dwulatka?/fot. iStock Jakie klocki dla dwulatka?/fot. iStock

Jakie klocki dla dwulatka?

Dla wielu rodziców pierwsze skojarzenie z dwuletnim dzieckiem to… bunt. Kto go doświadczył, wie, że to nic innego, jak próba uzyskania swobody i samodzielności. Odpowiednio dobrane zabawki dla dwulatka mogą pomóc mu okiełznać emocje, a energię przekierować na kreatywność. Świetnie sprawdzą się klocki! Jak wybrać dobre klocki dla dwulatka? Podpowiadamy.

Spis treści:

Klocki dla dwulatka – jakie wybrać?

Choć dwulatek to zwykle biegający wulkan energii, okazuje się niejednokrotnie, że potrafi spędzić całkiem sporo czasu na dywanie, układając konstrukcje z klocków. Magia? Niekoniecznie. Klocki dla dwulatka to niezwykle wciągająca zabawa. W tym wieku maluch powoli już potrafi uruchamiać wyobraźnię. Może cię zaskoczyć, jak odpowiednio dobrane klocki z odrobiną rodzicielskiej pomocy zajmą brzdąca. Jakie klocki kupić dla dwulatka?

Zagroda dla zwierząt, robot kosmiczny, a może zamek dla księżniczek i rycerzy? To tylko przykłady budowli, jakie można postawić z klocków. Ale klocki dla dwulatka to również nauka cierpliwości. Wieża, która się rozpada i należy postawić ją od nowa, pokazuje, że wymarzony efekt nierzadko wymaga poświęcenia sporo czasu! Budowanie z klocków rozwija u dziecka wyobraźnię przestrzenną, uczy planowania i narracji. To także rozwój umiejętności motorycznych.

Odpowiednie klocki dla dwulatka to przede wszystkim elementy dopasowane pod względem rozmiaru oraz materiału, z którego zostały wykonane. Muszą być bezpieczne w małych rączkach (i buziach). Dobre klocki dla dwulatka to:

  • Klocki drewniane, klasyczne. O nich więcej dalej.
  • Klocki magnetyczne. Od tych klasycznych różnią się wbudowanym magnesem, który pozwala szybko łączyć poszczególne elementy. Klocki dla dwulatka są już dostępne w tym wariancie, jednak spodobają się na pewno starszakom, które dzięki łatwości łączenia będą w stanie tworzyć bardziej skomplikowane konstrukcje. Przy okazji budowania i łączenia elementów będzie można opowiedzieć maluchom o podstawach fizyki i zjawisku magnetyzmu.
  • Klocki plastikowe. Sięgając po tradycyjne, kolorowe, plastikowe klocki dla dwulatka, należy zwrócić uwagę na jakość tworzywa, z którego zostały wykonane. Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli. Poszczególne z nich mogą różnić się od siebie dostępną kolorystyką, kształtem elementów, wielkością, sposobem łączenia, a także grubością plastiku. Warto postawić na sprawdzone marki, wybierając droższe zestawy. Często bowiem w przypadku klocków za ceną stoi jakość i bezpieczeństwo produktu. 
  • Klocki piankowe. Są miękkie i kolorowe. Doskonałe zwłaszcza na rozpoczęcie przygody z klockami. 
  • Klocki wafle. Najczęściej wykonane są z bezpiecznej gumy, a kształtem przypominają właśnie wafelki lub gofry. Są lekkie, miękkie i bez problemu łączą się ze sobą. Właśnie ze względu na łatwość ich montażu to świetny wybór dla dwulatka. Koniecznie jednak przed zakupem zwróć uwagę na atesty i certyfikaty. To gwarancja, że nawet jeśli dwulatek nadgryzie kolorowy wafelek, ten nie wyrządzi mu krzywdy.
  • Klocki przyssawki. Pozwalają budować niestandardowe konstrukcje. Wykonane z bezpiecznej gumy nie potrzebują żadnych podstawek! To doskonałe klocki dla dwulatki i dwulatka, bo sprawdzają się również podczas zabawy w samochodzie lub w kąpieli. 
  • Klocki rzepy i jeżyki. Oba rodzaje klocków są wariantami przestrzennymi. Mają formę figur najeżonych małymi wypustkami. Można je łączyć, tworząc dowolne, ciekawe kształty. Jeżyki to odpowiednie zabawki dla dwulatka, jednak rzepy, przypominające raczej pomponiki najeżone wypustkami i łączące się ze sobą, sprawdzą się raczej w przypadku starszaków. Dwulatek może mieć problem z rozłączaniem elementów, jednak jeżyki będą niezłą wprawką! Jedne i drugie są uwielbiane przez dzieci ze względu na ciekawe kształty i kolory.

Kupując klocki dla dwulatka, należy zwrócić uwagę nie tylko na atesty, ale też na… instrukcję. Choć w zabawie warto pozwolić dziecku na swobodę budowania, dobrze jest instrukcję przeczytać i poznać możliwości konstrukcyjne lub edukacyjne nowych klocków.

Jakie klocki dla chłopca?

Ponieważ trudno jednoznacznie podzielić dostępne na rynku klocki dla dwulatków na te przeznaczone dla chłopców i te typowe dla dziewczynek, należy sięgnąć po te zestawy, które będą zgodne z zainteresowaniami malucha. 

Bardzo często dobrym wyborem będą klocki konstrukcyjne. Chłopcy w wieku dwóch lat lubią budować duże konstrukcje, a później je niszczyć. Sprawdzą się więc drewniane klocki. Najczęściej występują w postaci sześcianów, stożków i innych geometrycznych kształtów. Maluch ma możliwość zbudowania z nich na przykład wieży lub ludzika. Albo garażu dla swoich ulubionych samochodzików.

Jakie klocki dla dziewczynki?

Podobnie jak niemożliwe jest jednoznaczne wskazanie, jakie wybrać klocki dla dwulatka, nie ma także recepty na idealne klocki dla dwulatki. 

Dziewczynki częściej niż chłopcy (choć niekoniecznie musi być tak w przypadku twojego malucha!) sięgają po rozwiązania wymagające skupienia. Z większą cierpliwością łączą elementy, stawiając raczej na dodatki do innych zabaw. Sprawdzą się więc rozwiązania pozwalające zbudować szkatułkę na skarby, domek dla piesków czy labirynt dla księżniczki. Ale to nie oznacza, że nie mogą to być te same klocki co dla dwulatka.

Klocki drewniane – czy to dobry pomysł?

Najstarsze, najbardziej znane, bezpieczne, a zarazem najbardziej ekologiczne rozwiązanie, czyli klocki drewniane, wydają się trafionym wyborem w kategorii zabawki dla dwulatka. Zresztą, czy w pokoleniu rodziców obecnych dwulatków ktoś nie miał z nimi do czynienia? To pewnie kolejny argument zachęcający do sięgnięcia po nie. Wspólna zabawa pozwoli się nieco cofnąć w czasie.

Decydując się na zakup drewnianych klocków dla dwulatka, należy pamiętać o ich wykończeniu. Drewniane klocki dla dwulatka powinny być:

  • gładkie, dobrze oszlifowane, bezpieczne,
  • wykonane z drewna, które nie pęknie i nie będą z niego wychodzić drzazgi,
  • pomalowane bezpieczną farbą lub lakierem z odpowiednimi atestami. Dzięki temu kolor będzie wyrazisty, a farba nie odpryśnie.

Kupując produkt dobrej jakości, mamy gwarancję, że klocki posłużą kolejnym pokoleniom!

Wybór klocków dostępnych na rynku jest ogromny, a zabawa nimi to z pewnością jedna z ulubionych aktywności większości dwulatków. Klocki to zabawki kreatywne. Zarówno edukacyjne, jak i konstrukcyjne będą zawsze dobrym podarunkiem.

Udanej (wspólnej) zabawy!

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź