Dziecko siedzi na toalecie Domowe sposoby na zatwardzenie u dziecka /fot. Adobe Stock

Domowe sposoby na zatwardzenie u dziecka

Co dać dziecku na zatwardzenie? Na to pytanie musi znaleźć odpowiedź wielu rodziców. Na zaparcia u dzieci często sprawdzają się domowe sposoby, choć gdy mają charakter przewlekły, kluczowa jest zmiana trybu życia.

Spis treści:

Zatwardzenie u dziecka – konieczne zmiany w diecie

Leczenie czynnościowego zaparcia stolca jest długotrwałe i powinno być kompleksowe, łączące postępowanie farmakologiczne (leki) z postępowaniem niefarmakologicznym. W tym drugim przypadku bardzo ważna jest zmiana stylu życia – przede wszystkim modyfikacja sposobu żywienia. Jedną z najważniejszych przyczyn występowania zaparć jest bowiem niewystarczające spożycie błonnika. Zalecana dzienna dawka błonnika w przypadku dzieci to 0,5 g na kg masy ciała (maksymalnie 35 g błonnika na dobę). Odpowiednia podaż błonnika w diecie ułatwia oddawanie stolca i poprawia rytm wypróżnień.

Błonnik pokarmowy znajduje się w otrębach pszennych, białej fasoli, migdałach, morelach, suszonych jabłkach i śliwkach, czerwonej soczewicy, płatkach owsianych i jęczmiennych, kaszy gryczanej, bananie, gruszce, burakach, jabłkach, chlebie typu graham, brązowym ryżu. Produkty zbożowe powinny być pełnoziarniste (eliminacja z diety białego pieczywa, ryżu, makaronu).

Domowe sposoby na zaparcia u dzieci: Nawodnienie organizmu

Czy jest szybki sposób na zaparcia u dziecka? Istnieją czynniki, które przeciwdziałają zatwardzeniu i regulują pracę jelit. Należy do nich zapewnienie dziecku odpowiedniego spożycia płynów. Podstawowym źródłem nawodnienia powinna być woda, niedosładzana.

Wodę należy pić regularnie małymi łykami przez cały dzień. Powinna być to woda źródlana albo mineralna (niskosodowa, niskosiarczanowa, z niewielką zawartością fluorków i azotanów). Do dzbanka można dodać plasterki pomarańczy albo cytryny, gałązkę mięty, garść truskawek. Dzieci, które ukończyły pół roku, mogą spożywać napary ziołowe bez cukru.

Ilość wypijanej wody zależy od wieku dziecka:

  • od 1 do 3 lat: 5 szklanek dziennie,
  • od 4 do 6 lat: niecałe 7 szklanek dziennie,
  • od 7 do 9 lat: niecałe 8 szklanek dziennie.

 

Sposób żywienia odgrywa znaczącą rolę w rozwoju zaparcia czynnościowego. Nasz ebook z jadłospisami opracowanymi przez dietetyka klinicznego pomoże Ci zadbać o zdrowie Twojego dziecka, dostarczając m.in. informacje o odpowiednim zapotrzebowaniu na błonnik, adekwatnym do wieku dziecka.

POBIERZ EBOOK

Domowe sposoby na zaparcia u dzieci: Aktywność fizyczna

Domowe sposoby na zatwardzenie u dziecka to również zwiększenie aktywności fizycznej, jeśli do tej pory było jej niewiele. Korzystnego wpływu regularnej aktywności fizycznej na zdrowie nie da się przecenić. Ruch pobudza perystaltykę jelit i reguluje rytm wypróżnień. Poprawia kondycję, pracę serca, korzystnie wpływając na samopoczucie. Zabawy ruchowe oraz sport powinny być dostosowane do wieku. Nie musi to być od razu intensywny trening, ale już codzienne spacery korzystnie wpłyną na pracę jelit, szczególnie jeśli dziecko dużo czasu spędza w ławce i za biurkiem.

Ćwiczenia fizyczne a zaparcia u dzieci – jak pomóc dziecku?

Polecamy

Ćwiczenia fizyczne a zaparcia u dzieci – jak pomóc dziecku?

Czytaj

Domowe sposoby na zaparcia u dzieci: Masaż brzuszka dziecka

Wymieniając domowe sposoby na zaparcia u dzieci, nie można nie wspomnieć o masażu brzuszka. W przypadku niemowląt i kilkulatków należy ułożyć dziecko na pleckach i masować jego brzuszek okrężnymi ruchami zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Dobrze jest użyć oliwki. Ruchy powinny być dokładne i nie za mocne. Inny sposób to „młyńskie koło”, czyli wykonywanie ruchów „zagarniających” w dół brzuszka.

Na zaparcia u dziecka pomóc może ugięcie jego kolanek i przyciśnięcie do brzucha. Policz do 5–6, zwolnij ucisk. Taki masaż powinien trwać kilka minut. W przypadku zaparć można go powtarzać parę razy dziennie. Ważne, aby nie masować brzuszka dziecka bezpośrednio po posiłku, a odczekać co najmniej 30 minut.

Domowe sposoby na zatwardzenie u dziecka – o czym należy pamiętać?

Sposobów na zaparcia u dzieci jest dużo. Warto rozważyć stosowanie dostępnych bez recepty preparatów osmotycznie czynnych makrogoli – PEG. W przypadku niedostępności makrogoli można zastosować laktulozę. Na rynku dostępne są jeszcze inne substancje „poślizgowe” (płynna parafina), drażniące (pikosiarczan sodu, senes, bisakodyl), wlewki oraz czopki doodbytnicze, które mogą być zastosowane przy leczeniu zaparć. Przy czym w przypadku małych dzieci (niemowląt i kilkulatków) bardzo ważna jest współpraca z pediatrą w celu monitorowania stanu zdrowia dziecka i ewentualnie wdrożenia leczenia farmakologicznego preparatami dostępnymi na receptę.

Przed zastosowaniem środków przeczyszczających u dzieci zawsze należy konsultować się z pediatrą.

5 powodów, dla których warto rozważyć makrogole dla dzieci w przypadku zaparć

Polecamy

5 powodów, dla których warto rozważyć makrogole dla dzieci w przypadku zaparć

Czytaj

Domowe środki przeczyszczające

Na zaparcia u dziecka domowe sposoby to także znane od dawna naturalne remedia: syrop z daktyli, sok z aloesu, olej rycynowy. Dawkowanie syropu i soku zaczyna się od 1–2 łyżeczek. Dawkę można stopniowo zwiększać, obserwując dziecko. Natomiast stosowanie olejku rycynowego powinno odbywać się pod kontrolą lekarską. Nie jest wskazane dla dzieci poniżej 7. roku życia. Jako lek przeczyszczający stosuje się również płynną parafinę, która cienką warstwą powleka błonę śluzową jelit, hamując wchłanianie wody i rozmiękczając masy kałowe. Nie powinno się jednak stosować jej u dzieci poniżej 4. roku życia.

Niezbędne jest stosowanie zdrowego trybu życia, który może pomóc w zapobieganiu problemom z wypróżnianiem. Do lekarza należy zwrócić się, jeśli zaparcie, pomimo zastosowania domowych sposobów, nie mija w ciągu kilku dni i bezzwłocznie, jeśli pojawią się dodatkowe objawy: gorączka, wzdęcia, bóle brzucha, wymioty, osłabienie.

Źródła:

  1. Czego młody organizm potrzebuje, by być zdrowym i sprawnym?, materiały kampanii społecznej „Planuję długie życie” realizowanej przez Ministerstwo Zdrowia
  2. Gaweł E., Romańczuk P., Zaparcia u dzieci – standardy terapeutyczne, Lekarz POZ 4/2021
  3. Rozpoznawanie i leczenie zaparcia czynnościowego u niemowląt, dzieci i młodzieży. Stanowisko i zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, podyplomie.pl, czerwiec 2022

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź