Jakie filmy dla przedszkolaków?\ Adobe Stock

Jakie filmy dla przedszkolaków?

Dzieci uwielbiają filmy i bajki. Nie ma się co dziwić – przeskakujące sceny, dynamiczny obraz, piękne kolory i najczęściej miły głos lektora sprawiają, że maluchom trudno oderwać wzrok od ekranu. Rodzice powinni jednak świadomie decydować, co pokazać dziecku. Przygotowaliśmy kilka propozycji.

Spis treści:

Czy przedszkolaki powinny oglądać filmy

Nie da się ukryć, że niezależnie od wieku powinniśmy dawkować sobie towarzystwo świecących ekranów. W przypadku dzieci jest to szczególnie ważne. WHO rekomenduje, by dzieci do pierwszego roku życia w ogóle nie miały kontaktu z telewizorami ani smartfonami. Jest to niezdrowe dla ich rozwijających się mózgów, dlatego lepiej poczekać z bajkami. Poza tym niemowlę interesuje się dosłownie wszystkim – guzikiem przy bluzce, kolczykami, kluczami, garnkami – więc naprawdę nie potrzeba dokładać mu kolejnych wrażeń.

Dla dwulatka zdrowym limitem jest 20 minut dziennie (jednorazowo 10 minut) patrzenia się w ekran, chociaż eksperci sugerują, żeby nawet do piątego roku życia unikać ekspozycji na światło z urządzeń elektronicznych. Jeżeli rodzice zdecydują jednak, żeby ich dwu- czy czterolatek obejrzał bajkę, to seans nie powinien trwać dłużej niż godzinę.

W wieku przedszkolnym trudno już uniknąć bajek i filmów. Dzieci spędzają czas w grupie, mają ulubionych bohaterów, chcą rozmawiać o tym, co obejrzały z rodzicami, jakie historie podobają im się najbardziej. To naturalny etap socjalizacji, dlatego wydaje się, że całkowity zakaz oglądania produkcji przeznaczonych dla najmłodszych jest niekoniecznie dobrym pomysłem. Lepiej ustalić kompromisowe zasady seansów.

Oferta filmów dla przedszkolaków jest naprawdę bardzo bogata i nawet najbardziej wymagający widz (zarówno ten młodszy, jak i starszy) wybierze coś dla siebie. Filmy i bajki pomagają dzieciom zrozumieć emocje, zachowania innych, utożsamić się z bohaterem, przepracowywać swoje stany. Produkcje edukacyjne rozwijają, poszerzają wiedzę, pomagają lepiej zrozumieć świat. Mądre i świadome wybieranie filmów dla dzieci może zatem przynieść korzyści. Jednak od początku rodzice powinni sprawować nad tym kontrolę – dotyczy to nie tylko czasu spędzanego przed ekranem, nawyków związanych z korzystaniem z urządzeń elektronicznych, ale także oglądanych treści.

W wielu serwisach można ustawić kontrolę rodzicielską, która daje nam pewność, że maluch nie obejrzy nic niewłaściwego, warto jednak szczególnie w przypadku przedszkolaków najpierw samemu zapoznać się z konkretnym tytułem, a najlepiej być w pobliżu i obserwować reakcje dziecka. Nieraz maluch nie jest gotowy na wyjątkowo smutne sceny, innym razem może przestraszyć go jakaś postać. Rodzic powinien również reagować, jeżeli po seansie (lub po każdym kontakcie z ekranem) dziecko nie może zasnąć, jest nadpobudliwe, agresywne, przestraszone lub za bardzo emocjonalnie podchodzi do tego rodzaju rozrywki.

Filmy edukacyjne dla przedszkolaków

Współczesne przedszkolaki naprawdę mają w czym wybierać. Oferta wielu serwisów i kanałów telewizyjnych dla dzieci aż puchnie od fascynujących i interesujących propozycji. Wybraliśmy kilka z nich.

  1. „Myszka w Paski” to animacja, w której urocza bohaterka służy dobrą radą. Zwierzątko w pasiastej sukience wie, jak należy się zachować w różnych sytuacjach, np. jak właściwie wydmuchać nosek, dbać o skórę, a także jak zachować się przy stole. Myszka, tłumacząc zasady zachowania, np. mówienia dzień dobry, zawsze wyjaśnia wszystko na przykładzie grupy przedszkolaków, dlatego może być dla malucha bajką, która oswoi go z nowym wyzwaniem, jakim jest przedszkole.
  2. „Nauka. To Lubię. Junior” to kanał znanego dobrze dorosłym Tomasza Rożka. Odwiedzając stronę tego twórcy, macie gwarancję znalezienia wartościowych treści. Z materiałów dziecko dowie się, jak zrobić w domu słodką tęczę, jak oszczędzać wodę i dlaczego pszczoły są takie ważne. Kopalnia wiedzy!
  3. Przedszkolakom spodobać mogą się również kultowe propozycje przyrodnicze: „Makrokosmos” i „Mikrokosmos”, „Marsz pingwinów” czy filmy Davida Attenborough.
  4. „NutkoSfera” to pięknie brzmiący i zachwycająco wyglądający kanał na YouTubie, który ma ważną misję. – Naszym celem jest wyrabianie w dzieciach wrażliwości muzycznej, dlatego unikamy aranżacji biesiadnych czy dyskotekowych. Staramy się, aby nasze melodie wpadały w ucho i nie były obciachowe. Dbamy o gust muzyczny wszystkich dzieci od najmłodszych lat – czytamy na oficjalnej stronie.
  5. „Ada Bambini. Naukowczyni” to serial dostępny na Netfliksie. Mała naukowczyni i dwoje jej przyjaciół zadają ważne pytania i razem próbują odkryć prawdę o wszystkim, co ich otacza.
  6. W serwisie YouTube znajdziecie również całą serię krótkometrażowych filmów edukacyjnych dla dzieci, np. „Bajkę o Szacunku” Agnieszki Metko czy „Ekologiczny dom” (kanał: M8 Production House).
  7. „Bing” to natomiast bajka, która w przystępny sposób pokazuje dzieciom, czym są emocje i jak o nich rozmawiać. Bing jest małym królikiem, który wiele rzeczy robi po raz pierwszy w życiu, ale codzienna nauka sprawia mu wiele radości.

Jakie jeszcze filmy powinien oglądać przedszkolak?

Ważne, żeby zachować zdrowy rozsądek i równowagę w tym, co proponujemy dziecku, a także słuchać jego opinii. Przedszkolaki potrafią już określić, co je interesuje, co chcą oglądać, dlatego nie ma sensu upierać się i zmuszać kilkulatka do patrzenia na to, co ciekawi Was, rodziców. Bywa, że maluchy są przez jakiś czas bardzo monotonne i np. wybierają tylko te produkcje, w których mają gwarancję obecności pociągów, zwierzaków, dinozaurów czy samochodów.

Jeżeli dziecko jest otwarte na nowości i propozycje, możesz spróbować z różnymi tytułami.

  1. Klasyka Disneya: „Król Lew”, „Kubuś Puchatek”, „Auta”, „Kraina lodu”, „Raya i ostatni smok”, „Nasze magiczne Encanto”, „Coco”, „Dumbo”, „Wall-E”, „Gdzie jest Nemo?”, „Księga dżungli”, „Toy Story”, „Mała syrenka” (i wiele, wiele innych).
  2. Filmy i kanały muzyczne: „Alvin i wiewiórki”, „Mary Poppins”, „Piotruś i Wilk”, „Sing”, „Rock dog. Pies ma głos”, „Matylda”, „NutkoSfera”, „Śpiewające Brzdące”, „Piesio TV”.
  3. Filmy przyrodnicze: „Młody renifer Alex”, „Nasza planeta”, „Kedi – sekretne życie kotów”, „Maleńkie stworzenia”.
Sposoby na nudę

Polecamy

Sposoby na nudę

Czy „nudzimisię” to rodzicielska porażka? Nie! Pozwól dzieciom się nudzić. Będą bardziej kreatywne, jeśli pozwolisz im na nudę.

Czytaj

Sprawdzone tytuły dla przedszkolaka

Oczywiście trudno pominąć największe hity wśród dzieci. Sprawdzone tytuły dla przedszkolaka to: „Świnka Peppa”, „Psi Patrol”, „Karolek z Naklejkowa”, „Masza i Niedźwiedź”, „Marta mówi”, „Koci domek Gabi”, „Śmieciarka”, „Małe królestwo Bena i Holly”, „Dzika Ekipa”, „My Little Pony”, „Sekretne życie zwierzaków domowych”, „Doktor Dolittle”, „101 dalmatyńczyków”, „Bambi”, „Mój brat niedźwiedź”, „Ratatuj”, „Zwierzogród”, „W głowie się nie mieści”, „Strażak Sam”, „Ciekawski George”.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź