Spis treści:
Objawy zaparć u dzieci
Zaparcia są jednym z najczęstszych problemów układu pokarmowego występujących u dzieci. Wraz z wiekiem dziecka zmniejsza się częstotliwość oddawania stolca. W okresie noworodkowym zdarza się, że dziecko oddaje stolec nawet po każdym posiłku. Później w wieku dwóch lat wydalanie stolca zmniejsza się do 1–2 razy na dzień.
Jak wyjaśnia lek. med. Izabela Fengler, pediatra w Centrum Medycznym Damiana, do objawów mogących sygnalizować zaparcia u dzieci należą m.in.: zmniejszenie częstotliwości wypróżnień (rzadziej niż dwa razy tygodniowo), a także obfite, twarde stolce, którym często towarzyszą dolegliwości bólowe.
“Czasem pojawia się również brudzenie bielizny. Przewlekłe zaparcia u dzieci mogą prowadzić do problemów w oddawaniu moczu, a dalej do zakażeń w drogach moczowych. Często zdarza się, że z zaparciami współistnieje moczenie nocne” – dodaje lek. med. Izabela Fengler.
Skąd się biorą zaparcia u malucha?
Przyczyny zaparć u dzieci można podzielić na trzy grupy:
- Czynnościowe – wśród których wyróżniamy nieprawidłową dietę, odwodnienie czy stosowanie niektórych leków, a co za tym idzie, zaburzenie naturalnej flory jelitowej. Zaparcia dość często pojawiają się na etapie rozszerzania diety niemowlaka.
- Psychologiczne – sytuacje stresowe, lęk przed wypróżnianiem, zwłaszcza poza domem itp.
- Chorobowe – np. niedoczynność tarczycy, dolegliwości układu nerwowego czy alergia pokarmowa. Konieczna konsultacja lekarska.
Czy Twoje dziecko cierpi na zaparcia czynnościowe i jesteście na diecie wegetariańskiej? Nasz ebook to idealne źródło wiedzy dla Ciebie! Stworzony przez dietetyka klinicznego i dziecięcego, zawiera przepisy zgodne z dietą laktoowowegetariańską, które pomogą zwiększyć spożycie błonnika i płynów, zgodnie z normami dla wieku Twojego dziecka. Pobierz teraz i zadbaj o zdrowie swojej pociechy!
Jak masować brzuszek na zaparcia?
Masaż brzuszka niemowlaka na zaparcia to jedna z najstarszych metod stosowanych na tę dolegliwość. Ucisk wykonywany podczas masażu wpływa stymulująco na pracę jelit, pomaga również w usunięciu nagromadzonych gazów. Dodatkowo sam dotyk bliskiej osoby wpływa na niemowlę kojąco.
Jak masować dziecku brzuch przy zaparciach? “Na początku należy podwinąć dziecku ubranie, aby nie masować brzuszka przez body czy koszulkę. Warto również zadbać o temperaturę otoczenia. Do masażu powinniśmy stosować oliwkę lub inne kosmetyki, by nie masować brzuszka „na sucho”. Bardzo ważne jest zachowanie spokoju i stworzenie komfortowych warunków dla dziecka. Masażu nie powinniśmy wykonywać bezpośrednio po posiłku dziecka” – tłumaczy lek. med. Izabela Fengler.
Po posiłku najlepiej odczekać ok. 30 minut. Osoba wykonująca masaż brzuszka na zaparcia powinna upewnić się, że ma ciepłe ręce, by masaż był dla maleństwa przyjemny.
Podczas masażu, jak instruuje lekarka z Centrum Medycznego Damiana, powinniśmy wykonywać zdecydowane ruchy, z lekkim uciskiem, żeby zapewnić maluchowi maksymalny komfort. “Pamiętajmy o urozmaiceniu masażu, żeby dziecko szybko się nim nie znudziło” – radzi lek. med. Izabela Fengler.
Wśród technik masażu brzuszka na zaparcia wyróżniamy:
- „Młyńskie koło” – dłonie należy ułożyć w poprzek brzuszka i przesuwać je naprzemiennie od klatki piersiowej dziecka w dół (wykonując ruchy „zagarniające”). Powtórz 6 razy.
- „Serduszko” – najpierw prawą dłonią wykonaj ruch, jakbyś chciała narysować prawą część serduszka, a następnie lewą dłonią „narysuj” lewą część serduszka. Masaż zacznij pod mostkiem, kierując się w dół brzuszka dziecka. Powtórz 6 razy.
- „Księżyc i słońce” – prawą ręką wykonaj ruch półkolisty, zaczynając na wysokości żeber, a kończąc na dole – zgodnie z ruchem wskazówek zegar, od godz. 12 do 6 (księżyc), natomiast lewą ręką wykonaj pełny krąg, od godz. 6 do 6 (słońce), również zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Powtórz 6 razy.
- „Nóżki do brzuszka” – kolanka dziecka należy delikatnie przysunąć do brzuszka i policzyć do sześciu. Powtórz 3 razy.
Aby dobrać odpowiednią metodę, warto skonsultować się ze specjalistą integracji sensorycznej.
Jak długo masować brzuszek?
“Masowanie brzuszka niemowlaka rozpatrujemy pod kątem liczby powtórzeń, a nie samej długości. Całość masażu warto powtarzać kilka razy dziennie” – mówi lek. med. Izabela Fengler.
Masaż można zakończyć zabawą z maleństwem, np. łaskotkami czy tuleniem, by kojarzył się dziecku z czymś przyjemnym. Oczywiście nie zawsze maleństwo będzie gotowe na masaż, czasami będzie się niecierpliwić, a nasz dotyk może sprawić mu dyskomfort, a nawet ból. Warto wówczas odstąpić od masażu i wrócić do niego w bardziej sposobnej chwili.
Inne metody na zaparcia
Masaż brzuszka na zaparcia to niejedyny sposób, by pomóc dziecku. Jakie inne metody w przypadku zaparć są polecane? Pediatra wyjaśnia, że trzeba przede wszystkim znaleźć przyczynę dolegliwości. “Najważniejsza jest odpowiednia dieta stosowna do wieku, nawodnienie i aktywność fizyczna u starszych dzieci” – tłumaczy lek. med. Izabela Fengler.
Dziecko powinno pić dużo wody, jeść warzywa w dużych ilościach, a także suszone śliwki (małym dzieciom, u których dopiero rozszerzamy dietę, można podać suszone śliwki w formie przetartej), jabłka, płatki owsiane. Pokarmy powinny być bogate w błonnik.