Jak pomalować pokój dziecka?
Spis treści:
Malowanie pokoju dziecięcego – jak się przygotować?
Podobnie jak w przypadku malowania wszystkich innych pomieszczeń w domu przed przystąpieniem do odświeżania ścian w pokoju malucha należy zaopatrzyć się w podstawowe akcesoria malarskie. Jakie?
- Pędzle w różnych rozmiarach. Za ich pomocą wykończysz drobne zakamarki, takie jak choćby: okolice gniazdek, włączników do światła czy wnęka za grzejnikiem. Pamiętaj, by od tego zacząć, później przejść do malowania dużych powierzchni, a na końcu ewentualnie poprawić drobiazgi małym pędzelkiem.
- Wałek i kuweta malarska. Do niej przelewaj farbę z większego opakowania. Będzie wygodniej i bezpieczniej. Nawet jeśli odrobina farby się wyleje, straty będą mniejsze niż w przypadku całego wiaderka. Przelanie farby do kuwety malarskiej i odpowiednie nasączanie wałka pomaga nanosić odpowiednią ilość farby na ścianę. W ten sposób unika się zacieków. Jak wyjaśnia Wiesław Staciewiński, specjalista ds. aranżacji i wykończenia wnętrz, najlepiej sięgnąć po wałki z mikrofibry o długości runa 8‒11 mm. Dobrze rozprowadzają farbę, nie pozostawiając na ścianie żadnych struktur. Po pomalowaniu powierzchnia będzie idealnie gładka. Takie wałki nadają się do każdego rodzaju farb wewnętrznych.
- Płaskie narzędzie do mieszania farby. Jeśli decydujesz się na gotowy kolor lub korzystasz z mieszalnika farb dostępnego w sklepach wnętrzarskich, przed samym malowaniem, tuż przed przelaniem farby do kuwety malarskiej, wystarczy przemieszać ją płaskim przedmiotem, np. trzonkiem długiego pędzla lub drewnianą listewką. Jeśli zdecydujesz się dodawać barwnik do farby we własnym zakresie, rozważ odpowiednią nakładkę na wiertarkę.
- Strój. Pamiętaj, że zwłaszcza podczas malowania sufitu farba może skapywać, dlatego warto włożyć ubranie, w którym można czuć się wygodnie i bez obawy o zabrudzenia.
- Folia malarska. Zastanawiasz się, jak pomalować pokój dziecka, w którym jest pełno zabawek, i chcesz zrezygnować na samą myśl o ich wynoszeniu? Zsuń je na środek pokoju i przykryj folią!
Jest jeszcze jedna kwestia, o której warto pamiętać przy malowaniu dziecięcego pokoju, by poszło sprawnie. Warto zaopatrzyć się w odpowiednie taśmy malarskie. Ich rolą jest nie tylko ochrona listew przypodłogowych przed zabrudzeniami, ale przede wszystkim odcięcie jednego koloru od innego.
– Dobrze jest użyć taśmy maskującej wodoodpornej. Odcięcia, które wykonamy przy jej użyciu, będą równe. Unikniemy też ewentualnych zacieków, czy tzw. podmalowań, pięknie oddzielając biel sufitu od koloru ściany. Szerokość taśmy zależy tylko od naszych upodobań, np. chcąc zostawić biały pas między kolorami, możemy zakleić określoną szerokość taśmą i gotowe! Ważna jest technika odklejania taśmy. Po wyschnięciu farby, czyli około dwóch godzinach, oderwijmy taśmę prostopadle do ściany. Ciągnięcie jej z dołu może spowodować uszkodzenie świeżej farby– tłumaczy specjalista ds. aranżacji i wykończenia wnętrz Wiesław Staciewiński.
Jak dodaje ekspert, taśma wodoodporna idealnie sprawdzi się także przy zabezpieczeniu listew przypodłogowych, futryn drzwiowych czy ram okiennych.– Taśmy łatwo się odklejają i nie zostawiają śladów kleju. Nie będzie więc potrzeby dodatkowego sprzątania – dodaje nasz ekspert.
Jakiej farby użyć?
Priorytetem każdego rodzica jest bezpieczeństwo jego pociechy. Przy podjęciu decyzji o malowaniu pokoju dziecka trzeba wziąć pod uwagę to, by farby były bezpieczne dla dzieci, czyli nie zawierały alergenów i substancji drażniących, więc miały certyfikat poświadczający właściwy skład.
Jak podkreśla Wiesław Staciewiński, specjalista ds. aranżacji i wykończenia wnętrz, wszystkie farby obecne na rynku mają atest PZH, są więc przeznaczone do stosowania wewnątrz. Są niemal bezzapachowe. Dodatkowo część z nich jest hipoalergicznych, więc niepowodujących uczuleń. Na opakowaniach znajdziemy wówczas logo Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.
‒ Jest jeszcze jedno oznaczenie, na które warto zwrócić uwagę. To etykieta EcoLabel, czyli międzynarodowy znak wykorzystywany przez producentów w UE. Jej obecność to gwarancja, że farby nie zawierają toksycznych substancji i są bezpieczne zarówno dla ludzi, jak i dla środowiska – dodaje.
Ważne też, aby farba była nie tylko bezzapachowa, ale również szybko schła. Dzięki temu w krótkim czasie zakończymy prace wykończeniowe. Jak pomalować pokój dziecka, aby można było z niego szybko korzystać?
– Pamiętajmy, że farba jest prawie bezzapachowa, choć charakterystyczny jej zapach znika wraz z wysychaniem. W przypadku dobrych produktów będzie to maksymalnie pół godziny od zakończenia malowania – podkreśla Wiesław Staciewiński. – Jeśli decydujemy się nałożyć drugą warstwę, dobrze jest to zrobić po około dwóch godzinach. Więc gdy pomalujemy pokój rano, wieczorem dziecko może w nim spać.
Jakie kolory do pokoju dziecka?
Kiedy już zdecydujemy się na wybór odpowiedniej farby, pozostaje nam wybór koloru. Jak pomalować pokój dla chłopca i dziewczynki?
Dobre używać barw stonowanych, pastelowych. Ściany nie powinny przytłaczać – przeciwnie, sięgając po odpowiedni odcień, możemy rozjaśnić i optycznie powiększyć dziecięcą przestrzeń. Lepiej skoncentrować się na kolorowych, tematycznych dodatkach.
Jak wyjaśnia Wiesław Staciewiński – im wyższa jakość krycia, tym mniej powłok będziemy musieli nanosić, by kolor był jednolity. Jednak dwukrotne malowanie z pewnością zapewni czysty, wyrazisty kolor.
Jak tłumaczy ekspert, wśród farb dostępnych na rynku najlepiej będzie sięgnąć po ceramiczną.
– Farby ceramiczne są odporne na mycie i szorowanie nawet z dodatkiem detergentu. W przypadku pokoju dziecięcego to rozwiązanie idealne. Nawet bowiem wielokrotne zmywanie (choćby przy biurku) nie niesie ze sobą ryzyka utraty koloru. Farby te mają właściwości antystatyczne, a więc nie przyciągają kurzu – tłumaczy ekspert i dodaje – pamiętajmy jednak, że pełnej odporności na czyszczenie farba nabiera po 28 dniach. Przez ten czas zalecam zachowanie szczególnej ostrożności, co w przypadku dzieci może być trudne. Jeśli więc pojawi się plama, poczekajmy z jej usuwaniem.
Warto oddać głos także najmłodszym. W końcu to oni będą mieszkać w nowych wnętrzach. Jeśli więc córka kocha róż, pomalujmy jednym z odcieni z tej palety. Z kolei pokój chłopca, który jest fanem czerni, można pomalować w szarościach.
Co jeszcze musisz wiedzieć?
Pokój dziecka to jego królestwo. Pozwól sobie, a bardziej maluchowi, na odrobinę szaleństwa.
– Na rynku dostępne są farby tablicowe i magnetyczne. O ile te pierwsze – co naturalne – będą czarne, drugie dostępne są w różnych kolorach. Jeśli jednak zależy nam na jednolitym odcieniu w całym pokoiku, spokojnie można pokryć go innym kolorem. Pamiętajmy jednak, że musi najpierw dobrze wyschnąć – farba magnetyczna potrzebuje około 12 godzin. Później możemy ją śmiało zamalować – tłumaczy szczegóły Wiesław Staciewiński.
Jeśli tobie lub maluchowi przyjdzie do głowy coś oryginalnego, zapytaj o to w dobrym salonie z farbami. Pracujący tam specjaliści podpowiedzą, po jakie rozwiązania sięgnąć, by zrealizować marzenia.
– W sprzedaży dostępne są gotowe farby brokatowe oraz fantazyjne szablony. Można również pomalować meble lub ich elementy w kolorze ścian. Najlepsze do tego są farby akrylowe. Kolor można wybrać z gotowej palety barw lub przy wykorzystaniu mieszalnika uzyskać wymarzony odcień – dodaje ekspert.