Rozszerzanie diety niemowlaka/fot. iStock Rozszerzanie diety niemowlaka/fot. iStock

Rozszerzanie diety niemowlaka

Zalecenia WHO o rozszerzaniu diety u niemowląt wskazują, by nowe pokarmy podawać po ukończeniu 6. miesiąca życia. Układ pokarmowy dziecka jest już wtedy na tyle rozwinięty, by bez problemów przyjąć pokarmy bezmleczne. Także samo dziecko jest już wtedy zazwyczaj ciekawe nowych doświadczeń żywieniowych. Od czego rozszerzać dietę niemowlaka i na co uważać?

Spis treści:

Kiedy rozszerzać dietę dziecka?

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by nowe pokarmy wprowadzać do diety dziecka po ukończeniu przez nie 6. miesiąca życia, a do tego czasu podawać mu wyłącznie pokarm naturalny. Kiedy dziecko otrzymuje mleko modyfikowane, rozszerzanie diety u niemowląt powinno rozpocząć się wcześniej, już po ukończeniu 4. miesiąca życia. 

Zgodnie ze Schematem żywienia niemowląt zaproponowanym przez Sekcję Żywieniową Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, który opracowali polscy specjaliści sugerują, by na początek podawać dziecku jednoskładnikowe przeciery warzywne, a ok. dwóch tygodni później owoce. Ta kolejność ma znaczenie, ponieważ owoce są zazwyczaj słodsze niż warzywa, kiedy więc odwrócimy kolejność, warzywa mogą dziecku nie smakować.

Od czego rozszerzać dietę maluszka?

Rozszerzanie diety niemowlaka powinno się rozłożyć na dłuższy czas i wprowadzać nowości pojedynczo. Mamy wtedy szansę sprawdzić, jak nasze dziecko na nie reaguje. 

Pierwsze warzywa, jakie można podać dziecku już po ukończeniu przez niego 4. miesiąca życia to: 

  • Marchew, ziemniaki i dynia.

Każde nowe warzywo podajemy na początku w niewielkiej ilości (2-3 łyżeczki), a kiedy dziecko dobrze na nie reaguje, podajemy kolejne warzywa, takie jak: 

  • Brokuły, cukinia, fasolka szparagowa, groszek zielony, kalafior, pietruszka, seler.

Kiedy dziecko skończy 7-8 miesięcy i dobrze toleruje dotychczasowe posiłki, można dołączyć do nich warzywa, które mogą być wzdymające, takie jak:

  • Brukselka, gotowana kapusta biała i czerwona. 

Pierwsze owoce w diecie niemowlaka powinny pojawić się nieco później, niż pierwsze warzywa. 

Rozszerzanie diety niemowlaka o owoce także przeprowadzamy pojedynczo. 

  • Jabłka można podawać już w 4. miesiącu życia.
  • Gruszki, morele i inne owoce sezonowe mogą znaleźć się w diecie dziecka po 6. miesiącu. 
  • Suszone śliwki dodawane do musów mogą pomóc w wypróżnianiu po 6. miesiącu, podobnie jak jagody, które pomogą przy ewentualnej biegunce. 

Lekarze zalecają, by ostrożnie wprowadzać do diety dziecka truskawki czy owoce cytrusowe, ponieważ mogą one wywoływać alergię. 

Równolegle z eksperymentami owocowymi i warzywnymi do menu dziecka wprowadza się pierwsze kaszki.

Jak wprowadzać kolejne produkty?

Kalendarz rozszerzania diety dziecka przewiduje też uzupełnianie posiłków gotowanym, chudym mięsem z indyka, kurczaka, królika czy wołowiny. Rozpoczyna się od ok. 10 g na dzień stopniowo zwiększając jego ilość.  W podobny sposób wprowadzamy do diety dziecka nabiał i jajka. 

Wiele osób decyduje się, by rozszerzanie diety dziecka prowadzić korzystając ze słoiczków z gotowymi daniami. Wszystkie mają szczegółowe oznaczenia dotyczące wieku dziecka i spełniają bardzo rygorystyczne normy. Nie ma więc obaw, że podajemy dziecku posiłek ze składników niewiadomego pochodzenia. 

Bardzo ważnym składnikiem diety dziecka są kasze, którymi wzbogacamy posiłki mleczne i dania z warzywami i owocami. Produkty zbożowe wzbogacają dietę dziecka o węglowodany złożone, błonnik, witaminy z grupy B i składniki mineralne – wapń, magnez, cynk i żelazo. 

Na co uważać?

Urozmaicanie diety niemowląt może przebiegać bez żadnych komplikacji, ale u niektórych dzieci mogą towarzyszyć mu dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Nietolerancja pokarmowa, czyli reakcja na nowy produkt, dotyczy przede wszystkim przewodu pokarmowego. Należą do nich: 

  • wzdęcia, 
  • przelewanie treści pokarmowej w jelitach,
  • bóle i skurcze brzucha,
  • biegunki. 

Nietolerancja pokarmowa zależeć będzie od ilości uczulającego składnika w diecie, ale raczej nie manifestuje się wysypkami czy dusznością. W takim przypadku mamy do czynienia z alergią pokarmową, która jest reakcją układu immunologicznego na uczulający składnik z mleka czy żywności. Przy alergiach pokarmowych charakterystyczne są swędzące wysypki w zgięciach łokci, kolan czy za uszami. 

By uniknąć problemów uczuleniowych przy rozszerzaniu diety dziecka warto dodawać nowe produkty powoli, a kiedy obserwujemy niecodzienne objawy, eliminować je na jakiś czas. Układ pokarmowy dziecka dojrzewa cały czas. Nawet jeśli dziecko źle reaguje na jakiś produkt w diecie, kilka tygodni później takich objawów już nie będzie. 

Podobnie jest z preferencjami smakowymi dzieci. Zazwyczaj pierwsze próby wprowadzania nowych produktów  kończą się niepowodzeniem, ale po pewnym czasie dziecko będzie  na to gotowe.

Źródła:

  1. Schemat żywienia niemowląt Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Przegląd Pediatryczny, 2021 r.
  2. M. Jas-Baran, T. Chorążyczewska, U malucha na talerzu, Publicat, 2017 r.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź