Zielona kupka u niemowlaka – co oznacza? Zielona kupka u niemowlaka – co oznacza?/ iStock

Zielona kupka u niemowlaka – co oznacza?

Kolor kupki niemowlaka – temat numer jeden wśród świeżo upieczonych rodziców. Choć postronnym obserwatorom może wydawać się to zabawne, kolor i konsystencja stolca niemowlaka to ważna informacja o stanie jego zdrowia. Zielona kupka u niemowlaka w większości przypadków nie powinna budzić niepokoju. Jak możemy odróżnić, kiedy mamy do czynienia z prawidłowym wypróżnianiem, a kiedy skorzystać z konsultacji lekarza?

Spis treści:

Smółka, czyli pierwsza, zielona kupka

Dziecko, gdy przebywa w brzuchu mamy, „zjada” swoje pierwsze posiłki. Połyka wody płodowe, a wraz z nimi złuszczone komórki przewodu pokarmowego. To sprawia, że po porodzie jelita niemowlęcia nie są puste. Zazwyczaj w ciągu doby po przyjściu na świat dziecko oddaje pierwszy stolec, nazywany smółką. Nazwa wzięła się od ciemnozielonego koloru stolca, który czasem przypomina wręcz szarość czy czerń. Takie zabarwienie jest wtedy całkowicie prawidłowe. Oddanie smółki świadczy o tym, że przewód pokarmowy jest drożny i działa prawidłowo.

Kupka ciemnozielona – stolce przejściowe

Tuż po narodzinach, przez pierwszych kilka dni, rodzice obserwują stopniową zmianę koloru kupki u niemowlaka. Stolec zmienia barwę z ciemnozielonej i stopniowo staje się najpierw jasnozielony, by po kilku dniach osiągnąć barwę żółtą. Żółty kolor stolca występuje u większości noworodków w pierwszych miesiącach życia. Zmiana koloru kupki świadczy o stopniowym oczyszczaniu się przewodu pokarmowego z pozostałości życia płodowego. Takie stolce nazywamy przejściowymi.

Kupka u niemowlaka karmionego piersią

Kupka u niemowlaka karmionego piersią ma zazwyczaj kolor żółty i wyglądem przypomina lekko ściętą jajecznicę. Możesz też dostrzec w niej niewielkie grudki – to nie powód do zmartwień. Wbrew powszedniej opinii każdy kolor stolca u niemowląt jest prawidłowy z wyjątkiem koloru:

  • czarnego (może świadczyć o obecności „starej” krwi);
  • czerwonego (najczęściej pojawia się, gdy w stolcu pojawia się żywa, czerwona krew);
  • białego (może wskazywać na problemy z wątrobą).

Jeśli zastanawiasz się, co oznacza zielona kupka u niemowlaka karmionego piersią, to możesz odetchnąć. W większości przypadków kolor zielony nie ma nic wspólnego z alergią pokarmową czy innymi chorobami. Zielony odcień powstaje w wyniku przemian kwasów żółciowych, które wydzielane są do przewodu pokarmowego dziecka przez wątrobę. W jelitach „zajmują” się nimi bakterie jelitowe i to właśnie te procesy odpowiadają za zmianę koloru kupki.

Jeśli zielony stolec u niemowlaka pojawia się jednorazowo i szybko wraca do żółtego koloru, to nie ma się czym martwić. Ważne jest także, aby obserwować zachowanie dziecka. Spokojne niemowlę, które prawidłowo przybiera na wadze i raz na jakiś czas oddaje zielony stolec to sytuacja normalna.

Kupka u niemowlaka karmionego mlekiem modyfikowanym

Zielona kupka u niemowlaka (z grudkami lub bez), który karmiony jest mlekiem modyfikowanym pojawia się częściej niż u niemowląt karmionych piersią. Wynika to przede wszystkim z dodatku żelaza w preparatach mleka modyfikowanego. 

Niemowlęta karmione mlekiem modyfikowanym wypróżniają się także rzadziej, a konsystencja kupki jest bardziej zbita.

Zielona kupka ze śluzem – czy trzeba iść do lekarza?

Jakie są przyczyny pojawienia się zielonej kupki? Większość z nich nie wymaga konsultacji z lekarzem. Zielony stolec z domieszką śluzu często występuje po ataku kolki. Kupka zmienia kolor także po wprowadzeniu suplementacji np. żelazem czy po podaniu leku przeciwgorączkowego. Zielonkawa kupka niemowlaka nie powinna cię zaniepokoić także w czasie ząbkowania oraz przy rozszerzaniu diety.

Jeśli karmisz piersią, ale wprowadzasz dokarmianie mlekiem modyfikowanym, to kolor stolca także może przyjąć zielony odcień. Jedna zielona kupka z niewielką domieszką śluzu nie jest powodem do konsultacji lekarskiej. Warto jednak skonsultować się z pediatrą, jeśli obserwujesz, że:

  • dziecko jest płaczliwe, 
  • dziecko przestało przybierać na wadze, 
  • częstotliwość, kolor i konsystencja stolca zmieniły się w ostatnim czasie.

Konsultacja jest szczególnie wskazana, jeśli taki stan utrzymuje się dłużej niż kilka dni. Pilna konsultacja potrzebna jest zawsze wtedy, gdy w kupce zauważysz żywą krew lub dużą ilość śluzu, a także, gdy stolec zmieni barwę na czarny lub biały.

Źródła:

  1. C. D. Steer, A. M. Emond, J. Golding, B. Sandhu, The variation in stool patterns from 1 to 42 months: a population-based observational study, Arch Dis Child. 2009 Mar;94(3):231-3. doi: 10.1136/adc.2007.130849. Epub 2008 Aug 1.
  2. J. S. Hyams, W. R.Treem, N. L. Etienne, H.Weinerman, D.MacGilpin, P. Hine, K. Choy, G. Burke, Effect of infant formula on stool characteristics of young infants, Pediatrics. 1995 Jan;95(1):50-4.
  3. Vildan Taylan Tunc, AysuDuyanCamurdan, Mustafa N. Ilhan, FigenSahin, UfukBeyazova, Factors associated with defecation patterns in 0-24-month-old children, Eur J Pediatr. 2008 Dec;167(12):1357-62. doi: 10.1007/s00431-008-0669-2. Epub 2008 Feb 9.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź