Jak powinny wyglądać zajęcia ruchowe w przedszkolu? / istock Jak powinny wyglądać zajęcia ruchowe w przedszkolu? / istock

Jak powinny wyglądać zajęcia ruchowe w przedszkolu?

Aktywność fizyczna ma bardzo duży wpływ na rozwój i zdrowie dziecka. To jeden z ważniejszych elementów prawidłowego stylu życia, dlatego też ćwiczenia ruchowe w przedszkolu są istotnym elementem zajęć. Jak je przeprowadzać i ile czasu tygodniowo dzieci powinny spędzać na ćwiczeniach?

Spis treści:

Rola ruchu w rozwoju dziecka

Aktywność fizyczna to bardzo ważny czynnik, który wpływa na prawidłowy rozwój psychiczny, somatyczny i społeczny dziecka w wieku przedszkolnym. Okres pomiędzy 5. a 6. rokiem życia cechuje się niezwykle intensywnym rozwojem fizycznym. Ruch stanowi bodziec rozwojowy, który uaktywnia wszystkie procesy i powoduje korzystne zmiany wewnątrz poszczególnych układów w organizmie. 

Ćwiczenia ruchowe wpływają korzystnie na pracę niedojrzałych jeszcze mięśni dziecka, zwiększają przekrój i objętość włókien mięśniowych. Zwiększają ich siłę, napięcie i sprężystość, dzięki temu przedszkolak staje się sprawniejszy i jest w stanie wykonywać coraz trudniejsze ćwiczenia. 

Aktywność fizyczna przyspiesza proces przekształcania się tkanki chrzęstnej w kostną, więc szkielet lepiej amortyzuje wstrząsy wewnętrzne i chroni narządy wewnętrzne. Dzieci aktywne fizycznie mają większą gęstość kości, silniejsze więzadła i ścięgna.

Ćwiczenia stymulują rozwój układu oddechowego, pogłębiają oddech i zwiększają pojemność płuc. Pobudzają dojrzewanie układu nerwowego, a dokładniej mają wpływ na mielinizację włókien nerwowych, czyli tworzenie wokół nich specjalnej otoczki, powodującej wzrost szybkości przewodzenia bodźców nerwowych, co polepsza kondycję ruchową. Regularna aktywność fizyczna zwiększa ilość krążącej krwi i poprawia pojemność wyrzutową serca, co zapewnia lepsze ukrwienie mięśni i narządów. 

Ćwiczenia warunkują utrzymanie prawidłowej masy ciała i zapobiegają występowaniu chorób wieku dziecięcego. Poprawiają jakość snu, samopoczucie, zmniejszają poczucie niepokoju, rozwijają pewność siebie, poczucie własnej wartości, kreatywność i zdolności społeczne. Mają korzystny wpływ na kondycję psychiczną dziecka. Podczas wysiłku fizycznego w organizmie wytwarzane są endorfiny nazywane hormonami szczęścia, które wprawiają w dobry nastrój.

Zdrowa dawka ruchu – czyli jaka?

Aktywność fizyczną warto rozpocząć jak najwcześniej, a okres przedszkolny jest doskonałym etapem na urozmaicenie ćwiczeń i wpajanie zdrowych nawyków. Zapewnienie odpowiedniej dawki ruchu jest konieczne do prawidłowego rozwoju dziecka.

Minimum aktywności ruchowej u dziecka badacze wytyczają na 6 godzin zorganizowanego ruchu w tygodniu. Aktywność ruchowa dziecka jest niezbędna do prawidłowego jego funkcjonowania, dlatego dziecko oprócz uczestnictwa w zajęciach wychowania fizycznego, odbywających się w szkole, powinno mieć możliwość udziału w takich czynnościach ze swoimi rówieśnikami poza szkołą ‒ pisze Renata Grzywacz w artykule „Rola rekreacji ruchowej w wychowaniu dzieci w wieku szkolnym”. 

Zbyt mała aktywność ruchowa uznawana jest za odchylenie od normy i sygnał zaburzeń w rozwoju. Przyczynia się do ograniczenia procesów zachodzących w okresie rozwoju, a tym samym może być czynnikiem hamującym świadomość i aktywność ruchową w dalszym życiu.

Ćwiczenia dla dzieci w wieku przedszkolnym

Ćwiczenia ruchowe w przedszkolu powinny być stałym elementem dnia. Zabawy gimnastyczne, wyjście do parku, ogrodu czy na plac zabaw umożliwiają dzieciom spędzanie czasu w ruchu. Jakie zajęcia ruchowe w przedszkolu czekają na maluchy? Gry i zabawy ruchowe w przedszkolu odgrywają istotną rolę w rozwoju najmłodszych, dlatego powinny być zróżnicowane i dostosowane do wieku. 

Podczas ćwiczeń na sali gimnastycznej dzieci rozciągają się, skaczą, pokonują przeszkody i slalomy. Trenują równowagę, prawidłową postawę ciała i ćwiczą koordynację ruchową. Na boisku grają w piłkę, bawią się w ciuciubabkę, grają w klasy. Mogą naśladować ruchy zwierząt, rozciągać się, wykonywać skłony czy ćwiczyć rzucanie woreczkami z grochem do celu.

Jakie jeszcze aktywności dla przedszkolaków?

Zajęcia muzyczno-ruchowe w przedszkolu to kolejna forma aktywności, która ma ogromne znaczenie w rozwoju dziecka. Dzięki nim rozwijają się procesy poznawcze, czyli myślenie, postrzeganie i wyobrażenia. Zajęcia mają korzystny wpływ na rozwój fizyczny, koordynację ruchów i postawę ciała. Poprawiają koncentrację, pamięć i orientację. Ruch przy muzyce ma działanie terapeutyczne, łagodzi napięcia emocjonalne, odpręża i rozluźnia. Zajęcia muzyczno-ruchowe wspomagają pracę umysłu i są źródłem radości. Podczas ćwiczeń przedszkolaki uczą się pracy w grupie i podporządkowania panującym zasadom i regułom.

Źródła:

  1. R. Grzywacz, Rola rekreacji ruchowej w wychowaniu dzieci w wieku szkolnym, „Medycyna Rodzinna” 2/2011.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź