Czym zastąpić mięso w diecie?\ IStock

Czym zastąpić mięso w diecie?

Mięso jest ważnym składnikiem diety dziecka, gdyż dostarcza wielu drogocennych substancji odżywczych niezbędnych dla jego prawidłowego rozwoju. Co jednak w przypadku, gdy dziecko nie chce jeść mięsa lub my nie chcemy go podawać swojemu maluchowi? Jak komponować codzienny jadłospis małego wegetarianina? Jakimi produktami zastąpić mięso w jego diecie?

Spis treści:

Czy dieta dziecka musi zawierać mięso

W ostatnich latach coraz więcej osób podejmuje świadomą decyzję o rezygnacji z jedzenia mięsa i produktów odzwierzęcych. Trend ten jest szczególnie widoczny u młodych ludzi, którzy powiększając rodzinę, zastanawiają się nad tym, czy należy przekładać własne nawyki i preferencje żywieniowe na dziecko. 

Odpowiedź na tak zadane pytanie nie należy do najprostszych, a rozwiązanie tego dylematu leży w gestii rodziców. Wedle międzynarodowych organizacji i stowarzyszeń pediatrycznych eliminacja mięsa z diety dziecka nie niesie za sobą negatywnych konsekwencji zdrowotnych pod warunkiem jej odpowiedniego zbilansowania. 

Wbrew pozorom nie jest to proste zadanie – zwłaszcza w trzech pierwszych latach życia dziecka, kiedy jego zapotrzebowanie na substancje odżywcze jest wyższe niż u osób dorosłych (proporcjonalnie do masy ciała) ze względu na szybkie tempo wzrostu.

Dlaczego ograniczenie spożycia mięsa jest korzystne

Ograniczenie czy też całkowita eliminacja mięsa z diety dziecka jest korzystna zarówno ze zdrowotnego, jak i ekologicznego punktu widzenia. Co prawda z reguły taki sposób żywienia jest nieco trudniejszy, gdyż wymaga odpowiedniego zbilansowania i znalezienia alternatywnych produktów spożywczych, które będą uzupełniały cenne składniki odżywcze, ale wiele osób decyduje się podjąć ten trud. Nie da się ukryć, że lista potencjalnych korzyści z rezygnacji mięsa jest dłuższa niż lista potencjalnych zagrożeń. 

Mięso jest źródłem tłuszczów zwierzęcych, których nadmierne spożycie przyczynia się do rozwoju groźnych chorób cywilizacyjnych na czele z otyłością, miażdżycą i chorobami serca. 

Ponadto konsumpcja mięsa – zwłaszcza czerwonego – zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworu. Wedle Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jedzenie nawet 100 g mięsa czerwonego dziennie zwiększa ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów (zwłaszcza trzustki, prostaty i jelita grubego) aż o 17 proc. 

Rezygnacja z jedzenia mięsa jest zatem dowodem troski o swoje zdrowie. Co więcej znaczna część lubianych przez dzieci wyrobów mięsnych – pasztety, wędliny, parówki czy kiełbasy – to produkty wysoko przetworzone, bogate w sól i inne niebezpieczne substancje, które negatywnie wpływają na zdrowie. 

W większości przypadków ograniczenie lub całkowita rezygnacja z mięsa jest równoznaczna ze wdrożeniem do swojej diety jego zdrowszych zamienników, w tym m.in. roślin i nasion strączkowych. Są one bogate w wiele substancji odżywczych, które pozytywnie oddziałują na nasze zdrowie i zmniejszają ryzyko wystąpienia groźnych chorób. 

Na dietę bezmięsną warto przejść również ze względu na dobro naszej planety –wyprodukowanie jednego kilograma mięsa wymaga zużycia aż 20 razy więcej wody niż w przypadku produkcji warzyw czy owoców. Nie da się ukryć, że hodowla zwierząt przyczynia się do produkcji gazów cieplarnianych, co z kolei negatywnie wpływa na efekt cieplarniany. Nie sposób nie wspomnieć również o tym, że dieta wegetariańska jest korzystna także z etycznego punktu widzenia, gdyż wybierając ten sposób żywienia, nie mamy udziału w zabijaniu zwierząt i ich niehumanitarnym traktowaniu w hodowlach przemysłowych.

Weganizm - suplementacja przy diecie wegańskiej

Polecamy

Weganizm - suplementacja przy diecie wegańskiej

Weganizm, czyli sposób żywienia opierający się wyłącznie na żywności pochodzenia roślinnego, nie musi wiązać się z ryzykiem niedoborów pokarmowych. Niektóre witaminy (np. witamina B12) i składniki mineralne (np. żelazo) są jednak w diecie wegańskiej trudniej dostępne.

Czytaj

Czym zastąpić mięso w diecie wegetariańskiej

Eliminacja mięsa z diety dziecka wymaga zastąpienia go produktami spożywczymi, które zmniejszą ryzyko wystąpienia deficytów pokarmowych. Dieta wegetariańska wiąże się z zagrożeniem niedoborów energii, białka, żelaza, cynku i witaminy B12. Ich bogatym źródłem, a jednocześnie dobrym zamiennikiem mięsa dla dziecka są: 

  • nasiona roślin strączkowych (m.in. groch, fasola, bób, soczewica, ciecierzyca),
  • tofu, czyli twaróg otrzymywany z mleka sojowego,
  • tempeh, który strukturą przypomina mięso – produkuje się go z soi fermentowanej,
  • warzywa, w tym zwłaszcza: brokuły, kalafior, szpinak, bataty, jarmuż, brukselka, kukurydza,
  • grzyby, w tym zwłaszcza: pieczarki, prawdziwki i boczniaki,
  • seitan, który wytwarza się z glutenu pszennego,
  • zboża w postaci komosy ryżowej, gryki czy amarantusa,
  • orzechy i nasiona chia,
  • spirulina.

Jakie mięso jest najzdrowsze

W najnowszych zaleceniach Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (PZH) rekomenduje, by ograniczyć spożycie produktów mięsnych. Mowa tu przede wszystkim o mięsie czerwonym i jego przetworach, czyli o: wieprzowinie, wołowinie, kaczce, jagnięcinie, baraninie, koninie i dziczyźnie. 

Wobec tego, jeśli już sięgamy po mięso i chcemy je podawać swoim dzieciom, to powinniśmy wybierać zdecydowanie te najzdrowsze. Wśród nich na pierwszym miejscu plasuje się drób, w głównej mierze kurczak i indyk (bez skóry). 

Zdrowe są także tłuste ryby morskie – łosoś, makrela, dorsz, śledź czy sardynka. Warto jednak pamiętać, że wpływ na walory odżywcze danej potrawy ma nie tylko wybór produktów spożywczych, ale również sposób ich przygotowania.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź