Jak urządzić pokój dla chłopca? Jak urządzić pokój dla chłopca? / iStock

Jak urządzić pokój dla chłopca?

Pokój dla dziecka to przestrzeń wymagająca odpowiedniego zaaranżowania, aby dziecko czuło się komfortowo i bezpiecznie. Dla rodziców istotny jest aspekt przechowywania zabawek i łatwości sprzątania. Podpowiemy, jak stworzyć dla chłopca jego osobisty, idealny azyl.

Spis treści:

Wymarzony pokój chłopca

Dzieci, wychodząc z okresu niemowlęcego, zaczynają mieć zainteresowania: ulubione zabawy, ukochanych bohaterów bajek, preferowane kolory. Wraz z wiekiem dziecka zmieniają się jego potrzeby. Zamiast przewijaka potrzebna jest przestrzeń do zabawy. Zamiast karuzeli nad łóżeczkiem – jezdnia dla autek albo tory dla pociągów.

Instagramowe inspiracje wydają się takie śliczne: idealnie współgrająca kolorystyka, piękne dekoracje i oczywiście perfekcyjny porządek. Większość z nich łączy jedno: na zdjęciach nie ma dziecka. My, rodzice, dobrze wiemy, że życie z dziećmi wygląda zupełnie inaczej: pokój najczęściej jest zabałaganiony, zabawki rozrzucone, ściany pomazane, wszędzie poprzyklejane naklejki, poplamione dywany…

Zatem jak znaleźć złoty środek między zamiłowaniem dziecka do gromadzenia gadżetów a estetyką? Jak przechowywać zabawki, których – każdy rodzic to przyzna – w niezbadany sposób stale przybywa?

Realia życia są zupełnie inne niż na obrazkach, a metraż może pozostawiać wiele do życzenia. Nie jest wcale proste urządzić mały pokój dla chłopca, a co dopiero dla dwojga dzieci. Podpowiemy, jak gustownie i praktycznie urządzić pokój dla chłopca, a także wspólny pokój dla chłopca i dziewczynki.

Co powinno znaleźć się w chłopięcym pokoju?

Urządzenie pokoju dla chłopca zależy od jego wieku. Istotne jest również przeznaczenie, czy to pokój do wszystkiego, czy tylko sypialnia. Jak urządzić pokój dla chłopca, jeśli w jednym pomieszczeniu musimy zmieścić część sypialną, bawialną, a czasem również przestrzeń dla brata albo siostry?

  • Praktyczne miejsce do spania – musi być wygodne i wyciszające. Jeśli urządzasz pokój dla dwóch chłopców, w zależności od metrażu i wieku dzieci można wybrać łóżko piętrowe lub łóżka na antresoli, pod którą zmieszczą się szafy, półki, a nawet biurko. Jeśli dziecko jest małe, dostępne są niewysokie łóżka, pod którymi schowamy zabawki. Nawet jeśli dziecko wciąż śpi u rodziców w pokoju, warto od razu zaplanować, gdzie będzie dla niego łóżko w pokoju dziecięcym. To pozwoli również sukcesywnie przyzwyczajać malucha do spania u siebie.
  • Przestrzeń do zabawy – to dla malucha priorytet. Jeśli urządzasz pokój dla chłopca na poddaszu, sprawdź, w którym miejscu skosy nie utrudniają swobodnej zabawy – i dziecku, i dorosłemu. W najniższych punktach pokoju można zostawić miejsce na zabawki.
  • Przechowywanie zabawek – najlepiej sprawdzają się… pudełka. Ładne pojemniki, pudełka lub kosze do przechowywania, ustawione na półkach, optycznie porządkują przestrzeń. Gdy zabawki są dyskretnie schowane (przynajmniej część), unikamy wrażenia bałaganu i nadmiaru bodźców. Wielu rodziców chwali sobie również szafki z gotowymi wysuwanymi plastikowymi szufladami, pełniącymi rolę pojemników na zabawki. Przechowywanie w koszach czy pudłach pozwala również na praktyczny podział zabawek, np. kosz pluszaków, kosz samochodzików, koszyk kredek.
  • Dywan – może być uzupełnieniem aranżacji. W pokoju dla chłopca nie może zabraknąć klasycznego dywanu w jezdnie czy tory. Dla dzieci polecane są dywany, które łatwo można prać, aby usunąć zanieczyszczenia, ślady flamastrów, farb czy… ulewania.
  • Rolety lub zasłony – które zapewnią miły półmrok, a dziecku spokojny sen.
  • Lampy, które można delikatnie przyciemniać lub modyfikować ich kolory, aby np. włączenie błękitnego światła towarzyszyło zasypianiu, co sprzyja utrwalaniu wieczornych rytuałów.
  • Tablica do rysowania – która sprawdzi się, jeśli dziecko ma zapędy do rysowania po ścianach. Możesz również do rysowania kredą i ścierania zaaranżować jedną ze ścian.
  • Dobrym pomysłem są aranżacje w stylu Montessori, bez nadmiaru przedmiotów, za to z inspirującymi elementami, np. model kosmosu.

Czego unikać w pokoju dla chłopca?

Zrezygnuj z potencjalnie niebezpiecznych elementów, jak firanki tzw. makarony, w które dziecko może się zaplątać, a nawet poddusić w chwili nieuwagi dorosłych. Jeśli dzieci są małe, lepiej nie stawiać mebli, po których można się wspinać i spaść. Większość mebli można zamocować do ścian. Trzeba też zabezpieczyć klamki w oknach i gniazdka elektryczne. W pokoju dziecięcym nie powinien znaleźć się telewizor lub inny ekran, dzieci absolutnie ich nie potrzebują.

Idealny pokój dla dziecka powinien być przede wszystkim funkcjonalny. Jeśli mamy większą przestrzeń, można pomyśleć o huśtawce, podwieszanym fotelu, drabinkach do ćwiczeń albo piętrowym łóżku ze zjeżdżalnią. Podstawowe przestrzenie, które trzeba zaaranżować i potrzeby, które trzeba zaspokoić to: miejsce do wypoczynku, do zabawy i do nauki oraz do przechowywania ubrań i zabawek. Dzieci są szczęśliwe tam, gdzie czują się bezpieczne, gdzie mają ukochanego misia.

‒ Osobiście odradzam trzymanie w pokoju małego dziecka żywych zwierząt, które mogą nocą hałasować, mogą uczulić, jak również dziecko może je nieświadomie skrzywdzić, gdy dorośli nie patrzą, bo np. zechce wziąć do łóżka chomika. Jestem ostrożna nawet z roślinami w pokojach dziecięcych, bo dzieci wszystkiego próbują, i znam takie, które jadły liście, a niektóre rośliny czy ich części mogą być trujące – dodaje Anna Jankowska, niania, opiekunka dziecięca.

Kolorystyka pokoju dla chłopca

Współcześnie stereotypowo przyjęto, że kolor niebieski przypisany jest chłopcom, a różowy – dziewczynkom. Historycznie było odwrotnie: niebieski, maryjny kolor, kojarzono z kobietami i dziewczętami, a królewski kolor czerwony czy purpurowy (i jego pochodny róż) – z chłopcami.

Wiele dzieci na zasadzie naśladownictwa przyjmuje jako ulubione kolory, w których ma większość ubrań lub zabawek – te dziewczęce wciąż bywają zdominowane przez róż. Wiele zależy jednak od zainteresowań. Mały wielbiciel dinozaurów woli np. zieleń.

Jak więc urządzić pokój dla chłopca, jeśli chodzi o kolorystykę? Niezależnie od tego, jaki kolor wybierzesz, warto uwzględnić uniwersalne praktyczne rady.

  • W pokojach dziecięcych dobrze sprawdza się jasna, pastelowa kolorystyka. Rozjaśnia wnętrze i nie stanowi kontrastu dla kolorowych zabawek.
  • Warto urządzić wnętrze monochromatycznie, czyli unikać nadmiaru kolorów.
  • Jeśli trzeba urządzić wspólny pokój dla dwojga dzieci, niezależnie od tego, czy będzie to pokój dla dwóch chłopców, czy pokój dla chłopca i dziewczynki, możesz wykorzystać kolory do optycznego podziału przestrzeni. Podzielenie pokoju na pół, pomalowanie ścian na dwa różne kolory i dodanie mebli lub dodatków w tych kolorach pozwoli każdemu z dzieci czuć się jak u siebie nawet we wspólnej przestrzeni.
  • Ciekawym pomysłem jest fototapeta lub plakaty na jednej ze ścian, a reszta ścian gładka, aby uniknąć wrażenia nadmiaru.

Jakie wybrać meble dla chłopca?

Obecnie na rynku dostępne jest mnóstwo kolorów i wzorów mebli dla dzieci. Warto przed zakupem poczytać o nich opinie. Meble dla dzieci powinny być nie tylko ładne, ale i trwałe – maluchy mogą przecież po nich skakać niekoniecznie zgodnie z przeznaczeniem. Priorytetem rodziców powinna być dbałość o bezpieczeństwo i prawidłowy rozwój dzieci.

Dobrym pomysłem są meble, które rosną razem z dzieckiem, np. łóżka z regulowaną długością. Warto też, o ile nie chcemy diametralnie zmieniać wystroju co kilka lat, uwzględnić przyszłe potrzeby dziecka, np. gdzie postawimy biurko do nauki.

Jednolita kolorystyka ułatwi kompletowanie mebli i urządzeń potrzebnych w przyszłości. Meble, które wybierzesz dla małego dziecka, powinny być niewysokie, a ulubione zabawki czy książeczki w zasięgu małych rączek. Pozwoli to uniknąć niebezpiecznych sytuacji, jak wspinaczka po regale.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź