Pomysły na warzywa dla dzieci / iStock

10 pomysłów na warzywa dla dzieci

Warzywa są bogatym źródłem składników odżywczych, niezbędnych do prawidłowego rozwoju dziecka. Dlatego też zgodnie z rekomendacją wielu organizacji i towarzystw pediatrycznych w codziennej diecie naszej pociechy nie może ich zabraknąć. Należy oswajać dziecko ze smakiem warzyw już na etapie rozszerzania diety – dzięki temu wyrobimy w nim prawidłowe preferencje żywieniowe i wesprzemy jego rozwój.

Spis treści:

Warzywa są kluczowe w diecie dziecka

Najważniejszą zasadą przy komponowaniu diety dziecka jest jej odpowiednie zbilansowanie. W praktyce oznacza to, że codzienny jadłospis malucha powinien zawierać wszystkie niezbędne substancje odżywcze w odpowiednich proporcjach. Jest to niezwykle istotne, gdyż tylko taka dieta zapewnia prawidłowy rozwój dziecka, który w pierwszych 1000 dniach jego życia jest niezwykle intensywny. W jadłospisie naszej pociechy nie może zabraknąć warzyw. Wedle szacunków Instytutu Matki i Dziecka ok. 80 proc. dzieci w Polsce spożywa zbyt mało warzyw względem swojego zapotrzebowania. 

Warzywa są niezbędne w diecie dziecka, ponieważ dostarczają wielu ważnych składników odżywczych. Zawierają sporo antyoksydantów, błonnika, witamin i składników mineralnych. Wspierają rozwój i funkcjonowanie organizmu dziecka, a także zapewniają różnorodność diety.

Rozszerzanie diety niemowlaka – jakie warzywa?

Wprowadzanie do diety dziecka pokarmów uzupełniających jest procesem, który należy przeprowadzać zgodnie z obowiązującym schematem żywienia niemowląt. Jest to dokument przygotowany przez pediatrów i specjalistów w żywieniu najmłodszych zgodnie z zaleceniami Instytutu Matki i Dziecka. Systematycznie – raz na kilka lat – jest on aktualizowany o nowe rekomendacje. Zawiera szereg zaleceń i wskazówek dla rodziców, którzy dopiero wprowadzają dziecko w świat nowych smaków. 

Rozszerzanie diety dziecka powinno się rozpocząć nie wcześniej niż przed rozpoczęciem przez niego 17. tygodnia życia i nie później niż przed ukończeniem 26. tygodnia życia. Jeśli mamy wątpliwości, czy to dobry moment, to najlepiej skonsultujmy się z lekarzem pediatrą. 

Rozszerzanie diety dziecka należy rozpoczynać od warzyw. Dopiero gdy je polubi i zapozna się z ich smakiem, możemy przejść do owoców, które są znacznie słodsze. Istnieje prawdopodobieństwo, że jeśli odwrócimy zalecaną kolejność, to niemowlak może nie polubić warzyw. Na początku warto zaserwować dziecku brokuły, kalafior, marchewkę czy zielony groszek. Powinny mieć one konsystencję gładkiego musu, który należy podawać łyżeczką, pomiędzy karmieniami. Co istotne, w pierwszym etapie rozszerzania diety maluch może zjadać naprawdę niewielkie ilości produktu – nie należy się tym przejmować, gdyż najpierw musi on przyzwyczaić się do nowych smaków i konsystencji. Warto też podkreślić, że może upłynąć nieco czasu, zanim dziecko polubi dane warzywo.

Jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw i owoców?

Polecamy

Jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw i owoców?

Przemycanie i kombinacje – tak podajemy dzieciom warzywa i owoce. Czas zreformować swoje myślenie! Dziecko musi spróbować nowego produktu średnio 8-10 razy, zanim go zaakceptuje. A im bardziej wydziwiamy, tym bardziej zniechęcamy maluchy do witamin…

Czytaj

Najzdrowsze warzywa dla dzieci

Warzywa powinny pojawiać się w diecie dziecka kilka razy dziennie, zarówno przy posiłkach głównych, jak i pomiędzy nimi w formie zdrowej przekąski. Warto dbać o różnorodność i wykorzystać kolorystykę warzyw do komponowania atrakcyjnych dla dziecka posiłków. Dzięki temu zapewnimy mu bogactwo drogocennych substancji odżywczych. W codziennym menu naszego malucha nie może zabraknąć:

  • warzyw zielonych, czyli: brokułów, szpinaku, selera naciowego, groszku, sałaty, etc. Są one źródłem folianów, żelaza, witaminy C i B6,
  • warzyw pomarańczowych, czyli: marchewki, pomidora, papryki, etc. Są one źródłem m.in. beta-karotenu i witaminy C, 
  • warzyw fioletowych, czyli: buraków, kapusty czerwonej, bakłażana, cebuli, fasoli, etc. Są one źródłem m.in. antocyjanów, witaminy C i karotenoidów.

10 sprawdzonych i smacznych pomysłów na warzywa dla dzieci

Dieta większości dzieci w Polsce jest deficytowa w warzywa. Niestety nie cieszą się one zbyt dużym uznaniem i atencją ze strony naszych maluchów, a o ich legendarnej „miłości” do brukselek powstał już niejeden skecz. 

Dlatego też warto zadbać o to, by przemycać do codziennego menu dzieci warzywa w różnej formie, ale za każdym razem dbając o ich nienaganną wizualną prezentację. W końcu nie tylko dzieci, ale również dorośli „jedzą oczami”. Oto kilka sprawdzonych pomysłów na to, jak sprawnie włączyć warzywa do jadłospisu naszych pociech: 

  1. Pieczone frytki warzywne (np. z batatów, marchewki, pietruszki czy z buraka). Możemy je przyprawić różnymi ziołami i papryką słodką. 
  2. Placuszki warzywne – z dyni, marchewki czy cukinii. Wyglądem przypominają one pancakes! 
  3. Tortille pełnoziarniste z grillowanymi warzywami.
  4. Kolorowe soki warzywne. Chcąc nieco urozmaicić ich smak, możemy dodać nieco owoców. Będą one wówczas znacznie lepiej tolerowane przez maluchy. 
  5. Makaron z warzywami (np. ze szpinakiem) z dodatkiem kurczaka lub indyka. 
  6. Pieczone pierożki z ciasta francuskiego z nadzieniem warzywnym.
  7. Pieczone roladki z kurczaka nadziewane szpinakiem i pomidorami. 
  8. Kluseczki marchewkowe z dodatkiem dyni lub batatów. 
  9. Zupy kremy – warzywne (np. dyniowa z popcornem). 
  10.  Pizza z ciasta orkiszowego z warzywami.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź