Kosmetyki dla noworodka / pexels Kosmetyki dla noworodka / pexels

Kosmetyki dla noworodka – jakie wybrać i stosować?

Delikatna skóra noworodka potrzebuje troski i właściwej pielęgnacji. Kosmetyki dla dzieci od pierwszego dnia życia powinny być wolne od zbędnych substancji, które mogłyby działać uczulająco i podrażniająco. Jakie kosmetyki do pielęgnacji noworodka wybrać?

Spis treści:

Rodzaje kosmetyków dla noworodka

Na rynku stale pojawiają się nowe kosmetyki do pielęgnacji noworodka i niemowlęcia. W ich gąszczu łatwo się pogubić. Przede wszystkim nie wszystkie są małemu dziecku potrzebne, niektóre z nich warto jednak zawsze mieć w kosmetyczce niemowlaka.  

 Zalecane kosmetyki pielęgnacyjne dla noworodka to: 

  • nawilżane chusteczki, 
  • krem przeciw odparzeniom, 
  • krem na odparzenia (jeśli już wystąpią), 
  • płyn/emulsja do kąpieli, 
  • żel do mycia ciała, 
  • delikatny szampon (jeśli używasz żelu do mycia ciała i włosów, nie będzie potrzebny), 
  • mydełko, 
  • mleczko lub balsam do skóry, 
  • krem na spacer (dobierany w zależności od pogody), 
  • puder łagodzący (w niewielkiej ilości), 
  • oliwka. 

Dodatkowe produkty i kosmetyki do pielęgnacji dziecka: 

  • sól fizjologiczna (do przemywania oczu, również do inhalacji), 
  • specjalny sprej do czyszczenia uszu, 
  • octenidyna do pielęgnacji kikuta pępowinowego, 
  • gaziki jałowe, 
  • patyczki do uszu (z grubszą końcówką), 
  • płatki kosmetyczne, 
  • miękka szczotka do włosów, 
  • nożyczki dla niemowląt do paznokci, 
  • szczoteczka do czyszczenia dziąseł i pierwszych ząbków. 

Jakie kosmetyki dla niemowląt?

Pierwsze kosmetyki dla noworodka powinny zawierać naturalne składniki, np. kwasy tłuszczowe omega-6, masło shea, pantenol, lipidy, wyciąg z aloesu. W przypadku chusteczek nawilżanych warto wybrać takie, które w ok. 99 proc. nasączane są wodą. Gwarantują one dokładne czyszczenie bez ryzyka wystąpienia podrażnień czy uczuleń. Kosmetyki dla niemowlaka powinny być hipoalergiczne. Warto zwrócić uwagę na krem ochronny przeciw odparzeniom zawierający prebiotyk – taki kosmetyk dla noworodka reguluje mikroflorę skóry, chroni ją i pielęgnuje. 

Szampon dla małego dziecka nie powinien zbyt mocno się pienić, świadczy to bowiem o obecności składników, które mogą podrażnić skórę. Szamponu zwykle nie stosuje się w przypadku noworodków oraz niemowląt do szóstego miesiąca życia – w ich przypadku wystarczy sam produkt do mycia ciała i włosów. 

Jeśli skóra małego dziecka jest wyjątkowo wrażliwa i skłonna do podrażnień, szczególnie godne polecenia są emolienty, które tworzą ochronny filtr hamujący utratę wody. Emolienty można stosować już od pierwszych dni życia. Natomiast gdy na skórze głowy noworodka pojawi się ciemieniucha, warto sięgnąć po specjalne kosmetyki, które pomogą uporać się z tym częstym u niemowląt schorzeniem. 

W przypadku dzieci, które uczą się korzystać z nocnika, przydać może się delikatny nawilżany papier toaletowy albo chusteczki nawilżane o wielofunkcyjnym zastosowaniu, które ulegają biodegradacji i można spłukiwać je w toalecie. 

Natomiast gdy kupujemy kosmetyki do pielęgnacji noworodka, upewnijmy się, że można je stosować od pierwszych dnia życia.  

Jak wybrać najlepsze kosmetyki dla noworodka?

W przypadku pierwszych kosmetyków dla noworodka najważniejsza jest jakość. Kosmetyki pielęgnacyjne dla niemowląt powinny posiadać pH przyjazne dla skóry, a przy tym być bezpieczne, to znaczy nie zawierać barwników, kompozycji zapachowych, alkoholu ani konserwantów. Im krótsza lista składników, tym lepiej. 

Wszystkie kosmetyki dla dzieci od pierwszego dnia życia powinny mieć atest Państwowego Zakładu Higieny, Instytutu Matki i Dziecka albo Centrum Zdrowia Dziecka. Atest jest potwierdzeniem, że produkt można stosować w przypadku wrażliwej i delikatnej skóry dziecka. Ważna jest również informacja o bezpieczeństwie oraz skuteczności potwierdzonych badaniami. Produkt naturalny i ekologiczny będzie natomiast posiadał certyfikat ECOCERT. Niektórzy rodzice szukają również kosmetyków wegańskich – taka informacja znajdzie się na opakowaniu (oznaczona słowem „Vegan”). 

Należy przestrzegać terminu przydatności do użycia podanego na opakowaniu.  

Jak dbać o noworodka?

Rodzic musi być bacznym obserwatorem swojego maluszka. Dbanie o skórę noworodka nie oznacza, że należy używać wszystkich dostępnych na rynku kosmetyków. Wręcz przeciwnie – skóra niemowlęcia lubi umiar. To znaczy, że do pielęgnacji pupy nie potrzeba kremu i zasypki: jeden kosmetyk, który nie uczula dziecka, w zupełności wystarczy. Z kolei jeśli płyn do kąpieli albo żel do mycia zawiera składniki natłuszczające, nie musimy już skóry dziecka dodatkowo natłuszczać po kąpieli. 

Nie warto również zbyt często zmieniać kosmetyków do pielęgnacji noworodka – jeśli dziecko dobrze toleruje dany produkt, dobrze jest się go trzymać. 

Pielęgnacja niemowlaka powinna być systematyczna. W ten sposób zapobiegniemy wszelkim odparzeniom i zaczerwienieniom. Dobrym nawykiem jest możliwie jak najczęstsze wietrzenie pupy, które pomoże nam uchronić się przed wyjątkowo przykrą dolegliwością dla dziecka, jaką jest pieluszkowe zapalenie skóry. Dlatego warto pozwalać maluszkowi często pozostawać bez pieluchy. Równie ważne jest staranne osuszanie skóry dziecka – zarówno po kąpieli, jak i po każdym przewinięciu. Podczas zmiany pieluszki w suchą skórę wklepujemy oliwkę albo ochronny krem, można też zastosować delikatny puder, ale w niewielkiej ilości. Pamiętajmy zwłaszcza o pachwinach małego dziecka, które często ulegają podrażnieniu. 

Kolejną częstą dolegliwością skórną u małych dzieci są potówki. Najczęściej świadczą one o tym, że noworodek bądź niemowlak został przegrzany. Potówki to liczne drobne czerwone krostki, które zazwyczaj znikają samoistnie. Można przemywać je wacikiem bądź płatkiem kosmetycznym nasączonym wystudzoną przegotowaną wodą. Jeżeli potówki powstały na pupie lub w pachwinkach, pomóc może cienka warstwa kremu przeciw odparzeniom. Na potówki nie należy stosować kosmetyków o działaniu natłuszczającym. Najlepszym sposobem zapobiegania potówkom jest ubieranie maluszka na cebulkę i nieprzegrzewanie go. 

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź