Olejek i krem dla niemowlaka – czy to potrzebne? / iStock

Olejek, maseczka i krem dla niemowlaka – czy to potrzebne?

Wbrew popularnemu powiedzeniu „gładki jak skóra niemowlaka” dziecięca skóra wymaga szczególnej pielęgnacji i jest narażona na liczne problemy skórne. Stosując kremy dla niemowląt, często bazujemy jednak nie na zaleceniach specjalistów, a na medialnych reklamach i sloganach. Czy kosmetyki dla niemowląt są rzeczywiście niezbędne?

Spis treści:

Jaka jest skóra niemowlaka?

Dziecko nie jest małą wersją dorosłego człowieka. Dotyczy to nie tylko jego umiejętności i zdolności poznawczych, ale także aspektów czysto biologicznych. Skóra niemowląt i małych dzieci jest zbudowana inaczej niż skóra dorosłych:

  • jest 5-10 razy cieńsza,
  • jest mniej elastyczna i sprężysta,
  • jest bardziej podatna na uszkodzenia
  • łatwiej się łuszczy,
  • słabiej wiąże wodę i łatwiej się przesusza,
  • ma pH zbliżone do neutralnego,
  • jest bardziej wrażliwa na działanie promieni słonecznych.

Skóra niemowlaka wymaga szczególnej i świadomej pielęgnacji. Stosowanie odpowiednich preparatów pozwala uniknąć wystąpienia podrażnień, a także rozwoju chorób skórnych. Niestety, jednocześnie łatwo zaszkodzić dziecku poprzez nieświadome nadużywanie kosmetyków lub korzystanie z produktów o kiepskich składach.

Czy niemowlę potrzebuje kremu?

Zgodnie z obecnymi rekomendacjami, stosowanie emolientów w codziennej pielęgnacji zdrowych niemowląt nie jest niezbędne. Stosowanie ich zaleca się przede wszystkim w stanach chorobowych, do których należą między innymi uszkodzenia naskórka, zaburzenia rogowacenia i łuszczenia, nadmierna suchość czy łuszczyca, a i tak warto najpierw skonsultować to z lekarzem. 

Niektóre badania, jak chociażby te opublikowane w 2014 roku przez naukowców z National Center for Child Health and Development w Tokio, wskazują jednak na korzystne działanie codziennego nawilżania w zapobieganiu rozwojowi atopowego zapalenia skóry i egzemy. Preparaty natłuszczające, takie jak olejki i kremy dla niemowląt, mogą być także używane w pielęgnacji okolic pieluszkowych jako dodatkowa forma zapobiegania wystąpieniu pieluszkowego zapalenia skóry.

Kosmetyki dla noworodka – jakie wybrać i stosować?

Polecamy

Kosmetyki dla noworodka – jakie wybrać i stosować?

Delikatna skóra noworodka potrzebuje troski i właściwej pielęgnacji. Kosmetyki dla dzieci od pierwszego dnia życia powinny być wolne od zbędnych substancji, które mogłyby działać uczulająco i podrażniająco. Jakie kosmetyki do pielęgnacji noworodka wybrać?

Czytaj

Jaki krem dla niemowlaka wybrać?

Delikatna niemowlęca skóra wymaga nie tylko szczególnej pielęgnacji, ale także odpowiedniego doboru kosmetyków. Istotne jest, aby charakteryzowały się one odpowiednim składem. Bezpieczny krem dla niemowlaka to przede wszystkim taki, który ma neutralne pH i nie zawiera zbędnych środków zapachowych ani barwników. 

Krem do twarzy dla niemowląt

Decydując się na zakup kremu do twarzy dla niemowląt, należy kierować się przede wszystkim funkcją, jaką ma on spełniać. Zamiast produktów „uniwersalnych”, warto wybierać te ukierunkowane na konkretne działanie. 

Najwięcej problemów pojawia się przy zakupie preparatów ochronnych. Pomimo dużego asortymentu na sklepowych półkach produktów dla niemowląt, nie zaleca się stosowania kremów przeciwsłonecznych u dzieci poniżej szóstego miesiąca życia. Ma to oczywiście związek z faktem, że noworodki i niemowlęta do 6. miesiąca życia nie powinny przebywać bezpośrednio na słońcu. Jeśli jednak zachodzi taka konieczność, dopuszcza się aplikację takich preparatów na niewielkie obszary skóry. Warto w takim przypadku sięgać po znacznie bezpieczniejsze filtry mineralne, takie jak tlenek cynku i dwutlenek tytanu. 

Z kolei zimą, szukając kremu do twarzy chroniącego przed mrozem, należy wybierać produkty silnie natłuszczające, charakteryzujące się jak najmniejszą zawartością wody. 

Krem do ciała dla niemowlaka

Stosowanie kremów do ciała i emolientów pomaga nawilżyć skórę i zatrzymać w niej wodę. Niestety niektóre produkty dla dzieci zawierają substancje, które mogą działać uczulająco lub podrażniająco. Przy wyborze kosmetyków dla niemowląt warto sięgać po kremy z krótkim składem, oparte na sprawdzonych składnikach, takich jak lanolina, biała wazelina, alantoina czy deksapantenol. Dużą popularnością i korzystnym działaniem nawilżającym cieszą się także oleje roślinne – m.in. oliwa, olej słonecznikowy i olej kokosowy.

Chociaż niektóre kremy kuszą kolorami i kwiatowymi zapachami, warto pamiętać, że zawarte w nich substancje zapachowe i barwniki mogą negatywnie wpływać na skórę. Zawsze bezpieczniejszą opcją będzie produkt o prostym składzie, pozbawiony zbędnych polepszaczy. 

Kiedy stosować kremy dla niemowląt?

Decydując się na stosowanie kremów u niemowlaka, warto przestrzegać zasady niezbędnego minimum – stosować jedynie te produkty, które w danej chwili są rzeczywiście potrzebne. Badania składu produktów kosmetycznych dla dzieci przeprowadzone w 2017 roku przez naukowców z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego pokazały, że spośród 106 preparatów dostępnych na rynku jedynie w siedmiu nie stwierdzono obecności żadnych substancji o potencjale uczulającym. Konserwanty są niezbędne do zachowania odpowiednich właściwości kosmetyków, ale aż 85 proc. produktów zawierało „problematyczne” substancje zapachowe. Niezależnie od tego, jaki krem zastosujemy, należy go nakładać w niewielkiej ilości, cienką warstwą – większy u niemowląt stosunek powierzchni skóry do wagi sprawia, że składniki używanych kosmetyków są lepiej wchłaniane. Stosowanie kremów w nadmiarze  niesie ryzyko pojawienia się niekorzystnych skutków ubocznych. 

Przed sięgnięciem po krem dla niemowlaka, warto więc się zastanowić, czy na pewno jest to konieczne, a wszelkie podejrzane zmiany pojawiające się na skórze dziecka konsultować z lekarzem.

Źródła:

  1. Gorczyca A., Plichta D., Śpiewak R., Analiza składu dostępnych na polskim rynku preparatów do pielęgnacji skóry noworodków i niemowląt pod kątem występowania składników o znanym potencjale uczulającym, „Alergoprofil” 2017, 13(3). 
  2. Horimukai K. [i in.], Application of moisturizer to neonates prevents development of atopic dermatitis, „The Journal of Allergy and Clinical Immunology” 2014, 134(4). 
  3. Johnson E., Hunt R., Infant skin care: updates and recommendations, „Current Opinion in Pediatrics” 2019, 31(4). 
  4. Łosik M., Pieluszkowe zapalenie skóry i inne odparzenia u niemowląt, „Postępy Neonatologii” 2018, 24(2). 
  5. Oranges T., Dini V., Romanelli M., Skin Physiology of the Neonate and Infant: Clinical Implications, „Advances in Wound Care” 2015, 4(10).

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź